עולים לכתה א


במשך תקופת חיינו, אנו עוברים בין מסגרות רבות ומגוונות, מסגרות אלו דורשות מאיתנו הסתגלות והתמודדות מחודשת בכול פעם. מעברים אלה מתחילים כבר מגיל צעיר מאוד- מעבר ראשון איתו אנו מתמודדים , הינו המעבר מחיק הבית לגן, אחריו עוברים מגן חובה לבית-הספר היסודי, מבית-הספר היסודי לחטיבת הביניים ומהחטיבה לתיכון.

כול אחד מהמעברים הללו, מעמיד אותנו מול תנאי סביבה שונים, דבר אשר דורש מאיתנו הסתגלות רגשית, חברתית וכמובן לימודית. לאור זאת, חובתנו כאנשי חינוך לתמוך, לעודד וליצור אווירה מכילה עבור התלמידים על-מנת להקל עליהם בהתמודדות עם סערת המעברים. כול אחד מהמעברים הינו שונה ומיוחד עבור התלמיד.

  מעבר מגן חובה לבית הספר היסודי:    

המעבר מהגן לכיתה א' הוא מעבר הדורש הסתגלות לצורות למידה נוספות מאלה שהילד מכיר בגן. הלמידה בבית הספר הינה: למידה פורמאלית יותר, עבודה קבוצתית, סדר יום ותוכנית לימודים מסודרת ונוקשה יותר, מדידת הישגים ודרישה להמשך למידה בבית. עם זאת, זהו מעבר נורמטיבי ובריא שעובר כל ילד.

מוכנות לכיתה א' כוללת מרכיב בשלות ומרכיב למידה- אימון והתנסות. הבשלות היא הגורם המולד, ואילו הלמידה והאימון כוללים את כל ההתנסויות הטבעיות או המובנות של הילד בבית, בגן ובסביבתו הקרובה. הבשלות והמוכנות נמדדים על פני רצף וכוללים תחומים רבים- שכליים, רגשיים, התנהגותיים וחברתיים. גם מרכיב הקשב והריכוז משמעותי ביותר.

גם במקרה של מעבר זה, ההסתגלות הטובה הינה משמעותית להמשך חייו של הילד. עם זאת, בבית הספר מבינים את קשיי ההסתגלות ואת ההלם הראשוני מן המעבר, ולכן המעבר נעשה בהדרגה כשבתחילת התהליך קיימים ביקורים שוטפים של ילדי הגנים בבית הספר, בסוף הקיץ נערכת סדנת מוכנות לכיתה א' וכן עבודה בקצב איטי יותר ומותאם יותר לגן הילדים עם תחילת שנת הלימודים. 


כיצד ההורה עשוי לסייע במעבר מן הגן לבית הספר?
 (מעובד מתוך "אוקטגון-סנטר")

           טיפים להורים, שמטרתם לרכך כמה שאפשר את המעבר מהגן לבית הספר :

 • דברו עם ילדיכם על המעבר הצפוי. עודדו אותו להביא את רגשותיו, חששותיו ואשרו לו שאתם כאן בכדי לרכך את המעבר ולעזור לו להיקלט במסגרת החדשה.
 • קראו לילדיכם סיפורים ושירים העוסקים במעבר מהגן לבית הספר. עודדו אותו להביא את תחושותיו. אם ילדיכם אוהב לצייר, אפשר לעודד אותו לצייר את ציפיותיו מהכניסה לכתה א'. אחר כך, כמובן מומלץ לדבר על הציור.
 • במידה וילדיכם אמור יהיה ללכת ברגל מהבית לבית הספר, למדו אותו את הדרך, ותרגלו אותה (ניתן דרך טיול באופניים לדוגמה), על מנת שילדיכם ירגיש נוח לקראת תחילת הלימודים.
 • קחו את ילדיכם לסיור מקדים בבית הספר שבו הוא עתיד ללמוד. הראו לו את הקומה שבה הוא עתיד ללמוד; למדו אותו היכן נמצא המיקום של המזכירות הראשית, חדר המנהל/ת, חדר האחות ועוד...
 • במהלך תקופת המעבר (חודש מתחילת הלימודים) כדאי להימנע עד כמה שניתן מעריכת שינויים נוספים בחיי הילד.
 • הגיבו בסבלנות ובסלחנות לתופעות כגון בכי, או חשש להיכנס לכתה בימים הראשונים. דברו עם הילד בבית, שתפו את המורה בחששות הילד, נסו להבין מה מטריד את ילדיכם. אל תדאגו, זה קורה להרבה ילדים.
 • הגישו לילדיכם ארוחת בוקר. יתכן שילדיכם לא ירגיש רעב בגלל תחושות ההתרגשות שמציפות אותו. לכן, הקפידו להגיש לילדיכם מזון אהוב, קל ומזין.
 • ציידו את ילדיכם בארוחת עשר המורכב מכריך, פרי ושתייה. רצוי שהשתייה תהיה מים או תרכיז מיץ בבקבוק. כך ילדיכם יוכל לשתות מהבקבוק במשך כל היום, לפי הקצב שלו.
 • אפשרו לילדיכם מנוחת צהרים (אם הוא מראה שהוא זקוק לה) ורק אחר כך הכינו איתו שיעורי בית.
 • הביעו תמיכה בילדיכם בכל הקשור להכנת שיעורי הבית (הכינו לו פינת עבודה מסודרת, והיו זמינים לענות על שאלות). יחד עם זאת, עודדו את ילדיכם להכין את שיעורי הבית שלו בכוחות עצמו.
 • גלו עניין בסיפורים שילדיכם מספרים לכם אודות חוויותיהם בבית הספר.
 • עזרו לילדיכם לארגן את תיק הלימוד שלו: למדו אותו שאת בדיקת הציוד והכנת התיק כדאי לארגן בערב, כך יש מספיק זמן לאתר את כל הדברים הדרושים לקראת יום הלימודים החדש.
 • היו עקביים בכל הקשור לגילויי התמיכה, האהבה שאת מפגינים כלפי ילדיכם. ההבנה והתמיכה מהווים אבני דרך הכרחיים להתפתחות ילדיכם.
מצורף עבורכם טופס מעברים, אותו יש למלא ולשלוח בהקדם לבית הספר לכתובת: vilschool@gmail.com


ĉ
רסקי אסנת,
19 ביוני 2011, 4:18
Comments