דף הבית‏ > ‏

כיתה ו

תלמידי ו2 יקרים שלום:

תזכורת: 1. תלמידים שלא הכינו ש.ב. מגישים את שעורי הבית ביום ב' בבוקר ה - 29.10.12

               ב  08:00.

             2. ביום ד' נלמד את נושא השפעת האור על הצמחים, נבצע ניסוי צמח באור וצמח          

                 בחושך...         

                                            אבי צברי  

             


תלמידים יקרים

מדע הוא שיטה לאיסוף ידע אודות העולם באמצעות תצפית, ניסוי והסקה שיטתיים,  ופיתוח ידע זה להסברים כוללניים ונרחבים ככל האפשר. השיטה המדעית כוללת עקרונות ותהליכים המשמשים לאיסוף ידע מדעי, ומכונה גם מחקר מדעי. אדם העוסק במדע נקרא מדען.


 סביבת חיים מדברית

בשיעור הקודם למדנו כי כל בעל חיים בטבע חיי בסביבת חיים הנקרא בית הגידול של בעל החיים.

בסביבה החיים יכול בעל החיים להשיג את כל מה שהוא צריך כדי לחיות וכדי להתרבות.

בעליי חיים שונים חיים בסביבות חיים שונות. כל בעל חיים מותאם מבחינת מבנה גופו, אורך חיו ודרכי התנהגותו לסביבת החיים שבה הוא חי.

 

בשיעור היום תכירו את סביבת החיים מדבר.

האזור המדברי המרכזי במדינת ישראל נקרא מדבר יהודה

הבא נראה היכן ממוקם מדבר יהודה במפת מדינת ישראל:

לחתו על הקישור-ימדבר יהודה מפה פיזית של מדינת ישראל    

 

 לחצו על הקישורים והתבוננו במספר תמונות של מדבר יהודה-

תמונה 1   תמונה 2    תמונה 3

מתוך הסתכלות במפות ובתמונות מה ניתן לומר על סביבת הגידול מדבר - מדבר יהודה ?

 

משימת ביצוע:

כעת תצפו בסרטון המציג בפניכם את מדבר יהודה

במהלך הסרטון רשמו במחברת התייחסות למאפייני סביבת הגידול מדבר - מדבר יהודה,  תוך שימוש והתייחסות לתבחינים הבאים (רישום התבחינים על הלוח)

- צבעי שטח שולטים

- מאפייני קרקע, סוגי קרקע,

- מזג האוויר
- זמינות המים

- הימצאותם של בעלי חיים (אלו בעליי  
- הימצאות צמחייה

- הימצאותם של בני אדם

 

דיון

דיון כיתתי בממצאים שנאספו במהלך הסרטון

- מה מאפיין את סביבת הגידול מדבר - מדבר יהודה.

  התייחסות לתבחינים ורישום הממצאים בלוח הכיתה.

 

סיכום:

המדבר הוא אזור יבשתי בו הטמפרטורה גבוהה מאוד במשך היום ונמוכה במשך הלילה וכמות המשקעים בו נמוכה ולא סדירה. בגלל היעדר משקעים והאקלים הקיצוני במדבר ניתן למצוא צמחייה ובעלי חיים מעטים, אין בו יישובי אדם כלל.

בעלי חיים וצמחים שחיים במדבר חבויים במשך רוב היום על מנת לחסוך בנוזלים, עיקר פעילותם בשעות הלילה אז  הטמפרטורה יורדת בצורה נכרת ומאפשרת להם לתפקד.

לנוף המדברי מאפיינים ברורים: קרקע חולית או סלע חשוף ובמדבריות מסוימים ישנם גם דיונות.

 

ש.ב. - משימת חשיבה:

על סמך מאפייני סביבת הגידול מדבר שהכרנו בשיעור חשבו ורשמו במחברת

- מה יכול לאפיין את בעלי החיים שבית הגידול שלהם הינו מדבר ?

- אלו בעלי חיים שאתם מכירים, אתם חושבים כי המדבר הינו בית הגידול שלהם ? ולמה?


חזרה לפני מבחן...

שער ראשון: קשרי קיום

פרק ראשון: מגוון יצורים חיים

בפרק זה נלמד מהו מגוון יצורים חיים? איך הוא נקבע? או מה משפיע על מגוון היצורים החיים? סיפור המדבר על חוקר גדול צ'ארלס דרווין, המדבר על אחד ממחקריו באי גלפגוס .

