Klasy‎ > ‎2015/2016‎ > ‎Klasa 1L‎ > ‎

Z życia klasy i szkoły

Nauczyciele Plan Lekcji 1L Zajęcia dodatkowe Trojka i samorzad klasowe Plan pracy Lektury Zebrania Z życia klasy i szkoły Ogłoszenia Kalendarz

Podsumowanie roku klasy 1 L

Za nami cały rok szkolny intensywnej pracy.
Poznaliśmy litery i cyfry. Doskonaliliśmy swoje czytanie oraz kaligrafię, uczyliśmy się pięknie układać wypowiedzi ustne, redagowaliśmy i zapisywaliśmy zdania. Ćwiczyliśmy pamięć, ucząc się wierszy. Staraliśmy się popełniać jak najmniej błędów. Czytaliśmy ciekawe opowiadania i śmieszne wiersze. Bawiliśmy się w teatr.
Liczyliśmy na palcach u rąk, na patyczkach, na liczydłach koralikowych, aż w końcu część z nas liczy już w pamięci. Pozostała grupa dołączy z tą umiejętnością w klasie drugiej. Rozwiązywaliśmy różne zadania: takie, z którymi sami sobie poradziliśmy, ale też i takie, przy których musiała nam pomóc Pani. Nauczyliśmy się mierzyć i ważyć, ćwiczyliśmy liczenie pieniędzy.
Poznaliśmy ciekawe rośliny i zwierzęta, oraz środowiska w których żyją. Uczyliśmy się o miastach i rzekach Polski. Poznaliśmy różne krajobrazy.
Wykonywaliśmy prace plastyczno-techniczne między innymi: ozdoby wielkanocne, wiosenne drzewo, kokardy narodowe na Święto Trzeciego Maja, prezenty na Dzień Mamy, mapę Polski.
Uczyliśmy się śpiewać tematycznych piosenek, wykonywaliśmy ćwiczenia rytmiczne, słuchaliśmy utworów muzycznych i koncertów.
Poznaliśmy narzędzia edytora grafiki i tekstu w komputerze.
Uwielbialiśmy zabawy i gry sportowe. Braliśmy udział w Dniu Sportu.
Ćwiczyliśmy słówka z języka angielskiego. Uczestniczyliśmy w lekcjach religii i etyki.

Staraliśmy się być dobrymi koleżankami i kolegami, zgodnie się bawić i pracować w zespołach. Dbaliśmy o swoje bezpieczeństwo. Staraliśmy się stosować do reguł klasowych, i pamiętać o czarodziejskich słowach: przepraszam, proszę, dziękuję. Chociaż nie zawsze nam to wychodziło, próbowaliśmy dobrze wypełniać swoje szkolne obowiązki i pomimo dalekiej drogi punktualnie przychodzić do szkoły.

Poza obowiązkami (czasami nielubianymi) były też i przyjemne chwile. Byliśmy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie na tańcograjkach „Oj już niedaleczko, czerwone jajeczko!”, na przedstawieniu „Tytus Romek i A’Tomek” w warszawskim Teatrze Kamienica, poznaliśmy warszawskie legendy na Starówce, świętowaliśmy z mamami ich Święto (to już w klasie), i wreszcie pojechaliśmy do gajówki świętować Dzień Dziecka.
Braliśmy udział w konkursie „Mój wygląd świadczy o mnie” oraz obchodziliśmy Dzień Bez Przemocy. Chętne osoby wzięły udział w licznych konkursach.

