בינה מספרת...

ד' בשבט תשע"ה, 24.1.2015

בשעה שברא הקדוש ברוך הוא את האדם הראשון, נטלו והחזירו על כל אילני גן עדן ואמר לו: "ראה מעשיי כמה נאים ומשובחים הם, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך".


– מדרש קהלת רבא, ט'.

משפחת 'שורשים' - הורים וצוות יקרים,
אנו מצויים בפתחו של חודש שבט - מאז ומתמיד חודש של ריבוי גשמים, התחלת ההתעוררות של העצים והשיחים, פריחה חורפית ו..ט"ו בשבט בפתח!
השנה - שנת שמיטה, ולכן נציין את היום לא בנטיעות אלא בטיולים ובסיורים - כל כתה ליעד אחר, ונחגוג ביחד את היום ואת חגיגת הטבע המתחדש.

שנת השמיטה מאד מורגשת ב'שורשים'. גם בשל מה ששמטנו השנה - העבודה בגינה והעיסוק בחקלאות, אבל הרבה  בצד ה'מה כן' -  תלמידי כל הכיתות יעסקו בשליש הקרוב בלימוד ובחקר הנושא של גידול במצעים מנותקים במסגרת שיעורי טבע-חקר, בהנחייתם של עידן, איתן והמחנכים.
החל מחודש שבט אנו מקדישים, בכל הכיתות, שעה שבועית להכרות מעמיקה עם נושא השמיטה בעזרת דפי לימוד נפלאים של עמותת 'מיתרים'.
בנושא זה מבקשת לשתף אתכם, ההורים: הילדים מקבלים מדי שבוע דף לימוד, ערוך ומזמין ללמידה משותפת, הן בכיתה והן בבית. מזמינה אתכם לקרוא ולשוחח עם הילדים ולהמשיך את השיח שיתחיל בכיתה. 

סימנים בדרך..    השבוע נעסוק עם הילדים בסיכום המחצית הראשונה. ביום חמישי נקיים יום של 'סימנים בדרך' . המחנכים וכל המורים השקיעו בשבועות האחרונים חשיבה, לב וזמן על מנת להגיש לילדים ולכם סיכום כתוב של המחצית. ביום חמישי כל מחנך ומחנכת ייפגשו עם כל אחד ואחת מהילדים לשיחת סיכום קצרה. 
מבקשת מכם להמשיך בבית את השיח, לקרוא עם הילדים את הכתוב, להקשיב להם ו'לרקום' יחד אתם את ההמשך. 

שיהיה לכולנו חודש טוב  - בינה וכל צוות 'שורשים'.


א' בטבת, 23.12.14

הורים יקרים,
ראש חודש טבת - זמן טוב לעצירה ולהתבוננות, וכמובן, גם עם המבט קדימה..

חוזרים מחר לביה"ס, לתקופה עתירת למידה, פעילויות, התרחשויות, טיולים...
בכיתות שונות נקבעו מפגשים שמטרתם לשוחח בנושאים שעלו בהקשר הכיתתי, לחלום ביחד ולנסות להגשים את החלומות המשותפים (ילדים, הורים וצוות) - מקווה שכולכם תקחו חלק במפגשים הללו, ובטוחה שתהיה להם תרומה משמעותית לאווירה בכיתה ובביה"ס.
בנוסף מתקיים שיח עם הורים בנושאים שונים הנוגעים לחיי ביה"ס, רוחו וצביונו. 
לקראת סוף המחצית מתוכנן ערב שיח במתכונת "שולחנות עגולים" (צוות והורים) ונשמח להשתתפותכם.

תזכורת: החורף פה!! (מהשבוע - גם באופן רשמי..). היות שאנחנו יושבים על "מסדרון רוח" יותר קר אצלנו מאשר במרבית היישובים. אנא ציידו את הילדים בלבוש חם, הקפידו על כך שיהיו בתיקיהם זוג גרביים יבשים, נעלי בית חמות (שאותן ניתן להשאיר בכיתה) ומערכת בגדים להחלפה (למקרה של החלקה בבוץ או בשלוליות).

ביום חמישי הבא י' בטבת 1.1 נקדיש זמן ושיח בכל הכיתות ליום הצום - שהוא גם יום הקדיש הכללי.  
הלימודים ביום זה יסתיימו ב 13:00 (באישור משה"ח, כמובן).

ושוב מזכירה - ביה"ס פתוח לכולכם. אם יש מחשבות, התלבטויות, הרהורים, קשיים.. שאתם מבקשים להעלות - אנא צרו קשר והגיעו.

