Onkologinės ligos

Sergantiems astma ir alergija mažesnė tikimybė sirgti glioma.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2016-02-08 00:54

Kaip rašoma vasario mėnesio leidinyje Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, sergantys alergija, egzema ar astma rečiau suserga glioma.

http://www.gponline.com/clinical-review-glioma/cancer/brain/article/1044849
Tarptautinė mokslininkų komanda tyrė 4533 asmenis, kuriems nustatyta glioma, ir  4171 asmenis, kuriems smegenų vėžio nenustatyta. Tyrėjai nustatė, kad anamnezėje nustatyta respiracinė alergija, astma ar egzema vidutiniškai 30 procentų mažina riziką susirgti glioma.
Vaizdas: http://www.gponline.com/clinical-review-glioma/cancer/brain/article/1044849

"Daugelis kitų studijų taip pat nustatė šį sąryšį," teigia savo pranešime Hiustono (JAV) Vėžio centro asocijuotas direktorius Melissa Bondy, Ph.D., ir kiti tyrimo autoriai. "Mes stengėmės nustatyti šį ryšį didesnės apimties tyrime ir manome, kad šioje tyrimų srityje atėjo laikas žengti tolimesnius žingsnius."

Santrauka
Straipsnis


https://www.teledema.lt/specialus/medikas

Rožiniai spuogai (rožinė) susiję su gliomos rizika.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2016-01-29 00:42

Rožiniai spuogai (rosacea) yra susiję su ženkliai padidėjusia gliomos išsivystymo rizika, rašoma internetiniame žurnale JAMA Dermatology (2016-01-27).

Kopenhagos universiteto mokslininkai, vadovaujami Alexander Egeberg, M.D., Ph.D., atliko nacionalinį Danijos populiacijos tyrimą, kuriame tirta rožinės ir glijomos asociacija. Tyrimo periodas - nuo 1997 iki 2011 metų. Analizuoti  68372 rožine sergančių pacientų duomenys ir 5416538 individų duomenys iš standartinės populiacijos.
Vaizdas: http://www.facingacne.com/accutane-rosacea/

Mokslininkai nustatė, kad glioma nustatoma kasmet 3,34 asmenims iš 10000 populiacijos individų. Atitinkamai rožinė - 4.99. 

"Tyrime nustatyta, kad rožinė susijusi su ženkliai padidėjusia gliomos rizika," teigia tyrimo autoriai. "Ši asociacija galimai paaiškinama bendrais mechanizmais, kurie susiję su metaloproteinazių matrica."

Du autoriai nurodė finansines sąsajas su farmacijos kompanijomis.

Santrauka
Straipsnis


https://www.teledema.lt/specialus/medikas

Žmogaus papilomos virusas susijęs su orofaringine karcinoma.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2016-01-25 11:33

ŽPV-16 susijęs su orofaringine nesuragėjusių ląstelių karcinoma (NLK); kiti ŽPV, įskaitant  γ11- ir γ12-ŽPV rūšis ir β1-ŽPV-5 tipą, taip pat susiję su galvos ir kaklo nesuragėjusių ląstelių karcinoma, rašoma internetiniame žurnale JAMA Oncology (2016-01-21).

Bronkso (JAV) Alberto Einsteino medicinos koledžo mokslininkai, vadovaujami Ilir Agalliu, M.D., Sc.D., atliko atvejo-kontrolės studiją, kurioje dalyvavo 96650 asmenys, kurie tyrimo pradžioje nesirgo vėžiu. Po vidutiniškai 3,9 metų nustatyti 132 galvos ir kaklo nesuragėjusių ląstelių karcinomos atvejai.

Mokslininkai nustatė, kad ŽPV-16 susijęs su galvos ir kako NLK, su teigiama orofaringinio NLK koreliacija, bet nesusijus su burnos ertmės ir gerklų NLK.

β1-ŽPV-5, β2-ŽPV-38 tipai ir γ11 bei γ12 rūšys koreliuoja su padidėjusia rizika galvos ir kaklo NLK. β1-ŽPV-5 tipas koreliuoja su orofaringine, burnos ertmės ir gerklų NLK.

