Aktuality‎ > ‎

Stávka - komentář ředitele

přidáno: 5. 11. 2019 4:50, autor: Jiří Kopárek   [ aktualizováno 6. 11. 2019 5:58 ]
Vážení rodiče,
cca polovina z našich učitelů se rozhodla připojit k zítřejší stávce. Bohužel tak učinili na poslední chvíli a velmi nám přípravu zítřejšího dne zkomplikovali. Bez jejich přítomnosti nejsme schopni provoz školy zajistit, a proto zítřejší výuku rušíme.
Ze strany ČMOS (školské odbory) jde také o trochu uspěchanou akci.

I přes to všechno se stávkou jako aktuálně ne zrovna šťastnou formou protestu sympatizuji a formálně se k ní připojím.

Jsem přesvědčen, že současný stav našeho školství je kritický. Velkým nebezpečím je především výrazný nedostatek učitelů. Absolventů pedagogických fakult ubývá a velká část těch, kteří je dokončí, na učitelské místa nenastoupí. Při současném nedostatku "lidí" je důvod jasný - málo peněz za velmi náročnou práci. A náročná je! I kdyby pár hlupáků 1000x řvalo, kolik mají učitelé volna.
Veřejnost je částí populistických médií tendenčně posouvána k názoru "co ti nenažraní učitelé chtěj". U platů používají při argumentaci čísla zásadně "v hrubém" a zprůměrovaná, na které většina učitelů nedosahuje.

Nebudu zde vypisovat sloupce číselných argumentů, jen pár..... pár známek jednoduše vypovídajících o situaci učitelů ve školství:
  • kvalifikaci získává učitel pětiletým studiem na VŠ (v době, kdy středoškoláci již pět let vydělávají a budují si zázemí, jsou oni na úplném startu - věk cca 24-25 let)
  • nástupní plat čistého 21 800,-
  • po 5ti letech 22 300,- (věk 29-30) - stačí to na uživení manželky se dvěma dětmi na mateřské? Ani mu neschválí hypotéku! Když pak mají možnost jít někam za dvojnásobek? Jasná volba!!!
  • Při odchodu do důchodu 27 800,- ( za celý život ve škole nárůst o 6000,-)
Dále:
  • obrovský nárůst povinností a papírování
  • díky nízkému finančnímu ohodnocení a nízké prestiži je pro absolventy středních škol pedagogická fakulta poslední volbou - důsledkem je fakt, že jejich studenti jsou ze všech vysokoškoláků ti "nejméně kvalitní"
  • pokud nezavíráme oči a nenecháváme se strhnout vlnou závisti, musíme si naplno uvědomit, že tak důležitou a zodpovědnou práci, jako je výchova našich dětí, by měli dělat ti nejlepší z nejlepších a pořádně je za to ohodnotit
... a ne naopak, kdy nejen že nepřicházejí ti nejlepší, ale už nelze sehnat ani ty nejhorší!!!

Stávkovat by tedy neměli učitelé, ale především rodiče a celé veřejnost - ať stát konečně zajistí co nejlepší učitele pro naše děti - pro naši budoucnost.

Jiří Kopárek, ředitel školy


 STÁVKA           STÁVKA

Vážení rodiče,
část pedagogů naší školy se rozhodlo připojit ke stávce, kterou vyhlásil ČMOS pracovníků ve školství.
    Zítra ve středu 6. 11. nebude probíhat výuka v žádném z ročníků. Vzhledem k tomu, že k rozhodnutí připojit se ke stávce došlo na poslední chvíli, nabízíme rodičům možnost dohledu nad dětmi v budově školy. V ostatních případech děti zůstávají doma.
    Provoz školní družiny nebude omezen. 
Děti rodičů 0. – 9. třídy, kteří nemají možnost nechat své děti doma, budou mít zajištěný dohled, a to od 8.00 –12.35. Poté žáci mohou jít na oběd.
    Pokud Vaše dítě nepůjde na oběd, prosíme o co nejrychlejší odhlášení oběda, nejlépe dnes odpoledne nebo nejpozději zítra 6. 11. 2019 do 7 hodin, a to buď mailem molcanova@skoladvory.cz, nebo telefonicky 720 103 932.
Comments