בית אריה מוגילבסקי ברחוב אבולעפיה
מאת דני רכט


בשנת 1925 עלה לארץ אריה (לייב) יהודה מוגילבסקי, יחד עם אשתו לאה וילדיהם, נחמה בת השש ואליעזר אהרון בן השנה. אריה, יליד 1892 (אוסראולובקה, אוקריינה) היה נגר במקצועו ולאחר עלייתו, פתח בנגריה-חנות ברחוב הרצל, בשכונת מרכז מסחרי. בעקבות העלייה הגדולה לארץ הרחיב את הנגריה והעביר אותה לרחוב מרכולת בדרום תל אביב.

ההצלחה האירה לו פנים ובשנת 1934 לערך בנה אריה מוגילבסקי בניין של שלוש קומות  ברחוב אבולעפיה 9 פינת רחוב הכהנים (לימים רחוב הש"ך). אזור בתי מלאכה בשטח השיפוט של יפו הערבית, בסמיכות לשכונות גבעת הרצל וסכנת חאמד ודרומית לדרך המובילה אל הכפר סלמה ודרומית לשכונת פלורנטין. בשנות השלושים, במהלך עשור אחד, התפתח במקום כתוצאה מהביקוש לקרקעות, אזור תעסוקה יהודי-ערבי. באותה התקופה גם התחיל לפעול בסביבה זאת מוסך דרום יהודה (לימים מוסך אגד דרום).

קומת הקרקע בבית אריה מוגילבסקי שימשה את בית החרושת לרהיטים אריה, הקומה השניה למשרדים, וחלק מהקומה השלישית שימשה אולם תצוגה, כששאר ההדירות שימשו למגורים. עמוס ברוכין הנשוי לנכדתו של אריה מעיד כי "במהלך המאורעות ועד לשנות הארבעים לא הגיעו פועלים לעבודה וגם לא הגיעו לקוחות. הבניין נמכר...".


תעודת העליה של משפחת מוגילבסקי.


בית מוגילבסקי, מסומן ע"ג מפת 1936.
בית אריה מוגילבסקי לקראת סיום הבניה. תודה לעמוס ברוכין.

בית אריה מוגילבסקי, 1934.

בית אריה מוגילבסקי, 2009.

בתוך הנגריה של אריה.