Zookoutek‎ > ‎

Osmák deguOsmák degu


Osmáci jsou zvířata, která se velmi dobře hodí pro chov v domácnostech. Pocházejí z Jižní Ameriky. Centrem jejich výskytu jsou hory Andy, najdeme je ve státech, v nichž tyto hory leží. Do České republiky se osmáci dostali z Tierparku v Berlíně. Původně byli chováni v pražské ZOO. Postupně se dostávali k soukromým chovatelům a teď jsou běžně dostupnými.

Jsou to středně velcí hlodavci, pohybliví, dobře skáčou a šplhají. Vyznačují se značnou zvědavostí a temperamentem. Spolu s tím, že jsou převážně denními zvířaty, z nich tyto vlastnosti dělají velmi zábavné společníky pro děti i dospělé. Osmáci se snadno ochočí a nebývají kousaví. Máme-li na ně dostatek času, velice k nám přilnou.

Osmáci jsou celkem nenároční na péči. Ke spokojenosti jim stačí denně čistá voda, čerstvé jídlo. Patří mezi hlodavce, jsou to typičtí býložravci. Mají rádi seno, kukuřici, sušené ovoce, oříšky, ale i čerstvé jablko a mrkev. Jednou z nejdůležitějších potravin jsou obilniny a olejová semena.. 3× týdně jim musíme poskytnout jemný písek na koupání. Osmáky v žádném případě nekoupeme ve vodě, mohlo by je to zabít!

Ubytovaní by měli být v kleci nebo v akváriu,které by se mělo čistit minimálně 1× týdně. Dno akvária nebo klece je nutno vystlat vhodnou podestýlkou, nejčastěji se používají hobliny. Základem akvária je dostatečné množství větví, po kterém osmáci rádi šplhají.. Nikdy netahejte osmáka za ocas, mohli byste mu ho utrhnout a pak by mu už nenarostl! Osmák může mít i různé nemoci, např.: šedý zákal, cukrovku, nádory, problémy s játry, parazity, zranění, zlomenou nožku, průjem, zácpu a rýmu a pokud není léčená následuje zápal plic.

Osmáčci jsou zvířátka, která jsou velmi přítulná i společenská a brzy si je oblíbíte jako oni vás.

osmáčci - miminka :-)

 

osmáčci 1.měsíc


Comments