Zookoutek‎ > ‎

Gekončík noční - Čenda
Gekončík noční obývá území od jihovýchodu Afganistánu přes Pakistán až po sever Indie.

Dorůstají velikosti 20 – 30 cm. Jejich oči mají vertikální zornici, jejich víčka jsou volná. Na končetinách mají pět prstů s drápky. Klasicky zbarvený gekončík je hnědo-žlutý s tečkami nebo skvrnami. Dožívají se až 20 let.

Gekončíky chováme v páru nebo ve skupině jednoho samce a více samic. Samci se pohromadě nesnesou, mohlo by docházet k soubojům a slabší jedinec by s největší pravděpodobností uhynul. Také není vhodné kombinovat gekončíky s jinými druhy gekonů.

Optimální velikost terária je 60 cm (d)×50 cm (h)×50 cm (v), pro větší skupinu je pak vhodnější i větší terárium. Jako podklad je vhodný písek,rašelina nebo lignocel . Chovné zařízení dále doplníme kameny, kořeny a různými úkryty (obrácené květináče, půlky kokosů, keramické jeskyně, apod.). Terárium vybavíme žárovkou, která nám zajistí denní teplotu kolem 25 °C, pod zdrojem může teplota vystoupat na 35 °C, v noci může teplota klesnout na 20 °C.

Gekončíci vyžadují živou potravu. Krmíme je tedy cvrčky,šváby, sarančaty apod. Musíme dbát na to, aby podávaný hmyz velikostně odpovídal velikosti zvířat. Doplňkově můžeme podávat moučné červy nebo larvy zophobas. Dospělí jedinci jsou schopni pozřít i holátka myší, ale to opravdu jen jako sváteční pochoutku, není dobré gekony přežírat. Veškerý hmyz je třeba obalit ve směsi vitamínů, např. Roboran H, Reptivite, Plastin, a drcenou sépiovou kost, kterou je třeba před použitím vyvařit. Zvířata musí mít denně k dispozici misku s čerstvou vodou!
Zimování

Zimování předchází obdobím páření, je tedy důležité k přirozenému stimulu zvířat. Dobu zimování simulujeme v podzimním nebo zimním období tím, že postupně vypneme zdroje tepla a necháme teplotu v teráriu klesnout na pokojovou. Zvířatům se zpomalí metabolismus a nebudou tolik aktivní. V tomto období nekrmíme živou potravou! Vodu však pravidelně měníme. Zvířata pravidelně kontrolujeme a kdyby nějaký jedinec zimováním strádal tzn. hubnul, ihned zimování ukončíme; ostatní můžeme nechat odpočívat dál. Na konci zimování, které trvá 1 – 3 měsíce, začneme postupně světla rozsvěcet a pozvolna zvyšovat teplotu. Začneme i s krmením. Po zimování jsou zvířata připravena na páření.

čenda


Comments