Home

                


Be kind, for everyone you meet is fighting a great battle.   
 Philo of Alexandria
IN CLASS:
Ratios, Rates, Proportions....

4 apples are to 3 oranges
4:3, 4 to 3, 4/3

$4.99 for case of  Pepsi 
$4.99/12 = $0.42 per can of Pepsi

2/3 = 4/6 = 6/9...







Materials needed for class: 
Notebook with tabs:
Notes, Grades, Work
clean paper in back
ALL math goes in here!
pencils, pens (not black)
*If a student is absent or needs some help, he/she may come find me in the morning before the bell rings. I am normally here by 7:30.