Przyszliśmy do szkoły z różnymi umiejętnościami. Codziennie robiliśmy postępy, na miarę możliwości każdego z nas. Tak więc po roku wszyscy zasłużenie przeszliśmy do drugiej klasy.
Uczniowie klasy 1 L


Słonecznych dni, wypoczynku, aby wszyscy wrócili po dwóch miesiącach z nowymi siłami i chęciami do nauki w drugiej klasie.
Wychowawczyni Małgorzata Rządkowska 

Koncert muzyki poważnej dla dzieci
15 czerwca 2016 r.  - w naszej szkole odbył się koncert muzyki poważnej. Nudy - pomyślałby ktoś. Ale to było ciekawe. Pani śpiewaczka zaśpiewała pięknym, operowym głosem wiersze dla dzieci. Druga pani akompaniowała śpiewaczce na pianinie elektronicznym. Potem trzecia pani zaprezentowała nam skrzypce w akcji - zagrała kilka utworów.
  Przed występem artystek Pani przypomniała nam zasady obowiązujące w teatrze, ale też w czasie koncertu. Była z nas później bardzo zadowolona.


Dzień sportu
8 czerwca 2016 r.  - dziś świętowaliśmy Dzień Sportu. Przygotowaliśmy się do tego Dnia: przebraliśmy się w stroje sportowe różnych państw. Wzięliśmy też wuwuzele, a dziewczyny miały kolorowe pompony. Panie, które uczą WF-u w starszych klasach zorganizowały dla nas różne konkurencje. Przekładaliśmy szarfy, biegaliśmy z woreczkiem na głowie, z piłką w ręku, slalomem, a na koniec było przeciąganie liny. 

"Dzień bez przemocy"
8 czerwca 2016 r.  - rozmawialiśmy z Panią, co dla nas oznacza słowo przemoc. Wiemy, że stosowana jest przemoc fizyczna, ale też i psychiczna. Nikt z nas nie chciałby tego doświadczyć. Dlatego też naszymi plakatami protestujemy przeciwko przemocy. 


Udział w spektaklu pt."Calineczka"
 2 czerwca 2016 r. oglądaliśmy przedstawienie pt. "Calineczka". Aktorami byli uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczą w zajęciach Kółka Teatralnego.

     


Wesołe harce i zabawy w gajówce na majówce

  31 maja 2016 r. z okazji Dnia Dziecka udaliśmy się na wycieczkę do gajówki! Było mnóstwo zabaw i harców, były też warsztaty plastyczne: robiliśmy jaskółkę i ważkę, dostaliśmy pyszne ciasto drożdżowe i napoju tyle, ile każdy był w stanie wypić. A na koniec - kiełbaski. Wracaliśmy zmęczeni,ale szczęśliwi.
Dzień Mamy

24 maja 2016 r. obchodziliśmy uroczyście Dzień Mamy. Zaprezentowaliśmy naszym Mamom
wierszyki i piosenki, a potem wręczyliśmy im własnoręcznie przygotowane prezenty - laurki serca
i kolorowe, pachnące mydełka... 

Wycieczka "Legendy warszawskie ze słodkim akcentem"

11 maja 2016 r. odwiedziliśmy ponownie Warszawę. Tym razem poznaliśmy legendy stolicy,
a potem poszliśmy do manufaktury słodkości, gdzie robiliśmy lizaki!!! Przedstawienie "Tytus, Romek i A'Tomek" w Warszawie

20 kwietnia 2016 r. pojechaliśmy do Warszawy na przedstawienie pt. "Tytus, Romek i A'Tomek". Sztuka była wystawiana (czyli grana) w Teatrze Kamienica. Pani nas oczywiście przygotowała - powiedziała o dzwonkach, gongu, że nie wolno jeść, krzyczeć, w ogóle wszystko. A na koniec należy nagrodzić artystów brawami. Myśleliśmy, że to będzie ciężko tak grzecznie siedzieć 2 godziny, ale na szczęście pomyliliśmy się. Przedstawienie bardzo nam się podobało i chętnie jeszcze raz pójdziemy do teatru.
Życzenia z okazji świąt Wielkanocy

Błogosławieństw od Zmartwychwstałego Chrystusa,
z okazji świąt Wielkanocnych
życzy wychowawca Małgorzata RządkowskaWycieczka do Muzeum Etnograficznego
na tańcograjki
" Oj już niedaleczko, czerwone jajeczko!"


