Zookoutek‎ > ‎

Bojovnice pestrá- Iris

Bojovnice - IRIS


Ryby této čeledi mají nadžábrový orgán zvaný labyrint, který slouží jako pomocné dýchací zařízení díky němuž mohou využívat atmosférický kyslík. Zemi původu je dnes obtížné přesně určit, protože tento druh byl nalezen ve většině teplých oblastí celé jihovýchodní Asie, kde se také chová (hlavně Thajsko).
Účelným chovatelským výběrem se z krátkoploutvých (divokých) forem podařilo vyšlechtit formy dlouhoploutvé v mnoha různých barevných varietách, ať už jedno, dvou i vícebarevných. Různobarevné formy bojovnice pestré byly vyšlechtěny v Thajsku, ale dlouhoploutvé formy byly poprvé vyšlechtěny v sousední zemi - Kambodži. Populace dovážející se z Thajska a Vietnamu jsou většinou barvy zelené, ze Singapuru červené.

Bojovnice pestrá v průměru dorůstá délky 6 cm a dožívá se 2 až 3 let. Tělo je poměrně protáhlé, hřbetní ploutev dominuje zadní polovině hřbetu. Ocasní ploutev je zaoblená, řitní ploutev je dlouhá a široká. Břišní ploutve jsou protažené, úzké s bílými hroty na koncích a prsní ploutve jsou oblé a ve většině případů téměř bezbarvé. Samci jsou oproti samičce vetší a mají mohutnější ploutve. Zvláště vyšlechtěné formy se vyznačují závojovými, širokými a dlouhými ploutvemi.

V době tření staví samec mezi plovoucími rostlinkami poměrně velké pěnové hnízdo z bublinek vzduchu o rozloze až 10 x 10 cm a výšce až 3 cm, pod kterým se odbývá vlastní tření. Až do rozplavání se o jikry a plůdek stará samec. Přesto, že bojovnice má velmi silnou vrozenou vnitrodruhovou nesnášenlivost (a to nejen mezi samečky), ryb jiných druhů si nevšímá a je možné ji bez problémů chovat ve společném akváriu s ostatními klidnými a mírumilovnými rybami.
Comments