Santrauka
Straipsnis
Vedamasis


https://www.teledema.lt/specialus/medikas

KRAS ir BRAF V600E mutacijos susiję su blogesne gaubtinės žarnos vėžio prognoze.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2016-01-19 01:17

III stadijos gaubtinės žarnos vėžiu sergantiems asmenims, gydomiems vaistais leucovorin, fluorouracil ir oxaliplatin (FOLFOX), KRAS ir BRAF V600E mutacijos yra susiję su blogesne klinikine prognoze, rašoma žurnale JAMA Oncology (2016-01-14).

http://www.huffingtonpost.com/2014/03/31/cologuard-fda-panel_n_5062843.html
Paryžiaus (Prancūzija) Descartes universiteto mokslininkai, vadovaujami Julien Taieb, M.D., Ph.D., tyrė BRAF ir KRAS mutacijas kaip prognostinius kriterijus gaubtinės žarnos  III  stadijos vėžiu sergantiems asmenims. Tyrime dalyvavo 2559 pacientai.
Vaizdas: http://www.huffingtonpost.com/2014/03/31/cologuard-fda-panel_n_5062843.html

Mokslininkai konstatavo, jog 9.9 proc. tiriamųjų nustatytas mikrosatelitinis nestabilumo fenotipas (MSN), 33.1 proc. turi KRAS mutaciją ir 9.0 proc. turi BRAFV600E mutaciją. Daugiamatėje analizėje nustatyta, kad KRAS mutacija koreliuoja su trumpesniu remisijos ir išgyvenamumo periodu, o MSN ir  BRAFV600E mutacija nėra prognostiniai kriterijai. Subgrupinė analizė parodė, kad mikrosatelitiškai stabilūs tumorai su KRAS ir BRAF V600E mutacijomis yra susiję su blogesnėmis klinikinėmis išeitimis.

"BRAF V600E ir KRAS mutacijos su mikrosatelitiškai stabiliais tumorais yra ženkliai asocijuotos su trumpesniu ligos remisijos ir išgyvenamumo periodu, tačiau šios asociacijos nėra su mikrosatelitiškai nestabiliais tumorais," teigia tyrimo autoriai. 

Dalis autoriu nurodė finansines sąsajas su farmacine industrija, įskaitant Merck ir Sanofi, kurios finansavo tyrimą ir tiekė vaistus.

Santrauka
Straipsnis
Vedamasis


https://www.teledema.lt/specialus/medikas

Imunoglobulinas A susijęs su mirties nuo vėžio rizika.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2016-01-04 03:06

Padidėjęs sekrecinio imunoglobulino A (sIgA) kiekis seilėse yra susijęs su mažesne mirties nuo vėžio rizika (ypač ne nuo plaučių vėžio), rašoma internetiniame žurnale PLOS ONE (2015-12-23).

https://www.salimetrics.com/biomarkers
Birmingemo (Jungtinė Karalystė) universiteto mokslininkai, vadovaujami Anna C. Philips, tyrė kereliaciją tarp seilėse esančio sIgA ir mirtingumo bendroje populiacijoje. Tyrime dalyvavo 639 suaugę asmenys. Seilių kiekis ir sIgA koncentracija tirti iš dviejų minučių seilių pavyzdžių, kurie gauti nestimuliuojant seilių išsiskyrimo.

Nustatyta, kad nuo kiekvienos standartinės deviacijos pakilimo mirtingumas sumažėja 32 procentais.

Autorių teigimu, sIgA vaidina apsauginį vaidmenį vyresniems asmenims ir gali būti naudojamas kaip mirtingumo markeris.
https://www.teledema.lt/specialus/medikas

Straipsnis

Periodonto ligos didina krūties vėžio riziką.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2015-12-22 02:43

Kaip rašoma internetiniame žurnale Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention (2015-12-21), periodonto ligos didina krūties vėžio riziką postmenopauzinio amžiaus moterims, ypač toms, kurios daugiau kaip prieš 20 metų rūkė.

https://sites.google.com/a/sveikata.tv/medik/straipsniai1/_draft_post/periodonto%20ligos%20Cropped.jpg
Niujorko (JAV) Buffalo universiteto mokslininkai, vadovaujami Jo L. Freudenheim, tyrė 73737 postmenopauzinio amžiaus moteris, kurioms tyrimo pradžioje nebuvo nustatytas krūties vėžys. Tiriama buvo kaip periodonto ligos, kurios priklauso nuo rūkymo, susiję su krūties vėžio rizika.


