הגינות בספורט

ביום רביעי 26/9 במסגרת משחק שנערך בין לציו לנאפולי כבש מירוסלב קלוסה שער תוך כדי שנעזר בידו. השופט שחשב שקלוסה נגח לשער אישר את השער אך מירוסלב קלוסה רץ אל השופט והודה בפניו שהכדור פגע בידו והשופט ביטל את השער.

הפעם החלטתי לכתוב על ערך שמבחינתי הוא ערך עליון: הגינות בספורט.

במסגרת התחרויות הרבות שאני משתתף בהן יצא לי לראות לא פעם רצים שמקצרים את הדרך בדרכים שונות ומשונות, טריאתלטים שנוהגים בחוסר הגינות בשלבים שונים של התחרות, מתחרים שמתגנבים למסלול ללא מספר משתתף וללא תשלום דמי הרשמה ושאר מרעין בישין.

הגיבורים שהילדים שלנו צריכים לנגד עיניהם הם מהסוג של מירוסלב קלוסה. אז נכון שאולי קלוסה לא היה כל כך תמים והתכוון לכבוש את השער בידו ורק כשראה ששחקני הקבוצה היריבה ראו את מה שעשה והבין שמצלמות הטלוויזיה יראו את האמת רץ לשופט והתוודה אך בכל זאת הוא עשה את מה שכל כך רבים לפניו לא עשו והפך מיד לגיבור שלא מפסיקים לדבר עליו בכלי התקשורת ובתכניות הספורט בכל העולם. גיבור יותר ממי שהבקיע את השער היפה ביותר באותו מחזור ליגה או מהמאמן שניצח את המשחק החשוב ביותר באותו שבוע. קלוסה הפך לגיבור מפני שהמעשה שלו כל כך נדיר במציאות שלנו שבה הניצחון הוא ערך חשוב יותר מהגינות.

כמאמן שעובד עם ילדים ונערים אני חושב ומאמין שההגינות צריכה לשמש כערך עליון בספורט.

הניצחון הוא ערך חשוב ביותר ואני זוכר עד היום את עצמי כשחקן כדורגל בקבוצות הילדים והנערים בוכה אחרי הפסדים ולא יוצא לבלות עם חברים בשבת בערב אם הקבוצה שלי הפסידה בשבת בבוקר.

אני מודה שעד היום אני שונא להפסיד ושונא שהקבוצה או הספורטאי שאני אוהב מפסיד.

ספורטאי טוב שונא להפסיד, אך לא על חשבון הגינות.

ספורטאי טוב הוא גם ספורטאי הוגן שמכבד את היריב שלו, שנותן לו יד ועוזר לו לקום אחרי עבירה, שעוצר באמצע מרוץ ועוזר לספורטאי שמעד ונפל, שלא מנצל נפילה של יריבו כדי לברוח לו באמצע המרוץ ושיודע ללחוץ יד גם ליריב הכי קשה שלו.

בזכות היריבים הקשים שלנו אנחנו מתקדמים, הם אלה שנותנים לנו את המוטיבציה לקום מוקדם בבוקר ולהתאמן קשה כדי שנוכל לנצח אותם בתחרות הבאה, הם אלה שדוחפים אותנו קדימה לתחרות בריאה ולכן עלינו לכבד אותם.

לפעמים אנחנו צריכים להזכיר לעצמנו שאנחנו צריכים ליהנות מהספורט, שמהפסדים אפשר ללמוד המון ולהפיק לקחים, שבספורט יש עוד הזדמנויות, ושאם ננצח בצורה לא הוגנת איך נוכל להסתכל על עצמנו במראה? מה נאמר לילדים שלנו? למאמן שלנו? למתאמנים שלנו?

זהו ערך שעל כולנו, מאמנים והורים, להעביר לילדינו, כדי שיהיו ספורטאים טובים יותר והוגנים יותר.