Aktuality‎ > ‎

Super úspěch našeho týmu ve First Lego League ve Zwickau!!

přidáno: 21. 1. 2020 6:42, autor: Jiří Kopárek   [ aktualizováno 22. 1. 2020 2:42 ]

Super úspěch našeho týmu ve First Lego League ve Zwickau!!

Prolog:

V letošním roce jsme se v naší škole naplno pustili do práce s legem. Ale ne jen tak obyčejným. Nakoupili jsme sety robotického lega a dvě skupiny dětí, mladší na 1. a starší na 2. stupni, začali stavět, vymýšlet a hlavně programovat "robůtky". Vyústěním snažení pak pro starší team byla soutěž v SRN. Ta se konala v rámci organizace First Lego League, která již funguje řadu let.

Soutěž, které se účastní děti základních škol, proběhla ve Zwickau v SRN a šlo semifinálové kolo pro střední EvropuNáš tým, který se do této soutěže zapojil poprvé, dosáhl na pěkný úspěch. 

Do Zwickau jsme se vydali mikrobusem v sobotu 11. 1. 2020 brzy ráno a to v 05:50. 

Cesta ubíhala klidně a řidič nás spolehlivě dopravil do cíle cesty. Vylodili jsme se a došli do blízké školy, kde soutěž probíhala. Byl nám přidělen stůl, rozdány kupony na oběd (těstoviny s kečupem a nealko nápoj) a nezbytné jmenovky s názvem týmu. Název jsem ještě nezmínil, takže vše napravím. Naše „banda“ nesla jméno KRABAT TEAM.

Když byl ohlášen začátek soutěže, byli jsme všichni trochu nervózní, přeci jen se blížila naše premiéra. 

Proběhlo pěkné uvítání, kterému jsme moc nerozuměli (v němčině), ale určitě bylo pěkné a vřelé. Poté následovalo losování čísel. Kapitán týmu, Vojta, vytáhl číslo 2.

Po losování zahájil první tým svou prezentaci. Po jejich skončení, přišla řada na naši grupu. Parta odprezentovala téma, komise položila na závěr své otázky. Ty jsme zodpověděli a na řadu šli další teamy.

Po skončení prezentací byla malá přestávka. Následoval Teamwork. Nevím, zda měly všechny teamy stejné zadání, ale náš dostal za úkol složit karty do co možná nejvyšší výšky. Musím říct, že se nám to moc nepovedlo. Snaha sice byla, snažili jsme se o různá řešení, přesto nebyl výsledek moc dobrý.

Následovala prezentace robota a předvedení části úkolů, které měl tým připravené. Všichni koukali, když se nám podařilo při úkolu „výtah“ nastavit jej do vodorovné polohy, což bylo hlavním dílem tohoto úkolu. Neviděl jsem, že by se tento kousek podařil jinému družstvu. 

Po této zkoušce následoval samotný závod v Robot Game. 

V 1. kole jsme nastoupili  proti našemu soupeři ve druhém duelu. Bohužel se nám nepodařilo uskutečnit dva úkoly. Na klucích bylo znát, že jsou značně nervózní a zisk 105 bodů v tomto kole bylo málo. Sami jsme věděli, že toto by na postup do semifinále a solidní umístění nestačilo. S paní učitelkou Věrou jsme kluky uklidňovali a podle dalších výsledků se nám to evidentně podařilo!

V následující jízdě 2. kola již kluci předvedli, co v nich je a co mají natrénováno. Téměř všechny úkoly se podařilo splnit. Pouze u prvního nastalo malé zaškobrtnutí. Po skončení jízdy provedli rozhodčí sečtení bodů za jednotlivé úkoly. Cifra se zastavila na hodnotě 240 bodů, což bylo do té doby nejlepší hodnocení. V následujících jízdách druhého kola se podařilo pouze jedinému týmu nás předskočit.

Poslední třetí kolo jízd mělo rozhodnout o postupujících do semifinále. My jsme zajeli solidních 195 bodů a čekali, jak dopadnou ostatní. Pouze jeden robot „vyjel“ stejně bodů jako my ve druhém kole, a tak skončil náš Krabat Team po základní skupině  na děleném druhém místě. Musel se konat rozdílový souboj o to, zda do semifinále postoupíme ze 2. či 3. místa. Souboj jsme těsně prohráli (o pouhých deset bodů 230-240), a tak jsme skončili na  třetím místě po základní skupině.

V semifinále jsme tedy byli a tudíž měli i jistou bronzovou medaili za Robot Game. Počítalo se totiž umístění po základní skupině. Proč se ale nepokusit postoupit až do samotného finále hned při premiéře? 

Smělý plán bohužel nevyšel a finále nám opět uniklo o pouhých 15 bodů.

Při premiéře na FFL předvedl náš tým pěknou společnou práci. Nejvíce se podařila sekce Robot Game, kde Krabat Team obsadil nádherné 3. místo. V celkovém součtu ze všech odvětví soutěže obsadili pěkné 8. místo.

Tým na soutěži ve Zwickau tvořili:

Natálka Havlíková, Eliška Molčanová, Vojtěch Bartoň, Jakub Patera, Matěj Duch, Alexander Prok.

Také bych chtěl poděkovat dalším dvěma členům, kteří na soutěži nebyli přímo - Pavel Wolf a Matyáš Walta.

V neposlední řadě mnohokrát děkuji paní učitelce Věře Janouchové za velikou pomoc při tvorbě prezentace a velkou podporu během samotné soutěže.Povzbuzovala, jak jen mohla. 

A také jsem tam byl já Tomáš Beck, :-)

Comments