Ortopedijos-traumatologijos naujienos

Vitaminas B6 didina šlaunikaulio kaklelio lūžimo riziką.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-06-13 05:22   [ atnaujinta 2017-06-13 05:23 ]

Vitaminas B6, bet ne vitaminas B12, didina šlaunikaulio kaklelio lūžimo riziką, rašoma internetiniame žurnale Journal of Bone and Mineral Research (2017-06-02).

Oslo (Norvegija) universitetinės ligoninės mokslininkai, vadovaujami Maria Garcia Lopez, M.D., atliko antrinę dviejų didelės apimties randomizuotų tyrimų kombinuotų duomenų analizę, kur pateikti duomenys kaip vitaminas B įtakoja šlaunikaulio kaklelio lūžimo riziką. Tirtos keturios grupės, kurioms kasdien skirta: folinės rūgšties kapsulė su vitaminais B12 ir B6folinės rūgšties kapsulė su vitaminu B12folinės rūgšties kapsulė su vitaminu B6 ar placebo.
Vaizdas: https://www.verywell.com/how-dangerous-is-a-broken-hip-when-youre-older-2223520

Mokslininkai nustatė, kad tarp folinės rūgšties su vitaminu B12 vartojimo ir šlaunikaulio kaklelio lūžimo sąryšio nėra (santykinė rizika 0.87), tačiau yra nustatyta šlaunikaulio kaklelio lūžio rizika, naudojant vitaminą B6.

Santrauka
Straipsnis


Pooperacinio delyro mažinimas senjorams.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-05-29 03:33   [ atnaujinta 2017-05-29 03:34 ]

Siekiant sumažinti pooperacinio delyro riziką vyresnio amžiaus pacientams, kuriems bus atliekama abdominalinė operacija, tikslinga taikyti mHELP programą (modified Hospital Elder Life Program), rašoma internetiniame žurnale JAMA Surgery (2017-05-24).

Hsinchu (Taivanas) Nacionalinio Taivano universiteto mokslininkai, vadovaujami Cheryl Chia-Hui Chen, R.N., atliko randamizuotą tyrimą, kuriame dalyvavo 377 vyresnio amžiaus (≥65 metų amžiaus) pacientai, kuriems buvo atlikta  gastrektomija, pankreatikoduodenektomija ar kolektomija. Pacientai suskirstyti į dvi grupes - vieniems taikyta mHELP programa (197 pacientai), kitiems taikytas įprastinis gydymas (180 pacientų).
Vaizdas: http://www.aboutlawsuits.com/laparoscopic-hysterectomy-leiomyosarcoma-risks-study-79930/

Mokslininkai nustatė, kad pooperacinis delyras išsivystė 6.6 proc. pacientų, kuriems taikyta mHELP programa, ir 15.1 proc. pacientų, kuriems taikytas įprastinis gydymas. Taikant mHELP programą, sutrumpėjo ir stacionarizavimo trukmė (12.0 versus 14.0 dienų).

"Mūsų tyrimo duomenys rodo, kad tikslinga taikyti mHELP programą vyresnio amžiaus pacientams, kuriems bus taikoma didžioji abdominalinė chirurgija", teigia tyrimo autoriai.

Santrauka/Straipsnis
VedamasisKurkuminoidai dalinai veiksmingi, gydant kelio osteoartritą.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-05-29 02:47

Kaip rašoma internetiniame žurnale Curcuminoids International Journal of Rheumatic Diseases (2017-05-04), kurkuminoidai palengvina kelio sąnario osteoartrito sukeltus simptomus, tačiau ne taip efektyviai kaip ibuprofenas.

Oksfordo (Jungtinė Karalystė) universiteto mokslininkai, vadovaujami Igho J. Onakpoya, M.D., atliko randomizuotų tyrimų metaanalizę, kur tirtas peroraliai skiriamų kurkuminoidų efektyvumas, gydant suaugusių kelio sąnario osteoartritą. Analizuoti septynių Azijoje atliktų tyrimų duomenys, kuriuose dalyvavo 797 pirminio kelio sąnario osteoartritu sergančių pacientų.
Vaizdas: http://www.hindustantimes.com/health-and-fitness/knee-arthritis-joint-preservation-and-not-replacement-are-the-new-buzzwords/story-TdfC2JfwZFRjV2k3KpNnPP.html

Mokslininkai nustatė, kad kurkuminoidai ženkliai sumažina kelio sąnario skausmus (standartinis skirtumas - 3,45) ir pagerina gyvenimo kokybę (skirtumas - 2,69), lyginant su placebo. Tačiau palyginus su ibuprofeno poveikiu, kurkuminoidų efektyvumas žymiai mažesnis, mažinant skausmą, kelio "sustingimą", funkciją. Kurkuminoidai ženkliai pagerina Artrito indeksą (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) ir sumažina vaistų vartojimo poreikį. Nenustatyta rimtų pašalinių poveikių.

