Aktuality‎ > ‎2017/2018‎ > ‎

4. - 16.7.2018 - Muzité 2018 - Smyčcový orchestr Jeseník v Bulharsku po roce opět první!

přidáno: 26. 6. 2018 3:25, autor: Info Smyčcový orchestr Jeseník   [ aktualizováno 19. 9. 2018 4:40 ]
V bulharském městě Sozopol se ve dnech 5. – 15.7.2018 konal 13. ročník multižánrového soutěžního festivalu „Muzité“. Festivalu se zúčastnilo přes 40 souborů z Bulharska, Gruzie, Ruska, Makedonie, Srbska, Chorvatska, Lotyšska, Litvy, Estonska aj. Naší vlast na festivalu zastupoval pouze Smyčcový orchestr Jeseník, který pozvánku do Bulharska dostal již potřetí ve své historii. Multižánrovost festivalu byla opravdu ohromující. Soubory byly rozděleny do kategorií podle svého uměleckého zaměření – výtvarné umění, tanec, zpěv, divadlo, hudba aj. Každý večer pak probíhala soutěžní vystoupení mladých umělců.

Smyčcový orchestr Jeseník se předvedl na festivalu hned třikrát. Poprvé měl koncert před plně obsazeným hledištěm v nádherném letním divadle Apollonia v centru starobylého města Sozopol, kde jeho koncert poslouchalo zhruba 600 posluchačů. Podruhé se mladí muzikanti předvedli na soutěži, kde porotu okouzlili svou naprosto bezchybnou hrou a hudebním výrazem. Na předávání ocenění pak dirigent orchestru František Mech převzal diplom a pohár za první místo v soutěži v kategorii klasické hudby, dále si orchestr vysoutěžil zvláštní cenu poroty, cenu Ruského institutu v Burgasu a zvláštní cenu od Confucius institute. Dirigent orchestru si také odnesl zvláštní cenu za vysoký profesionální úspěch v umělecké činnosti. Třetí vystoupení orchestru následovalo po předávání ocenění na galakoncertu, na kterém se představili laureáti soutěže.

Hráči orchestru samozřejmě nejen hráli na festivalových koncertech, ale také zkoušeli nové skladby i  Českou mši vánoční J. J. Ryby, na kterou se mohou těšit posluchači opět tento rok v zimě. Jinak se také pilně slunili na krásných sozopolských plážích, chodili na výlety a sledovali veškeré festivalové dění.

Na závěr chci poděkovat sponzorům a přispěvatelům našeho orchestru, jimiž jsou: Město Jeseník, Olomoucký kraj, Fenix a.s., Omya s.r.o. a také Milanu Szkipalovi a jeho autobusové dopravě za bezchybnou a klidnou dopravu našeho orchestru.

                                                                                                                             Mgr. František Mech

                                                                                                                             dirigent SOJ