Ana Sayfa‎ > ‎

Yazılar - Berkehan Dural - 2

Berkehan DURAL - 26 Eylül 2007


KİŞİLER DANS EDERKEN KARAKTERİNİ DE ORTAYA SERİYOR

Partnerinizi dansta tanıyın!

Asabi, neşeli, tutarlı, disiplinli, aceleci ve utangaç kişilikler dans figürlerini uygularken yaptığı hareketler kendilerini ele veriyor
Günümüzde dansa olan ilgi arttı. Artık herkes mutlaka bir dans öğrenmek istiyor. Birçok dans okulu açıldı. Spor merkezleri de dansın sağlığa olan etkisini fark edip etkinliklerinin içine dansı da ekledi. Artan talebe karşılık dans öğrenmenin maliyeti de düştü. Dansın spor eğlence ve sosyal etkinlik dışında da ayrıca insanın karakterini tahlil eden bir yönünün de olduğu ortaya çıktı. Buna göre her insan dans ederken aslında kendi kişilik yapısını da ortaya koyuyor. Kendisinin bile o zamana kadar fark etmediği karakter özelliklerini görüyor.
FİGÜRLERDEN BELLİ
Asabi, neşeli, tutarlı, disiplinli, aceleci ve utangaç kişilikler dans figürlerini uygularken yaptığı hareketlerden kendilerini ele veriyor.
"Dansın bu özelliği o kadar açık ki bana gelen çiftler bazen eşini yada partnerini tanımakta güçlük çekebiliyor. Çünkü kişinin o zamana kadar gösteremediği gerçek kişilik özellikleri dans ederken ortaya çıkıyor. Çok içine kapanık durgun sandığınız bir insan dans ederken oldukça hareketli ve rahat olabiliyor. Özelikle bir eğitmenseniz bunu hemen anlayabiliyorsunuz.
Örneğin derse gelenleri ilk iki hafta tanımaya çalışıyor ve buna göre partner seçimi yapıyorum. Bunu yapmazsanız ahengi yakalayamazsınız çünkü tüm karakterlerin hareketleri uygulayış tarzı farklı oluyor."
EŞİMİ BÖYLE SEÇTİM
Kendi eşim ile de dans sayesinde tanıştım ve onun karakterini bu şekilde analiz ettim. Tanıştıktan sonra karakterlerimizin birbirlerine ne kadar uygun olduğunu fark ettim ve 10 gün içerisinde eşim Sezen Hanım'a evlenme teklif ettim. 10 ay sonra da nikah masasına oturduk. Yanılmadığımı biliyordum "Onun gerçek karakterini benden saklayabilmesine imkan yoktu. Çünkü beden dili dans ederken tamamen iç dünyaya açılıyor ve kişinin kontrolünden çıkıyordu".Şimdi birinci yılımızı kutladık ve ne kadar doğru bir seçim yaptığımı dans ederken karakterlerimizin alenen ortaya çıktığını kanıtlamış oldum.
BİRLİKTELİK DUYGUSU
Partnerinin gerçek karakterini ortaya çıkarmak ve birlikte dans ediyor olmak korkulanın tersine çiftler arasında sıkı bir bağın oluşmasına ve eşitlik duygusunun perçinlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle nişanlı çiftler evlilik öncesi gerçek anlamda ilk kez beraber bir şeyler yapmanın hazzını ve deneyimini tadıyorlar. Burada yakaladıkları uyum evliliklerine de yansıyor.

TERAPİ UYGULUYOR
Dans eğitimi sırasında karakterin de ötesinde insanların iç dünyalarının keşfedildiğini söyleyebiliriz. Biz dans eğitmenleri aslında bir bakıma öğrencilerimize psikoterapi uyguluyoruz. Öğrencilerimizin iç dünyalarına  ulaşıyor ve bazen onların izni olmadan rahatsızlık duydukları konulara müdahale etmek durumunda kalabiliyoruz. Çünkü burada amaç kişileri mutlu etmek, dansı sevdirebilmek ön plana çıkıyor.  
ZERAFET KAZANDIRIYOR
İçinde tüm ana sanat dallarını barındıran dans kişilere zarafet aşıladığını özellikle erkekleri kadın ruhundan daha iyi anlar hale getirdiğini belirtebiliriz. Kadın da erkek de dünyanın kendi çevrelerinde dönmediğini görüp her şeyin birlikte daha güzel olabileceğini aşkında birliktelik duygusundan ortaya çıktığını anlıyorlar.
"Neşeli kişilik kuşa benzer"
"Hırçın kişilikler; dizlerini kırar ve adımlarını kullanırken yere baskı uygularlar.
Aceleciler; bir figürü yaparken zamandan daha hızlı hareket eder ve bunu engelleyemezsiniz.
Utangaçlar ise; gelinlerin süzülmesi gibi kafaları yanda yavaş yavaş hareket eder ve gözler hafif aşağıya bakar.
Ukala kişiliklerle utangaçlar arasında ince bir fark vardır ikisinin hareketleri birbirine benzer fakat yine gözler bu iki karakterin de ayrılmasına yardım eder. Çünkü ukala kişiliklerin bakışlarındaki küçümseme hemen fark edilir.
Asabi kişiler; genelde ağır ağır, üzerine basarak, vurgulayarak ve kasılarak hareket ederler ve ne kadar hızlandırmak isteseniz de başaramazsınız.
Neşeli insanlar ise; bir kuşa benzerler yerinde duramaz ve hep uçarlar. Gözlerinden gülümseme hiç eksik olmaz.
Tutarlı, prensipli tipler; tamamen kendi kendilerine bir sistem oluşturur ve o sistemin dışına çıkmazlar. Sistematiktirler, hata kabul etmezler. Yaptıkları her iş gibi danslarına da imzalarını atarlar."

Comments