Vaizdas: https://www.youtube.com/watch?v=kXI4AFEeHA8

Tyrimo metu nustatyti 2124 krūties vėžio atvejai, vidutiniškai po 6,7 metų nuo tyrimo pradžios. 26,1 moterų buvo nustatytos periodonto ligos, kurios susiję su krūties vėžio rizika. Krūties vėžio rizika buvo didesnė toms moterims, kurios "metė" rūkyti prieš daugiau kaip dvidešimt metų. Panašūs rezultatai ir tų, kurios pastaruoju laiku rūkė. 

"Periodonto ligos yra dažnas lėtinis uždegiminis procesas, kuris didina postmenopauzinio amžiaus moterų krūties vėžio riziką, ypač toms, kurios daugiau kaip prieš 20 metų metė rūkyti," teigia tyrimo autoriai.

Vienas autorių deklaravo finansinius ryšius su farmacine bei burnos higienos industrija.

Santrauka
Straipsnis


https://www.teledema.lt/specialus/medikas

Pembrolizumabas teikia vilčių, gydant metastatinį plaučių vėžį.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2015-12-22 02:11

Pembrolizumabas (Keytruda) gali prailginti gyvenimą išplitusiu ne mažų ląstelių plaučių vėžiu (NMLPV) sergantiems asmenims, rašoma internetiniame žurnale The Lancet (2015-12-19). Tyrimo rezultatai taip pat pristatyti kasmetiniame Europos medicininės onkologijos asociacijos suvažiavime, kuris vyko  
grudžio 18-21 d. Singapūre.

https://sites.google.com/a/sveikata.tv/medik/straipsniai1/_draft_post/plauciu%20vezys.jpeg
Yale universiteto medicinos mokyklos medicinos profesorius Roy Herbst ir kolegos palygino pembrolizumabo ir docetaxelio poveikį NMLPV sergantiems asmenims. Tyrime dalyvavo 1034 pacientai. Visiems pacientams po chemoterapijos buvo nustatytas turmoro progresavimas.


Vaizdas: http://www.medicinenet.com/lung_cancer/page11.htm

Pacientai, kuriems nustatytas aukštesnis proteino PD-L1 kiekis, gyveno beveik du kartus ilgiau, jei jiems buvo skirtas pembrolizumabas, palyginus su docetaxeliu - 14,9 versus 8,2 mėnesio. Jei PD-L1 kiekis buvo mažesnis, pembrolizubas taip pat buvo efektyvesnis. Su gydymu susiję pašaliniai poveikiai taip pat buvo mažesni pembrolizumabo grupėje, palyginus su docetaxelio grupe.

"Aš įsitikinęs, kad mes turime kuo greičiau gydyti pacientus geriausiais vaistais. Palyginus vaistų efektyvumą anti-PD-L1 strategijoje, mes galime ankstesnėse stadijose skirti efektyvesnius vaistus," teigia R. Herbst. 

Tyrimas finansuotas farmacijos kompanijos Merck & Co, kuri gamina pembrolizumabą.

Lokalaus prostatos vėžio chirurginis gydymas efektyvesnis nei spindulinis.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2015-12-18 02:16

Vyrai, kuriems nustatytas neišplitęs prostatos vėžys, turi didesnę tikimybę išgyventi, jei jiems taikomas chirurginis gydymas, o ne radioterapija, rašoma internetiniame žurnale European Urology (2015-12-14).

http://www.cancertherapyadvisor.com/prostate-cancer/high-intensity-focused-ultrasound-for-localized-prostate-cancer-what-does-the-data-show/article/268436/
Toronto (Kanada) Sunnybrook tyrimų instituto Odette vėžio centro mokslininkai, vadovaujami Robert Nam, ištyrė 19 studijų, kuriose surinkti 118830 sergančių lokaliu prostatos vėžiu duomenys.


Vaizdas: http://www.cancertherapyadvisor.com/prostate-cancer/high-intensity-focused-ultrasound-for-localized-prostate-cancer-what-does-the-data-show/article/268436/

15 studijų nustatyta, kad po radioterapinio gydymo tikimybė mirti nuo prostatos vėžio yra du kartus didesnė nei po chirurginio gydymo. 10 tyrimų duomenys rodo, kad po radioterapinio gydymo tikimybė mirti 50 proc. didesnė nuo kitų prižasčių, palyginus su chirurginiu gydymu.

