Sõrve koolide kaardistamine

Kodukandi kooliring

posted 30 Apr 2013, 03:26 by Mare Moondu   [ updated 8 May 2013, 02:41 by Unknown user ]

Pärimusaastat "Pärijata pole pärandit" tähistab meie kool mitmete muude ürituste hulgas ka projektiga   "Sõrve - minu kodu III : h
aridus".
Aastast 2007 on meie kool Salme ja Torgu vallas ainuke. Esimese  Eesti vabariigi perioodi lõpus oli kahes vallas aga kokku 16 kooli.
Eeltööna oli raamatukogujuhataja Ivi käinud arhiivis ja otsinud sealt koolimajade fotod.
Meie eesmärgiks oli nüüd minna ja määrata GPS-iga kooli täpne asukoht ja pildistada praegune olukord.
Reedel , 26. aprillil võisimegi asuda teele juba tuttava Rannareiside bussiga. Reisiseltskonnas olid Anni, Kriim, Triin, Gert, Markus Treirat, raamatukogujuhataja  Ivi, õpetajad Katre ja Mare.
Ilm oli kahjuks vihmane ja riided kippusid märjaks minema, aga meie avastusretke see eriti ei seganud.
Teejuht Lembit Kokk, kes on käinud kolmes endises Sõrve koolis, väikese rohelise autoga ees ja meie bussiga järel, nii see reis kulges.
Kohtusime ka mitmete toredate inimestega: Hindu kooli juures jutustas kooli ajaloost Vello Pütsep ja kooli endine õpilane Helga-Alise Ruškis (Randmaa). Kaunispea külakooli mälestustahvli juures meenutas möödunut Sulev Lei. Mässa külas asuvas , ühest mitmetest Mäebe külakoolidest, elab praegu külalislahke noormees, kes jutustas ja näitas meile leidudest, mis maja korrastamise käigus ilmsiks tulnud. Leidude hulgas oli ka vana koolipink.
Kokku saime kaardile 17 endist kooli. Heas korras olid majad Ansekülas, Mäebel, Lüllel, Jamajas ja Maanteekülas. Mälestustahvlid endistes koolipaikades olid paigaldatud Mõntus, Kaunispeal, Rahustel.
Mäebe ja Rahuste rauteemajades  olnud koolidest olid püsti vaid müürid. Vundamenti tähistavad kivideread leidsime Hindult, Mäebe kaupluse juurest ja Lõopõllust.
Ja varsti pärast seda, kui Gert ja Markus olid vajalikud kaadrid aparaati salvestanus, Anni ja õpetaja Katre kõik koordinaadid ülestähendanud, jõudsimegi üsna ruttu Triinu ja Kriimu tujutõstva naerulagina saatel Salmele tagasi.

ajalooõpetaja Mare Moondu

1-1 of 1