21 marca 2016 r. pojechaliśmy do Warszawy, aby tam w Muzeum Etnograficznym wziąć udział
w tańcograjkach "Oj już niedaleczko, czerwone jajeczko!".
Dowiedzieliśmy się o tym, jak dawniej obchodzono Wielkanoc w Polsce, oraz jakie były pieśni, obrzędy i zwyczaje związane z budzeniem się do życia przyrody. Na wiosennym koncercie zagrały skrzypce, basy, harmonia, usłyszeliśmy stukot kołatek
i śpiew glinianych ptaszków - okarynek. A my chodziliśmy z gaikiem, biegaliśmy w kółko albo siedzieliśmy na kolorowych poduszkach.

   
 Konkurs "Mój wygląd świadczy o mnie"

9 marca 2016 r. braliśmy udział w konkursie "Mój wygląd świadczy o mnie". Poniżej przedstawiamy nasze prace.
Wspaniałe są nasze plakaty, prawda?
Rekolekcje Wielkopostne


W dniach 29 lutego - 2 marca 2016 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne. Większość uczniów w tym celu musiała wybrać się do kościoła, My mieliśmy je w sali gimnastycznej, ale pewnie w przyszłym roku nie będzie już tak wygodnie.  Ksiądz mówił ciekawie i zajmująco, a my słuchaliśmy z zainteresowaniem, co miał nam do powiedzenia.
PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA
W KLASACH PIERWSZYCH


Za nami 5 miesięcy intensywnej pracy. W tym czasie poznaliśmy się z naszą Panią i innymi dziećmi,
koleżankami i kolegami z naszej klasy, ale również z innych pierwszych klas. Nasze nauczycielki pilnowały,
abyśmy czuli się dobrze w szkole. Nie zawsze  wszystko się dobrze układało,
ale kolorowe kropki z zachowania pomogły nam dostosować się do zasad klasowych i szkolnych.
Nauczyliśmy się, jak być bezpiecznym w szkole i poza nią.

W czasie zajęć poznawaliśmy litery, ćwiczyliśmy czytanie i kaligrafię, rozpoznawaliśmy figury geometryczne,
uczyliśmy się pisać cyfry, poznawaliśmy niektóre rośliny i zwierzęta, obserwowaliśmy eksperymenty,
tworzyliśmy prace plastyczne, śpiewaliśmy piosenki i bawiliśmy się przy muzyce,
graliśmy w gry sportowe, ale również i planszowe.

Pod koniec 1 semestru umiemy napisać coraz więcej wyrazów i zdań, lepiej liczymy i czytamy,
sprawniej się ruszamy, nasze upominki dla najbliższych są coraz ładniejsze.

Nasze szkolne życie to nie tylko nauka. To także konkursy: „Jesienny bukiet dla patrona”, „Dziecko bezpieczne na drodze”, „Zwierzę według twórczości Józefa Wilkonia", szopka bożonarodzeniowa, konkurs kolęd i pastorałek, „Jestem grzeczny i nie wstydzę się mojego zachowania”.

To także różne wydarzenia i akcje: spotkanie z przedstawicielami  Straży Miejskiej i Policji,
próbna ewakuacja, pokazy dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, ślubowanie klas pierwszych,
przyjęcie do grona czytelników biblioteki szkolnej, śpiewanki patriotyczne, Ty(dzień) Tolerancji,
Dzień Pluszowego Misia, andrzejki w świetlicy, mikołajki, szkolne jasełka,
spotkanie z pisarzem i rysownikiem - Pawłem Wakułą, wigilia klasowa,
Dzień Babci i Dziadka, bal karnawałowy, apel „Bezpieczne ferie”.

Braliśmy też udział w ciekawych wycieczkach.
Odwiedziliśmy Chatkę Spełnionych Marzeń w Głoskowie
i Pałac Prezydencki w Warszawie.