בברכת חודש טוב ולהתראות - בינה וצוות שורשים.

א' כסלו, 23.11.14


"שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָׂח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.

כִּי עוֹד נַפְשִׁי דְרוֹר שׁוֹאֶפֶת,
לֹא מְכַרְתִּיהָ לְעֵגֶל-פָּז,
כִּי עוֹד אַאֲמִין גַּם בָּאָדָם,
גַּם בְּרוּחוֹ, רוּחַ עָז..."
שאול טשרניחובסקי

הורים יקרים,
בפרוס חודש כסלו מצאתי את המילים הללו שנכתבו ע"י צעיר נלהב כבן 19 לפני כ 120 שנה - והן עדין מרוממות רוח.
מצאנו מספר פירושים לשם "כסלו" - היפה שבהם מתייחס ל כֵּסֶל או כִּסְלָה שמשמעותם 'תוחלת', 'תקווה' - לגשמי ברכה, להתחדשות האור בעולם..
גם חג החנוכה שיחול לקראת סוף החודש הוא חג שמבטא אמונה עזה ברוח, בשאיפה לחופש - ברמה האישית וברמה הלאומית, באמונה בזכותו של אדם ובזכותה של אומה להגדיר את הדרך הערכית, האמונית.
ביסוד המילים של טשרניחובסקי עומדת האמונה ברוח האדם, וגם בכוחם של החלום והחזון.  הדרך אינה נטולת קשיים ומאבקים, תמיד יצוצו מחלוקות ואי הסכמות, ומהמורות רבות עלולות להכשיל את הצועדים.
אבל אם נצעד בה יחד, נמשיך לחלום, נשתף גם בקשיים, בשאלות ובהתלבטויות - ונחפש יחד את הפתרונות ואת הדרכים למימוש החלום, אין ספק שנגיע..

שיהיה לכולנו חודש טוב, שנמשיך בחשיבה, ברקימת החלום ובעשייה המשותפת - שתכליתן להרבות את האור.

בינה וכל צוות שורשים.


י"א בחשוון, 4.11.14


הורים יקרים שלום וברכה,
בשעה טובה ושמחה, עם בוא מרחשוון - הגיע גם החורף. היום חווינו סערת ברד קצרה, והיה יפה לעיניים וללב (להוציא את החקלאים שדאגו לשלום המטעים והכרמים..).

אנא מכם:
הקפידו על לבוש חם של הילדים! אמנם בתוך הכיתות חמים ונעים, בינתיים, 
אבל בחוץ די קר וכשנושבת הרוח, קר מאד.
בבקשה ציידו את הילדים בזוג גרביים יבשים שיהיה בתיק, זוג נעלי בית (עם שם) שיהיו באופן קבוע בכיתה, ואם אפשר בבגדים להחלפה, כך שגם אם יירטבו - לא ייאלצו לשבת בבגדים רטובים במהלך כל היום.

בנושא אחר - בזמנו קיימנו שיח מאד משמעותי לגבי נושאים שונים הקשורים במהותו של ביה"ס כמקום משלב. הגענו להסכמות שיאפשרו לכולנו להרגיש שאנחנו נמצאים במקום המכבד את אורחות החיים, תפיסת העולם והיומיום שלנו. חלק מההסכמות דרשו מאיתנו (הורים וצוות) לוותר בנקודות מסוימות ולהכיל נקודות מבט שלא היו מובנות מאליהן - אבל היה ברור לנו שרק כך נוכל לקיים כאן חיים משותפים על בסיס רחב ומשותף.
בתוך המכלול הזה ישנן רבדים שלא אתייחס אליהם בהזדמנות הזו - ויש בהחלט מקום לחדש את הדיון והשיח סביבם, לא על מנת לשנות, כן כדי ליצור שיח משמעותי, מכבד ופתוח.
מבקשת לרענן את נקודה הבאה: עוגות יום הולדת (ושאר חגיגות..) - נא הקפידו על הבאת עוגות קנויות, נכון לכולם. כך נימנע ממצב שחלק מהילדים לא יוכלו לקחת חלק בשמחת העוגה, או לחלופין, ממצב שבו חלק מהילדים יביאו עוגות ביתיות מושקעות לעומת אחרים שלא יוכלו ליהנות מהאפשרות הזו.

ונקודה אחרונה לפעם זו - נושא ההסעות: יש לדעת שלא תמיד יש מקום על ההסעות לחברים ולאורחים. על כן  ילד יעלה על הסעה שאינה ההסעה הקבועה שלו רק אם יצויד מראש באישור כתוב מההורים (אין לנו אפשרות לעשות תיאומים טלפוניים במהלך היום) ותלוי מקום בהסעה. בשל ריבוי מקרים של מפח נפש בזמן האחרון אנחנו מתכוונים להקפיד מאד בנושא זה, אנא סייעו לנו בכך.

