SOO News‎ > ‎

Sport & Competition News

 
This section contains news with regard to Sport and Competition.

2014 National Summer Games Mission Staff and Coach Applications Posted

posted Sep 18, 2013, 8:40 AM by Jarrod Copland

Applications are now being received for Team Ontario Mission Staff and Coach Positions to attend the 2014 National Summer Games.

 

The Job Descriptions and Applications are now available by clicking on the following link:

 

2014 National Summer Games Mission Staff / Coach Application

 

 

Application Deadline is October 21st

 

 

Anyone applying for the Mission Staff (Sport) or Coach position will be required to upload your NCCP transcript into the online application.  

SOO-Brampton Golf Invitational

posted Jun 18, 2013, 8:35 AM by Jarrod Copland

 

DATE:  SATURDAY, JULY 27, 2013

LOCATION:  PEEL VILLAGE GOLF CLUB, BRAMPTON

 REGISTRATION:  12:30 pm, SHOT GUN:  2:00 pm,

CLOSING: 5:00 pm

REGISTRATION FEE:  $10.00 / athlete

Sandwiches:  $5.00 provided at the end of the tournament, purchased in advance with registration

CLUB HOUSE OPEN TO PURCHASE FOOD / BEVERAGES

PULL CARTS PROVIDED (NO GOLF CARTS AVAILABLE)

  PLEASE COMPLETE ATTACHED TEAM ROSTER AND MAIL TO JULIE BORGES

c/o SOO-Brampton 164 Vintage Gate, Brampton, ON L6X 5B3

LIMITED TO 50 GOLFERS

DEADLINE JULY 1st, 2013

Northern District Athletes Do Us Proud at National Winter Games

posted Aug 19, 2012, 6:08 PM by Info Webmaster

I would like to congratulate all the athletes from the Northern District who participated in the National Winter Games this past week. They represented their teams, communities and province extremely well. Congratulations on your successes!
The results of District Athletes at the Games are below. Sports are listed alphabetically from Alpine Skiing to Speed Skating.

Northern District Athletes Heading to National Games

posted Aug 19, 2012, 6:08 PM by Info Webmaster

I would like to wish the athletes representing Regions 8, 9 and 10 in St. Albert, Alberta all the best of luck! You have made your communities very proud with your effort and dedication to your sports.

If you wish to follow our athletes during their time in Alberta, we have a number of options for you this year!

Follow them on Facebook at: https://www.facebook.com/specialolympicsteamontario
Medal Standing and Results on the Games website at: http://stalbert2012.ca
Team Website:  http://team.specialolympicsontario.ca

The following athletes from the Northern District will be representing Team Ontario at the National Winter Games:

 Name Community Sport
 Thomas Boyes
Thunder Bay                 
 Snowshoeing
 Pat Newman        
Thunder Bay    
 Snowshoeing
 Amy Cizmar    
Thunder Bay
 Alpine Skiing
 David Heise
Thunder Bay   
 Curling
 Paul Luomala
Thunder Bay    
 Curling
 Janice Martinsen    
Thunder Bay
 Curling
 Jordan Pretchuk
Thunder Bay
 Curling
 Rachel Warren
Thunder Bay
 Curling
 Shannon Moquin
Terrace Bay
 Snowshoeing
 William Hanlon
Atikokan
 Snowshoeing
 Joshua Wiens    
Atikokan Nordic Skiing
 Michel Angrignon
Elliot Lake
 Snowshoeing
 Donald Mineault
Elliot Lake
 Snowshoeing
 Heather SanCartier
Elliot Lake
 Nordic Skiing
 Rachelle Barbeau
Sault Ste. Marie
 Nordic Skiing
 Jared Macmichael
Sault Ste. Marie
 Nordic Skiing
 Matthew Macmichael
Sault Ste. Marie
 Nordic Skiing
 Chance Showan
Sault Ste. Marie
 Nordic Skiing
 Kenneth Beauvais
Sudbury Curling
 Jason Blais
Sudbury Curling
 Patricia Leonard    
Sudbury Curling
 Paul Logan
Sudbury
 Curling
 Odette St. Gelais
Sudbury
 Curling
 Tammi-Lyn Deveau
Sudbury Speed Skating
 Mathieu Gervais
Sudbury
 Snowshoeing
 Kylee Hocevar
Sudbury
 Snowshoeing
 Ryan Normand
Sudbury
 Snowshoeing
 Larry Roy
Sudbury
 Snowshoeing
 Jean Marc Sansoucy
Sudbury
 Snowshoeing
 Randy Corbiere
Manitoulin Snowshoeing
 Kelsey Mellan
Manitoulin
 Snowshoeing
 Regan Millsap
Manitoulin
 Snowshoeing
 Paul Lamoureux
North Bay
 Curling
 Adele Paquette
North Bay
 Curling
 Beverly Phippen
North Bay
 Curling
 Robert Preston
North Bay
 Curling
 Michael Wonnenburg
North Bay
 Curling
 Marc Aumont
Iroquois Falls
 Snowshoeing
 Douglas Bourgeault
Hearst
 Speed Skating
 Larry Sutherland
Hearst
 Speed Skating
 Josee Camire
Hearst
 Snowshoeing
 Nicole Ferguson
Timmins
 Speed Skating
 Jacob Dallaire
Timmins
 Snowshoeing