Kończymy pierwszy semestr nauki, zmęczeni, ale zadowoleni ze swoich osiągnięć.
Uczniowie klasy 1 L    .


Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych ferii zimowych!

Nauczyciele klas pierwszych SP 5    Wycieczka do Pałacu Prezydenckiego


25 stycznia 2016 r. pojechaliśmy na wycieczkę, aby zwiedzić Pałac Prezydencki
znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Marzyliśmy o tym, aby spotkać Pana Prezydenta i chwilkę z nim porozmawiać. Niestety, pracował w swoim gabinecie, do którego nie wolno wchodzić zwiedzającym. Za to sympatyczna pani oprowadziła nas po pokojach Pałacu i opowiedziała jego historię. Widzieliśmy więc Salę Białą, Salę Niebieską, Salę Kolumnową, kaplicę prezydencką, Salę Obrazową, Ogród Zimowy, który szczególnie spodobał się naszej Pani, a także Salę Chorągwianą, w której byliśmy na końcu.

 
 Po wizycie w Pałacu, gdzie staraliśmy się być baaaaaardzo grzeczni, mieliśmy okazję podziwiać ozdoby świąteczne na Krakowskim Przedmieściu niedaleko Starego Miasta. 
 
Bal Karnawałowy


Nasz Bal Karnawałowy odbył się 22 stycznia 2016 r. Gdy rano przyszliśmy do szkoły nie mogliśmy się doczekać, kiedy założymy nasze stroje. Niektórzy z nas, nie czekając na zachętę ze strony Pani, szybciutko się przebrali przed lekcjami! Niecierpliwie wypatrywaliśmy momentu, w którym zejdziemy do sali gimnastycznej. Tam czekały już na nas dwie panie, które organizowały wspaniałą zabawę. Przy szalonej muzyce bawiliśmy się aż do zmęczenia.
Nasze stroje były tak ładne że nasza Pani postanowiła je uwiecznić! .
 
 
 
 

 
 
 
 
 Dzień Babci i Dziadka


W dniu 21 stycznia 2016 r. o godzinie 17:30 obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji zaprezentowaliśmy pod kierownictwem naszej Pani składankę wierszy i piosenek, które przekazały - czasami w żartach,
czasami na poważnie - jak bardzo kochamy naszych dziadków.
 
 

   


Życzenia z okazji świąt Bożego N
arodzenia

Wielu łask od n
owo narodzonego Jezuska,
zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia
życzy wychowawca Małgorzata Rządkowska
Klasowa wigilia   
21 grudnia 2015 r. - w tym dniu urządziliśmy sobie wigilię w klasie. Były życzenia i poczęstunek. 


Wycieczka do Chatki Spełnionych Marzeń

na zajęcia "Boże Narodzenie na świecie".  
16 grudnia 2015 r. - Wybraliśmy się na wycieczkę do Chatki Spełnionych Marzeń. Pomagaliśmy odnaleźć zaginione listy do świętego Mikołaja, świetnie się bawiliśmy, a poza tym były pyyyszne kiełbaski. A przy okazji - poznaliśmy różne zwyczaje bożonarodzeniowe.


 Zajęcia profilaktyczne: "Jestem grzeczny
i nie wstydzę się mojego zachowania". 
 
14 grudnia 2015 r. - w poniedziałek braliśmy udział w zajęciach profilaktycznych "Jestem grzeczny i nie wstydzę się swojego zachowania", które są pierwszym etapem konkursu "Szkoła dobrego wychowania".
Jasełka szkolne

12 grudnia 2015 r. - klasy pierwsze godzina 18:00 ulica Szkolna.

 

Góra Grosza

4 grudnia 2015 r. - zakończyło się zbieranie grosików w ramach akcji "Góra Grosza". Nasza klasa zebrała 2185 monet; suma wyniosła 44 zł i 19 gr.  