בברכת חורף חמים ונעים - צוות שורשים ובינה.


י"ג בתשרי,
7.10.14

הורים יקרים,

יצאנו לחופשה - וחג הסוכות ממש בפתח. חג של שמחה, של פרידה מהמוכר והבטוח - עם טעימה של 'קצת אחרת', רוח פתוח וזמן למפגש וליחד עם עצמנו, עם בני המשפחה והחברים.  

כמה תזכורות והארות (זו לא שגיאה!) לגבי הזמן ש"אחרי החגים":

א. הזנה: פעלינו במספר מישורים וכיוונים כדי לברר אפשרויות אחרות מזו המוצעת לנו, אך לא צלח בידינו מסיבות שונות.
אי לכך - נמשיך השנה עם ההזנה המוצעת לנו דרך תכנית ההזנה של משה"ח, עם הזכיין המוכר לנו. התכנית תופעל החל מיום ראשון ט' בחשון 1.11, שלושה ימים בשבוע. המחיר יהיה 590 ש"ח.
הורים המעוניינים שילדיהם יכללו בתכנית, מתבקשים לשלם אחרי סוכות ישירות לביה"ס - ניתן לפנות למיה כל יום בין השעות 8:30 - 13:30. אפשר לחלק את הסכום לשני תשלומים. ההרשמה (+ תשלום) עד יום שלישי ד' בחשוון 28.10.
אם יש הורים שמעוניינים לשנות את החלטתם (כפי שדיווחו עליה בשאלון שהופץ) - אנא פנו במייל לדלית dalitaei@gmail.com ועדכנו אותה עד סוף החופשה.

לגבי חוגים: אנחנו בקשר עם המתנ"ס, בשיתוף וועד ההורים. מה שמסתמן - יהיו חוגים ביום שלישי, פתוחים לכל הגילאים. נכון לעכשיו מתוכננים חוגי קראטה, "מהנדסים צעירים", ריצות ניווט, אמנות, אייקידו. נבדקת גם אפשרות של חוג שחמט.  פרטים מעודכנים וכן גובה התשלום + הסדרי הסעות, יתפרסמו מיד אחרי סוכות. החוגים - באחריות המתנ"ס, וההרשמה, לכשתיפתח, תהיה ישירות מול המתנ"ס.

ביגוד - ותלבושת בי"ס: חגי תשרי מגיעים אלינו (או מביאים אתם..) את הסתיו. וחוץ מהשקיעות היפות, החצבים הפורחים והרוחות המתחזקות - גם הטמפרטורות מתחילות לצנוח..
אנא וודאו שהילדים יוצאים מהבית לבושים היטב, ערוכים להתמודדות עם הרוחות והקור. מבקשים להקפיד על תלבושת בי"ס - חולצות, קפוצ'ונים ו'סווטשירטים'.    וכמובן - בימים שיש חנ"ג או טבע - נעלי ספורט, כובע ובקבוק מים.

ו - נסיעות משפחתיות. אין ספק שכל נסיעה משפחתית היא בגדר חוויה נפלאה וטובה לכל המשפחה, ובכלל זה לילדים. כמובן שכדאי לתכנן את הנסיעות הללו לימי החופשה, אבל אנחנו מודעים לכך יש מצבים שבהם אין ברירה והחופשה 'נופלת' על ימי לימודים. במקרה כזה, אנא יידעו את המחנכים מראש לגבי ההיעדרות הצפויה, והיערכו להשלמת החומר באופן עצמאי. 

מבקשים להודות שוב לכל ההורים ובעיקר למי שהיו שותפים בהפתעה המשמחת ביום המורה הבינלאומי - הורים רבים נכנסו לכיתות במקום הצוות, הפעילו להפליא את הילדים (שמאד נהנו ובקשו עוד..) ואפשרו לנו שעה של אתנחתא. תודה רבה - התרגשנו, שמחנו והערכנו מאד.

בברכת גמר חתימה טובה, שנה טובה וחג סוכות שמח - צוות שורשים.
Ċ
בית ספר שורשים נטור,
7 בפבר׳ 2013, 12:10
ĉ
בית ספר שורשים נטור,
22 בפבר׳ 2012, 21:15
ĉ
בית ספר שורשים נטור,
3 בפבר׳ 2013, 10:13
ĉ
בית ספר שורשים נטור,
7 בפבר׳ 2013, 12:10