Region 9 Nordic Skiing - Sault Ste. Marie

posted Aug 19, 2012, 6:07 PM by Info Webmaster

The Regional Nordic Skiing competition for Region 9 was held on January 18, 2012 at Hiawatha Highlands in Sault Ste. Marie. It was an amazing day for skiing. The results from the event are posted below. Congratulations to all our athletes! We look forward to seeing you again next year for another great event!

Region 9 Snowshoeing - Sault Ste. Marie

posted Aug 19, 2012, 6:06 PM by Info Webmaster

The results below are from the January 18, 2012 Snowshoeing Regional held at Alexander Henry High School in Sault Ste. Marie, ON. It was a beautiful day for competition and was reflected by many of the athletes beating their qualifying scores! It was a great event and we look forward to seeing everyone again in 2013!

2012 Provincial Spring Games - Region 8 Training Team Announcement

posted Aug 19, 2012, 6:04 PM by Info Webmaster

2012 Provincial Spring Games

Region Eight Training Squad

December 2, 2011

Congratulations to the following athletes who have been identified to advance to the 2012 Provincial Spring Games as members of the Region Eight Training Squad. 

 

Name

Sport

Community

Robert Whitehurst

Swimming

Thunder Bay

James Matljasic

Swimming

Thunder Bay

Amanda Fodchuk

Swimming

Thunder Bay

Johanna Hendrickson

Swimming

Kenora

Kayla Rutenberg

Swimming

Marathon

Reg Duncan

5-Pin Bowl

Thunder Bay

Eric Landry

5-Pin Bowl

Terrace Bay

Shane Legros

5-Pin Bowl

Kenora

Howard Montgomery

5-Pin Bowl

Thunder Bay

Dave Ducasse

5-Pin Bowl

Fort Frances

Zacchary Parthenay

5-Pin Bowl

Red Lake

Josh Wiens

5-Pin Bowl

Atikokan

Ian Bryan

5-Pin Bowl

Thunder Bay

Brittany O'Donnell

5-Pin Bowl

Red Lake

Michelle Beadle

5-Pin Bowl

Terrace Bay

Jean, Craig

10-Pin Bowl

Thunder Bay

Allan Maruk

10-Pin Bowl

Thunder Bay

Pat Newman

10-Pin Bowl

Thunder Bay

2012 Provincial Spring Games - Region 10 Training Team Announcement

posted Aug 19, 2012, 6:04 PM by Info Webmaster

Region Ten Training Squad

November 12, 2011

Congratulations to the following athletes who have been identified to advance to the 2012 Provincial Spring Games as members of the Region Ten Training Squad. 