Szukamy świętego Mikołaja


4 grudnia 2015 r. - w piątek w całej szkole szukaliśmy Mikołaja, bo Nasza Pani powiedziała, że go widziała. Wyruszyliśmy więc na poszukiwanie Mikołaja. Byliśmy na 1 piętrze, w sali gimnastycznej, w świetlicy... I wreszcie go spotkaliśmy! Niestety, okazało się, że nie przyszedł do nas. Byliśmy nieco zawiedzeni, ale Pani nie traciła nadziei i powiedziała, że na pewno go spotkamy. Kiedy troszkę zniechęceni wróciliśmy do klasy, okazało się, że Mikołaj już tu był! Pod choinką, którą ubraliśmy 2 dni temu, zostawił dla nas prezenty, a na ławkach stał słodki poczęstunek. Dalsza część dnia była równie ciekawa. Przygotowaliśmy pod okiem Naszej Pani Mikołaje z kartonu, którymi ozdobiliśmy naszą klasę.Przyjęcie do grona czytelników

3 grudnia 2015 r. - w czwartek spotkaliśmy się z panią Małgorzatą Kajkowską - bibliotekarką i zostaliśmy przez nią przyjęci do grona czytelników naszej szkoły. Otrzymaliśmy legitymacje czytelnika, w których będziemy zbierać pieczątki i naklejki - nagrody za systematyczne wypożyczanie książek i czytanie. Uczniowie ze starszych klas przygotowali też dla nas upominki - własnoręcznie wykonane przez nich zakładki do książek.
Postaramy się być dobrymi czytelnikami, ponieważ wiemy, jak należy postępować z wypożyczonymi książkami.
Wiemy również, jak ważne i fascynujące jest czytanie.
   
Oczywiście każdy z nas wypożyczył książkę!Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2015 r. - w środę 25 listopada obchodziliśmy niezwykłe święto - Święto Pluszowego Misia! Pluszowe misie są nadal najbardziej ukochaną przytulanką każdego dziecka. Niektóre misie zostały zastąpione przez pieski, kotki, czy Minionki - ale ich pluszowość i przytulność jest taka sama!  
 


(Ty)dzień Tolerancji i Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2015 r. - w piątek 20 listopada w ramach obchodów poznaliśmy daleki
kraj - Meksyk, jego historię, zabytki zwyczaje, muzykę i .... jedzenie. Akurat to znamy najlepiej! Wielu z nas jadło już nachos, burito, czy salsę. Niektórzy z nas przynieśli nawet sombrera! To takie wieeelkie kapelusze, które noszą Meksykanie dla ochrony przed palącym słońcem.

W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Praw Dziecka, w którym dowiedzieliśmy, że nieprawdą jest, jakoby dzieci i ryby głosu nie mają! Dzieci mają prawo do nauki, do ochrony przed zmuszaniem do pracy, do ochrony przed wojną, porwaniami, okrutnym traktowaniem i wykorzystywaniem.  

                             
 
 
 
Spotkanie z pisarzem i rysownikiem
panem Pawłem Wakułą


19 listopada 2015 r. - w czwartek 19 listopada spotkaliśmy bardzo sympatycznego pisarza i rysownika - pana Piotra Wakułę, który rysując śmieszne postaci ze swoich książek i opowiadając o ich przygodach zainteresował swoimi książkami całą klasę. Jak tylko nauczymy się czytać, na pewno chętnie poczytamy o tym co w trawie piszczy czy Jagielle pod prysznicem.  

 
 Poznajemy naszego Patrona

13 listopada 2015 r. - W tym dniu poprzez prezentację multimedialną poznaliśmy patrona Szkoły Podstawowej Nr 5 – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Był to pisarz, poeta, grafik i żołnierz Armii Krajowej. Zginął w Powstaniu Warszawskim 1944 roku. On też kiedyś był dzieckiem.
 