"Mes išanalizavome geros kokybės informaciją, kur palyginti chirurginis ir spindulinis gydymas, ir rezultatai gana įtikinami; iš esmės, po chirurginio gydymo mirtingumo rodikliai geresni nei po radioterapijos," teigia tyrimo autoriai. R. Nam tiki, kad "svarbiausia, jog pacientai ir gydytojai gautų papildomą informaciją, kai reikalinga pasirinkti, kaip gydyti neišplitusį prostatos vėžį."

Tamoksifenas ir anastrozolis panašiai apsaugo nuo krūties vėžio recidyvo.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2015-12-14 04:46

Postmenopauzinio amžiaus moterims, kurioms buvo nustatyta receptoriams pozityvi kanalėlių karcinoma in situ, krūties vėžys po chirurginio gydymo recidyvuoja panašiu dažniu kai tolimesniam gydymui skiriamas tamoksifenas arba aromatazės inhibitorius anastrozolis, teigiama kasmetiniame Krūties vėžio simpoziume skaitytame pranešime (San Antonio, JAV, 2015 m gruodžio 8-12 d.).

https://sites.google.com/a/sveikata.tv/medik/straipsniai1/_draft_post/kruties%20vezys%20Cropped.jpg
Londono Queen Mary universiteto prevencinės medicinos Wolfson instituto direktorius Jack Cuzick ir kolegos ištyrė 2980 pomenopauzinio amžiaus moterų, kurioms krūties vėžys pašalintas chirurginiu būdu. Pusei moterų skirta 1 mg per dieną anastrozolio, kitai - 20 mg per dieną tamoksifeno. Kiekviena grupė taip pat gavo placebo tabletes.


Vaizdas: https://www.buildmybod.com/blog/when-breast-cancer-isnt-breast-cancer/

Po beveik septynerių metų buvo palyginti krūties vėžio recidyvo rezultatai. Anastrozolį vartojusių moterų tarpe krūties vėžys recidyvavo 11 procentų rečiau, tačiau šis skirtumas yra statistiškai nežymus, teigia tyrimo autoriai.

Kito susijusio tyrimo autoriai, vadovaujami Kalifornijos universiteto mokslininkės Patricia Ganz, nenustatė gyvenimo kokybės skirtumų, skiriant tamoksifeną ar anastrozolį. Tačiau buvo nustatyti skirtingi pašaliniai vaistų efektai: tamoksifenas dažniau sukėlė "karščio pylimus", o anastrozolis - daugiau vaginalinių problemų ir raumenų skausmų.

Prostatos vėžio gydymui skiriama androgenų deprivacijos terapija ženkliai didina Alzheimerio ligos riziką.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2015-12-09 08:41

Prostatos vėžio gydymui taikoma androgenų deprivacijos terapija (ADT) gali ženkliai padidinti Alzheimerio ligos išsivystymo riziką, teigiama didelės apimties tyrimo išvadose. Tyrimo išvados publikuojamos internetiniame žurnale Journal of Clinical Oncology (2015-12-07).

https://sites.google.com/a/sveikata.tv/medik/straipsniai1/_draft_post/prostata%20Cropped.jpg
Mokslininkai išanalizavo 5,5 milijono pacientų duomenis gautus iš dviejų ligoninių - Palo Alto (Kalifornija) esančios Stanford sveikatos priežūros ligoninės ir Niujorke esančios Mount Sinai ligoninės. 16888 pacientų buvo nustatatyta prostatos vėžio diagnozė, iš kurių 2397 taikyta ADT. Tyrėjai taip pat fiksavo vėliau po gydymo nustatytas Alzheimerio ligos diagnozes.


Vaizdas: http://www.medicalnewstoday.com/articles/298840.php

Mokslininkai nustatė, kad pacientams, kuriems buvo taikyta ADT, rizika susigti Alzheimerio liga trijų metų po gydymo periode buvo 88 procentais didesnė nei tiems, kuriems ADT netaikyta. Jei ADT buvo taikyta ilgiau nei 12 mėnesių, tai Alzheimerio ligos rizika padidėjo daugiau nei dvigubai.

"Mes nustatėme, kad kuo ilgesnė ADT trukmė, tuo rizika susirgti Alzheimerio liga yra didesnė. Taip pat yra tikimybė, kad ši rizika susijus su vaistų doze," teigia tyrimo grupės vadovas Kevin Nead.  

1-10 of 217