Akira SAKA

Biography / 略歴など

[Englsih Version]

坂 明

さか あきら

公益財団法人 東京オリンピック・パラリンピック競技大会組織委員会 CISO
(チーフ・インフォメーション・セキュリティ・オフィサー)

一般財団法人 日本サイバー犯罪対策センター(JC3) 理事
JC3:Japan Cybercrime Control Center


2018-20年 国土交通省 自動車検査証の電子化に関する検討会 委員

2017-18年度- 警察庁サイバーセキュリティ政策会議 委員

2016年7月- 観光庁 旅行業情報流出事案検討会 委員

2016年3月- 国土交通省 IT政策検討会 メンバー

2015年4月- 原子力規制委員会 核セキュリティに関する検討会 委員

2014-15年度 警察庁 総合セキュリティ対策会議 委員

2010年- 慶應義塾大学 SFC研究所 上席所員

2008年 東北大学非常勤講師(大学院法学研究科(公共法政策通論(社会安全政策)))

2002-08年 東京大学国際・産学共同研究センター 情報セキュリティコミュニティアドバイザ


情報ネットワーク法学会 会員

デジタルフォレンジック研究会 会員

警察政策学会 会員

日本セーフティープロモーション学会 会員

日本市民安全学会 会員

コンテンツ学会 設立発起人


1981 東京大学法学部卒、LL.B.

1986 埼玉大学大学院政策科学研究科修、M.A.

2017年4月- 東京オリンピック・パラリンピック競技大会組織委員会 CISO

2014年11月- 日本サイバー犯罪対策センター(JC3)理事

2013年8月-2014年8月 北海道警察本部長

2011年9月 国土交通省大臣官房審議官(自動車局担当)

2010年4月 兵庫県警察本部長

2008年4月 慶應義塾大学 政策・メディア研究科 教授

(社会安全政策・安全保障政策担当)

2008年2月 警察政策研究センター付兼警察庁長官官房付

2006年7月 青森県警察本部長

2005年4月 警察庁生活安全局情報技術犯罪対策課長

2003年8月 警察庁交通局運転免許課長

2002年8月 ハーバード大学国際関係研究所(WCFIA)客員研究員

2000年8月 警察庁生活安全局セキュリティシステム対策室長

1999年8月 警察大学校交通教養部長

1997年8月 通商産業省通商政策局中南米室長

1996年3月 警視庁交通部交通総務課長

1994年4月 警察庁交通局交通規制課理事官

1992年8月 総務庁交通安全対策室参事官補

1991年6月 鹿児島県警察本部警務部長

1990年11月 米国にて調査研究(都市交通対策、交通事故分析体制等)

1989年8月 警視庁目黒警察署長

Akira Saka

Chief Information Security Officer, The Tokyo Organizing Committee of the Olympic and Paralympic Games

Board member, JC3:Japan Cybercrime Control Center

2016/07- Member, Committee on Information Leakage in Tourism Industry, Japan Tourism Agency

2016/03- Member, Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism (MLIT) IT Policy Review Committee

2015/04- Member, Committee on Nuclear Security, Nuclear Regulation Authority, JAPAN

2010- Senior Researcher, Keio Research Institute at SFC

1981 LL.B from Tokyo University, Faculty of Law

1986 M.A. from Graduate School of Policy Science, Saitama University

2017/3- Chief Information Security Officer, The Tokyo Organizing Committee of the Olympic and Paralympic Games

2014/11- Executive Director, Japan Cybercrime Control Center(JC3)

2013/08-2014/08 Director-General, Hokkaido Police

2011/09- Deputy Director-General Road Transport Bureau,

Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Turism

2010/04- Director General, Hyogo Prefectural Police Headquarters

2008/04- Professor of Community Safety and Homeland Security, the Graduate School of Media and Governance, Keio University

2008/02- Police Policy Research Center, NPA.

2006/07- Director General, Aomori Prefectural Police Headquarters

2005/04- Director, Cybercrime Division, NPA.

2003/08- Director, License Division, Traffic Bureau, NPA.

2003/07 Attended The APEC conference of capacity building to combat cyber-crime in Bangkok as the head of the Japanese delegation.

2002/06-2003/06 Associate of Weatherhead Center of Harvard University, U.S.A.

2000/08-2002/06 Director, Security System Planning Office, NPA

1999/08-2000/08 Director, Traffic Division, National Police Academy

1997/08-2000/08 Director, Latin America Office, Ministry of International Trade and Industry(MITI)

1996/03-1997/08 Director, Traffic Management Division, Metropolitan Police Department

1994/04-1996/03 Deputy Director, Traffic Control Division, NPA

1992/08-1994/04 Deputy Director, Traffic Safety Office, Management &Coordination Agency