Śpiewanki patriotyczne

10 listopada 2015 r. - we wtorek, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole urządziliśmy Śpiewanki Patriotyczne. Każda klasa przygotowała inną pieśń związaną z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Nie bardzo mogliśmy zrozumieć o co chodzi z tą niepodległością, ale nasza Pani powiedziała nam, że strasznie dawno temu Polska przestała istnieć na mapie świata. Dopiero po 123 latach odzyskała wolność - miało to miejsce w listopadzie 1918 roku.
O tym właśnie okresie opowiada pieśń „Piechota”, którą zaprezentowaliśmy na spotkaniu.


Zajęcia edukacyjne z policją. Konkurs „Bezpieczne dziecko na drodze”

4 listopada 2015 r. - w środę gościliśmy panów policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, którzy zorganizowali nam lekcję. Nie wiedzieliśmy, że policjanci także pracują jako nauczyciele. Okazuje się, że tak. Rozmawialiśmy na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Panowie policjanci „wyciągnęli” od nas: co to jest zebra na drodze, o jakich światełkach mamy pamiętać, kiedy poruszamy się ulicami i czy jeździmy w fotelikach w samochodzie... 
Ogłosili też konkurs „Bezpieczne dziecko na drodze”Ślubowanie klas pierwszych 

 

 
14 października 2015 r. o godzinie 13:00 odbyło się ślubowanie klas pierwszych w budynku na ulicy Orężnej.
Uroczystość rozpoczęła Wicedyrektor SP Nr 5 Pani Dorota Marciniak. Następnie nasza klasa razem z 1J i 1M zaprezentowała wiersze i piosenki tematycznie związane z tym wydarzeniem.
Trochę denerwowaliśmy się przed występem przed dużym gronem rodziców,
ale nasza Pani trzymała za nas kciuki i daliśmy radę.  

Po części artystycznej nastąpiła część najważniejsza: ślubowanie i akt pasowania na pierwszoklasistę.
Pani Wicedyrektor pasowała nas wieeeelkim ołówkiem, ale nikt z nas się nie bał.
Zostaliśmy uczniami Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piasecznie.
Potem z dumą prezentowaliśmy rodzicom nasz pierwszy dokument - legitymację szkolną.  
  Otrzymaliśmy również książki zakupione przez Radę Rodziców SP Nr 5.

 
 

 

Pokaz tańca szkoły Wasilewski-Felska

  7 października 2015 r. w środę ponownie gościliśmy szkołę tańca. Nikt z nas nie miał nic przeciwko temu.

Pokaz tańca szkoły Fast Step


2 października 2015 r. - to był piątek - naszą szkołę odwiedziła szkoła tańca. To tacy nauczyciele, którzy uczą.tańca towarzyskiego i sami świetnie tańczą. Zabawa była wspaniała!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nasza przerwa

Tak spędzamy przerwy. Jest wesoło, tylko oczywiście za krótko.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokaz judo w szkole na Orężnej

28 września 2015 r. w poniedziałek zobaczyliśmy jak się ćwiczy i walczy w japońskim sporcie zwanym judo (czyt. dżudo). Najfajniej było oczywiście samemu potrenować! Ale trenerzy powiedzieli nam, że judo służy nie do walki a do obrony.
Ale i tak było super.
 .
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Bezpieczna droga do szkoły


23 września spotkaliśmy się z przedstawicielami Straży Miejskiej w celu przypomnienia i utrwalenia zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, zasad przechodzenia przez jezdnię i stosowania znaczków odblaskowych.
Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: pojazdy i pieszych. Podczas gdy "wesołe pojazdy" trąbiąc przemierzały ćwiczebną ulicę, "wzorowi piesi" dzielnie stosowali zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. W nagrodę otrzymaliśmy opaski odblaskowe i smakowite krówki.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
https://sites.google.com/a/sp5piaseczno.pl/www/klasy/2015-2016/klasa-1l/aktualnosci/Zasady-ruchu2015-11.jpg
 
 


Comments