קובת שייח מוראד
מאת דני רכטמבנה קבר של קדוש מוסלמי לא ידוע מהתקופה הממלוכית ובו כתובת בערבית מהמאה הארבע עשר. סביבו התפתח בית קברות מוסלמי. המתחם נמצא בין שיכוני ההסתדרות פרדס גדול ופרדס קטן, לצד דרך קיבוץ גלויות, מעט צפונית מבית יצקר (כיום, בית הנוער העובד והלומד) בו נרצחו ברנר וחבריו בפרעות 1921. בית הקברות מופיע במפה בריטית משנת 1878, אך התפתח בעיקר בתחילת המאה העשרים, עם חיסולם של בתי הקברות בריה ואל איסאף בשכונת אירשיד, צפונית לכיכר השעון. בית הקברות היה בשטח השיפוט של אבו כביר עד סיפוח השטח לתחום המוניציפלי של יפו.

בפאתי המתחם נבנו בקתות חימר של פועלים ערבים עניים. בדו"ח בריטי לחבר הלאומים (הארגון הבינלאומי שקדם לאו"ם) משנת 1936 המפרט את הפעילות הבריטית כנגד המרד הערבי שפרץ באותה השנה, נכתב כי נהרסו 350 בקתות בשכונת שייח מוראד. בעשור האחרון של האלף הקודם חזר בית הקברות לפעול לטובת קבורת משתפי פעולה עם ישראל, אשר הקהילה המוסלמית מסרבת לאפשר את קבורתם בבית הקברות טאסו.צילום: דני רכט,  2007.


ברקע נראה קבר השייח. תודה לשמוליק תגר.

בצילום לכיוון צפון נראה בית הקברות המוסלמי קובת שייח מוראד. ומעבר לו, הגגות האדומים בחלקו הדרומי של שיכון הפועל המזרחי קרית שלום. 

מצבות שבורות בבית הקברות קובת שייח מוראד.