Name

Sport

Community

Jeffrey Barnes

Swimming

Iroquois Falls

Fabien Fortin

Swimming

Kapuskasing

Patrick Daquerre

Swimming

Iroquois Falls

Marc Aumont

Swimming

Iroquois Falls

Gordon Derion

Swimming

Tri-Town

Kayla Marwick

Swimming

Tri-Town

Melissa Turner

Swimming

Iroquois Falls

Manon Alary

Swimming

Hearst

Lise Aubertin

Swimming

Kapuskasing

Eve Fannin

Swimming

Tri-Town

Gilles Gagnon

5-Pin Bowl

Kapuskasing

Patrick Phillippe

5-Pin Bowl

Timmins

Dan Dagenais

5-Pin Bowl

Timmins

Marc Trudeau

5-Pin Bowl

Kapuskasing

Alan Perron

5-Pin Bowl

Tri-Town

Vivian Gauvreau

5-Pin Bowl

Tri-Town

Juanita Cline

5-Pin Bowl

Iroquois Falls

Paul Perreault

Pwr Lft

Timmins

Andre Goulet

Pwr Lft

Timmins

Richard Dwyer

Pwr Lft

Timmins

Eric Kaija

Pwr Lft

Timmins

2012 Provincial Spring Games - Region 9 Training Team Announcement

posted Aug 19, 2012, 6:03 PM by Info Webmaster

2012 Provincial Spring Games

Region Nine Training Squad

January 19, 2012

Congratulations to the following athletes who have been identified to advance to the 2012 Provincial Spring Games as members of the Region Nine Training Squad. 

 

Name

Sport

Community

Ashleigh Pagnotta

10-Pin Bowl

SSM

Harvey Arcangeletti

10-Pin Bowl

SSM

John Micucci

10-Pin Bowl

SSM

Warren Diotte

10-Pin Bowl

SSM

Andrew Taliotis

5-Pin Bowl

Manitoulin Island

Brandon Brown

5-Pin Bowl

Sudbury

Brian Norton

5-Pin Bowl

Sudbury

Carole Daoust

5-Pin Bowl

S.E.

Dan Gribbon

5-Pin Bowl

North Bay

David Coffin

5-Pin Bowl

Elliot Lake

David Mulley

5-Pin Bowl

North Bay

Denise Trudeau

5-Pin Bowl

Sudbury

Diane Lapensee

5-Pin Bowl

S.E.

Dominique Perrin

5-Pin Bowl

VE

Donald Stead

5-Pin Bowl

Parry Sound

Donna Bowles

5-Pin Bowl

Sudbury

Fred Campbell

5-Pin Bowl

BF

Fred Vuozzo

5-Pin Bowl

Elliot Lake

Jaclyn Beaudoin

5-Pin Bowl

SE

James Ilves

5-Pin Bowl

Sudbury

Karen Saunders

5-Pin Bowl

Sudbury

Katie Lajeunesse

5-Pin Bowl

WN

Kelsey Mellan

5-Pin Bowl

Manitoulin Island

Lesli Sollman

5-Pin Bowl

BF

Marc Lanouette

5-Pin Bowl

Azilda

Mike Deforge

5-Pin Bowl

Sudbury

Oscar Bernier

5-Pin Bowl

Sudbury

Penny Bradley

5-Pin Bowl

Sudbury

Roger Paquette

5-Pin Bowl

Azilda

Stefanie Carleton

5-Pin Bowl

BF

Susan Lang

5-Pin Bowl

BF

Winter Wolf

5-Pin Bowl

VE

Jason Blais

Pwr Lft

Sudbury

Sebastian Bouillon

Pwr Lft

Sudbury

Angela Howells

Swimming

Elliot Lake

Bryan Gallant

Swimming

SSM

Heather San Cartier

Swimming

Elliot Lake

Jared Macmichael

Swimming

SSM

Jennifer Murphy

Swimming

Sudbury

Josee Sequin

Swimming

Sudbury

Kristan Albert

Swimming

Sudbury

Kristy Rutherford

Swimming

North Bay

Kylie Hocevar

Swimming

Sudbury

Leeland Haslam

Swimming

Sudbury

Lexie Senior

Swimming

North Bay

Mathew Macmichael

Swimming

SSM

Nick Fung

Swimming

North Bay

Ryan Normand

Swimming

Sudbury

Ryan Philion

Swimming

SSM

Sharon Kostyk

Swimming

North Bay

Tammi Deveau

Swimming

Sudbury

Tommy St. Germain

Swimming

Sudbury

Tracy Miller

Swimming

Sudbury

 

1-9 of 9