"Kurkuminoidai turi teigiamų savybių, gerinančių kelio sąnario osteoartrito būklę, tačiau yra mažiau efektyyvūs nei ibuprofenas," konstatuoja tyrimo autoriai.

Santrauka
StraipsnisAtviras (open-label) placebo efektyvesnis nei gydymo neskyrimas.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-05-09 09:10

Kaip rašoma internetiniame žurnale Journal of Evidence-Based Medicine (2017-04-27), palyginus du klinikinius efektus, kai vienu atveju yra neskiriamas gydymas, o kitu atveju skiriamas atviras placebo (ir pacientas, ir gydytojas žino, kad skiriamas placebo, priešingai nei dvigubai aklas būdas), nustatyta, kad atviras placebo turi teigiamą klinikinį efektą.

Oksfordo (Jungtinė Karalystė) universiteto mokslininkai, vadovaujami James E.G. Charlesworth, Ph.D., atliko sisteminę metaanalizę, lyginant atviro placebo versus "neskiriamas gydymas" efektyvumą. Kriterijus atitiko penki klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 260 respondentų.
Vaizdas: http://www.medicalnewstoday.com/articles/313522.php

Buvo tiriamos klinikinės būklės, įskaitant dirgliosios žarnos sindromą, depresiją, alerginį rinitą, nugaros skausmus ir dėmesio deficito hiperaktyvų sutrikimą (DDHS). Mokslininkai nustatė, kad tyrimo metu buvo vidutinė šališkumo rizika. Neklaidinančio placebo efektyvumas buvo teigiamas (standartizuotas vidutinis skirtumas 0,88; 95 proc. patikimumo intervalas nuo 0,62 iki 1,14; P < 0.00001; I² = 1 procentas).

"Atviro placebo efektyvumas yra teigiamas, tačiau reikalingos didesnės studijos," teigia tyrimo autoriai.

Santrauka
Straipsnis


Kas penktam operuotam pacientui reikalinga neplaninė konsultacija.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-04-18 03:37   [ atnaujinta 2017-04-18 03:37 ]

Dienos stacionare opreuotiems ligoniams dažnai reikalinga papildoma neplaninė konsultacija, kurios dažniausia priežastis yra neadekvatus nuskausminimas, rašoma naujo tyrimo išvadose, kurios publikuojamos internetiniame žurnale Anesthesiology (2017-04-10).

Danijos Horsens apskrities ligoninės mokslininkai, vadovaujami Lone D. Brix, a Ph.D. , ištyrė pacientus, kuriems atlikta viena iš penkių chirurginių operacijų (kelio ar peties artroskopija, hallux valgus chirurginė korekcija, laparoskopinė cholecistektomija ar laparoskopinė ginekologinė procedūra). Pacientai tirti praėjus vienai ir aštuonioms savaitėms po operacijos.
Vaizdas: http://drprem.com/medical-tourism/post-operative-care-continuity

Ištyrus 732 atsakymus, mokslininkai nustatė, kad per pirmas aštuonias savaites po operacijos, kas penktas pacientas papildomai kreipėsi į sveikatos priežiūros specialistą, dažniausiai dėl skausmo pirmą pooperacinę savaitę. Papildomo kreipimosi rizikos faktoriai - moteriška lytis, bedarbystė, laparaskopinė cholecistektomija. Dažniausiai pacientai kreipėsi pas bendrosios praktikos gydytoją (46,4 proc.).

Tyrimo autorių nuomone, į šiuos tyrimo duomenis reikia atsižvelgti, kai planuojamas pooperacinis monitoringas ir priežiūra bei vystant pacientų pooperacinį mokymą.

Santrauka

Straipsnis
Fiziniai pratimai - nepriklausomas kaulų stiprumo rodiklis.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-04-05 07:00

Kaip rašoma internetiniame žurnale Journal of Bone and Mineral Research (2017-03-23), vidutinio sunkumo ir sunkūs fiziniai pratimai yra nepriklausomas kaulų stiprumo rodiklis paauglių amžiaus grupėje.

