בית המשביר המרכזי (בית הוניגמן)
מאת דני רכט


צילומי אוויר ישנים מעידים כי עד תחילת שנות השלושים של המאה הקודמת, היתה רצועת הקרקע דרומית לשכונת פלורנטין ולדרך סלמה משובצת פרדסים ובתי באר. אלא שמחירי הקרקע הנוסקים מעלה הביאו לעקירת הפרדסים ולהתפתחות בתי מלאכה בבעלות יהודית או ערבית. בסמיכות לסכנ'ת חמאד (דנאייטה) ולשכונת גבעת הרצל היהודית. 

מוסך דרום יהודה החל לפעול כבר ב-1934. שנה מאוחר יותר, נחנך ברחוב סלמה 58 בית המשביר המרכזי (זרוע של הסתדרות העובדים הכללית לאספקה סיטונאית), כהמשך לפעילות שהחלה עוד במהלך מלחמת העולם הראשונה והתנהלה במשך שנים מבית המשביר בשכונת מרכז מסחרי. 

הבית היה במרכז זירת הקרבות בסוף 1947 ותחילת 1948 ואף  שימש מפקדה קדמית של ההגנה כפי שמעיד שלט הזכרון שהוצב בחזית הבית בנובמבר 1990. בסמיכות לכאן התמקמה בסוף 1993 נישה, חלוצת חנויות העיצוב בדרום העיר. בתמונה השניה נראה בית המשביר המרכזי וסביבתו בשנת 1943. בהמשך הרחוב נראה גג הרעפים של בית הבאר המשמש כיום את חנות העיצוב חדרים.


המשביר המרכזי. מודעה משנות הארבעים, מתוך אוסף משפחת האוזר. 

סוכנות מקררי פריג'ידר בבית המשביר המרכזי.


בתאריך 27 ביוני 1935 נחנך בית המשביר המרכזי ברחוב סלמה. תודה לקובי לידרמן.

בתאריך 27 ביוני 1935 נחנך בית המשביר המרכזי.  בתמונה (צילום: רודי ויסנשטין) נראה בית המשביר המרכזי וסביבתו בשנת 1943. בהמשך הרחוב נראה גג הרעפים של בית הבאר המשמש כיום את חנות העיצוב חדרים.

בית המשביר המרכזי. צילום: GSV 2011.