Vankuverio (Kanada) British Columbia universiteto mokslininkai, vadovaujami Leigh Gabel, tyrė prospektyvinę (numatomąją) asociaciją tarp fizinio aktyvumo, sedėjimo trukmės ir kaulų stiprumo paauglių tarpe. 
Vaizdas: http://www.healthline.com/health/mental-benefits-sports

Tyrimo metu naudota didelės rezoliucijos kiekybinė kompiuterinė tomografija, siekiant nustatyti blauzdikaulio ir stipinkaulio stiprumą. Tyrime dalyvavo 173 merginos ir 136 vaikinai. Kiekvienam tiriamajam keturis metus iš eilės po kartą matuojami kaulų tūriai (atitinkamai, 785 ir 582 tyrimai). Sunkių ir vidutinių fizinių pratimų bei sedėjimo trukmė matuota naudojant akselerometrus.

Mokslininkai nustatė, kad sunkūs ir vidutiniškai sunkūs fiziniai pratimai (SVFP) buvo teigiamas nepriklausomas stipinkaulio ir blauzdikaulio jėgos ir kaulų tūrio prognostinis veiksnys. 

"Mūsų tyrimo duomenys rodo, kad fizinis aktyvumas stiprina paauglių kaulus, o taip pat parodė neigiamą sedėjimo poveikį į kaulų geometriją, bet teigiamą poveikį į kaulo mikroarchitektūrą," teigia tyrimo autoriai.

Santrauka
StraipsnisReguliarūs fiziniai pratimai pagerina net pažengusios Parkinsono ligos būklę.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-03-29 05:36   [ atnaujinta 2017-03-29 05:37 ]

Kaip rašoma kovo mėnesio žurnale Journal of Parkinson's Disease, reguliarūs fiziniai pratimai susiję su ženkliu pozityviu poveikiu į su sveikatos būkle susijusia gyvenimo kokybę, o ypač sergantiems pažengusia Parkinsono ligos forma.

Čikagos (JAV) Northwestern universiteto mokslininkai, vadovaujami Miriam R. Rafferty, Ph.D., ištyrė 3408 Parkinsono liga sergančius asmenis, jų gyvenimo kokybę, mobilumą, fizinį aktyvumą. 
Vaizdas:http://www.medicalnewstoday.com/categories/parkinsons_disease

Mokslininkai nustatė, kad palyginus su fizinių pratimų neatliekančiais Parkinsono liga sergančiais pacientais, reguliariai fizinius pratimus atliekančių ir pradėjusių nuo tyrimo pradžios atlikti fizinius pratimus pacientų gyvenimo kokybė pablogėjo mažiau. Per vienerius metus, neatliekančių fizinių pratimų pacientų gyvenimo kokybė pablogėja 1,37 balo pagal Parkinsono ligos klausimyną ir 0,47 sekundės pagal Timed Up and Go. Padidinus fizinių pratimų kiekį iki 30 minučių/per savaitę, duomenys kečiasi atitinkamai −0.16 balo ir  −0.04 sekundės. Palyginus pažengusią ligos stadiją ir lengvą stadiją nustatyta, kad fiziniai pratimai labiau gerina gyvenimo kokybę pažengusios ligos metu (atititinkamai, −0.41 versus −0.14 balo; P < 0.02).

Straipsnis


Skirtingų reumatinių ligų skirtingi ultragarsiniai radiniai.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-03-27 01:53

Kaip rašoma internetiniame žurnale International Journal of Rheumatic Diseases (2017-03-13), tiriant skirtingais reumatiniais susirgimais sergančius pacientus, yra nustatomi skirtingi sonografiniai duomenys.

Turkijos Sakarya universiteto medicinos fakulteto mokslininkai, vadovaujami 
Halil Harman, M.D., ir Ibrahim Tekeoglu, tyrė čiurnos patologinius pakitimus, panaudojant aukštos rezoliucijos ultrasonografinius vaizdus. Tyrime dalyvavo 142 randamizuotai atrinkti reumatinėmis ligomis sergantys pacientai, kuriems kliniškai nustatyta skausminga ir edemiška čiurna (69 sergantys reumatoidiniu artritu (RA), 58 - spondiloartropatija (SpA) ir 15 - podagra). Pacientų pėdos funkcija tirta naudojant Pėdos funkcijos indeksą (PFI).

Vaizdas: http://calgarycorephysio.ca/services/ultrasound-guided-prolotherapy/

Mokslininkai nustatė, kad 98,6 proc. visų pacientų sąnarių buvo įtempti ir 72,9 proc. patinę. 82,1 proc. atvejų nustatyti ultragarsiniai patologiniai pakitimai. SpA ir podagra sergantiems pacientams dažniau buvo nustatomas tibiotalarinio sąnario sinovitas (P < 0.05). Sergantiems RA dažniau buvo nustatomas tibialis posterior tenosinovitas (P < 0.001). Palyginus su kitomis grupėmis, ankstyvose RA stadijose dažniau buvo nustatomas subtalarinio ir talonavikuliarinio sanarių sinovitas. Sergant RA ilgiau kaip metus, tibiotalarinio sąnario sinovitas buvo aptinkamas dažniau (P < 0.05). Sergantiems RA aukštesnio PFI prognozė buvo, nustačius subtaliarinio sąnario sinovitą, TP tenosinovitą ir peroneus tenosinovitą (P < 0.000).

Santrauka
StraipsnisPriešoperacinis opioidų skyrimas susijęs su ilgesne hospitalizacijos trukme.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-03-23 08:25

Preoperacinis opioidinių analgetikų skyrimas prieš abdominalines operacijas yra susijęs su padidėjusia sveikatos priežiūros resursų utilizacija ir kaštais, rašoma balandžio mėnesio leidinyje Annals of Surgery. 

Mičigano (JAV) universiteto mokslininkai, vadovaujami Jennifer F. Waljee, M.D., M.P.H., tyrė duomenis apie 200005 asmenis, kuriems buvo atliktos abdominalinės operacijos. Įvertinus gretutinius susirgimus, psichologinę būklę, demografines charakteristikas, tyrimo autoriai tyrė preoperacinio opioidų vartojimo įtaką postoperacinei sveikatos priežiūros utilizacijai. 
Vaizdas: http://www.trauma.org/index.php/main/images/C13/

Mokslininkai nustatė, kad 8,8 proc. pacientų prieš operaciją buvo skirti opioidiniai analgetikai. Nustatyta, kad pacientų, kuriems skirti opioidai hospitalizacijos trukmė buvo ilgesnė (2,9 versus 2,5 dienos; P < 0.001).  Opioidus gavusiems dažniau reikėjo ir reabilitacijos paslaugų, palyginus su opioidų negavusiais pacientais (3.6 versus 2.5 proc.; P < 0.001). Opioidus gavusieji asmenys dažniau rehospitalizuoti 30 dienų periode (4.5 versus 3.6 proc.; P < 0.001). Išlaidos gydymui buvo didesnės skaičiuojant po 90, 180 ir 365 dienų po operacijos ($12,036.60 versus $3,863.40; $16,973.70 versus $6,790.60; ir $25,495.70 versus $12,113.80, atitinkamai; all P < 0.001). 

Vienas autorius nurodė finansinius ryšius su 3M Health Information systems; antras - su Tonix Pharmaceuticals ir Neuros Medical.

Santrauka


Pregabalinas nesumažina sėdimojo nervo skausmų.

Nacionalinė Medikų Asociacija paskelbė 2017-03-23 07:54   [ atnaujinta 2017-03-23 07:55 ]

Kaip rašoma žurnale New England Journal of Medicine (2017-03-23), pregabalinas neženkliai sumažina kojos skausmus, kuriuos sukelia sėdimojo nervo uždegimas.

Sidnėjaus (Australija) universiteto mokslininkai, vadovaujami Stephanie Mathieson, atliko randamizuotą tyrimą, kurio metu tirta pregabalino ir placebo poveikio skirtumai. Tyrime dalyvavo du šimtai devyni pacientai (108 pregabalino grupėje, 101 - placebo gr.). Pergabalino skirta nuo 150 iki 600 mg per dieną. Gydymo tukmė - aštuonios savaitės. 
Vaizdas: http://www.spine-health.com/conditions/sciatica/what-you-need-know-about-sciatica

Mokslininkai nustatė, kad kojos skausmo intensyvumo balas aštuntą gydymo savaitę buvo 3,7 pregabalino grupėje ir 3,1 - placebo grupėje. Po 52 savaičių skausmo balas atitinkamai buvo 3,4 ir 3,0. Po 8 ir po 52 savaičių skirtumo abiejose grupėse nestebėta. Dar daugiau, nustatyti 227 pašaliniai poveikiai pregabalino grup4je ir 124 - placebo grupėje. 

Keli autoriai nurodė finansinius ryšius su farmacijos industrija.

Straipsnis
Vedamasis1-10 of 129