זהו אי שנוצר בעקבות פעילות טקטונית (תת קרקעית) של הר געש מתחת לפני הים, שדחפה את קרקעית הים מעל פני האדמה, ויצרה אי חדש בלב ים. המיוחד באי גלפגוס הם בעלי חיים וצמחים שהגיעו  איכשהו לאי דרך הים או האוויר, ובעקבות זאת התפתחו לאט לאט בתנאים של בידוד ושקט והדגש ללא צורך במלחמות/תחרות  (הישרדות) על טריטוריה (מקום), מקורות מזון, ומציאת בני זוג לרבייה ועוד תנאי סביבה ונספים, ולכן התפתחו בצורה שונה משאר בעלי החיים על כדור הארץ,                                                                                - המיוחד הוא שהם גדולים יותר, וחיים ויתר בשיתוף סמביוזה (הדדיות).

מטרת הפרק :התלמידים:                                                                                                              יכירו את מרכיבי הסביבה החיים והדוממים והשפעתם על בעלי חיים (כולל צמחים).                                   יתארו מרכיבי הסביבה החיים והדוממים גם בסביבתם הקרובה /רחוקה.                                              יתארו קשרי קיום בין בעלי חיים וצמחים ובין הסביבה. ( סמביוזה – הדדיות, צמח פונדקאי ולעומתו טפיל).   יבינו את תועלת האדם מצמחים ובעלי חיים בטבע.                                                                                           יבינו את השפעת האדם על מרכיבי הסביבה החיים והדוממים, וההשלכות שיש לכך על מגוון המינים והצורך בשמירה על הטבע ופיתוח בר קיימא.    

מרכיבי סביבה דוממים כמו:                                                                                                       חמצן - חמצן תנאי הכרחי לנשימה,                                                                                                                            אור- בזכות האור הצמחים מייצרים מזון (סוכר) לצמחים בתהליך הפוטוסינטזה) ועוד בעלי חיים הניזונים מצמחים, השפעת עוצמת האור על צמחים, התאמות צמחים למחסור באור צמחים מטפסים, צמחים אפפיטים.                               מים – התאמת צמחים ובעלי חיים לתנאי יובש.                                                                                 חום – השפעת החום על הצמחים, וזמני פעילות החיים של בעלי חיים שונים. 

מרכיבי סביבה חיים כמו:                                                                                                                שרשרת מזון לעומת מארג מזון.                                                                                               מושגים: סימביוזה... טפיל ... פונדקאי

צמחים(יצרנים) – צמחוניים – טורפים – טורפי טורפים – טורפי על – מפרקים( חיידקים ,פטריות).

 

 

פרק שני: חיים בסביבות חיים                                                   

סביבות חיים מגוונות – יער, חורש, ערוץ נחל, מדבר, ים, ביצה,                                                                                                          תנאים דומים בסביבות חיים -  מרכיבי סביבה חיים / דוממים...                                                                                                                                                                                   השפעת האדם על סביבות חיים ניצול משאבי טבע חיים (ביות בע"ח צרכי האדם)  דוממים מים,                       נפט גולמי, חומרי בנייה, פלסטיק גומי                                                                                              פיתוח בר קיימא – פיתוח שמטרתו להמשיך להתקדם בהווה ע"י ניצול המשאבים הקיימים בהווה ולהשתמש בניצול הידע הקיים בנושא מחזור בחומרים השונים.שער שני: אנרגיה בפעולה

פרק ראשון: האנרגיה שסביבנו

כידוע האדם שונה מכל היצורים עלי אדמות, בשל היכולת הנקראת "למידה תהליכית" בתהליך זה האדם למד ע"י ניסוי וטעייה, וכך גם לא לחזור על טעויות, את נושא האש למד להכיר מתופעת טבע הברק שחולל שריפה באזור ייבש, ויותר מאוחר את הבערת האש ע"י חיכוך אבנים לקבלת ניצוצות, ועל ניצול מקור האנרגיה הראשון.

גם את נושא החשמל למד להכיר בתהליך זה, כידוע בטבע היה חשמל סטטי בלבד, חשמל הנמצא בכל גוף, חי, צומח, דומם ב- 3 מצבי צבירה בעוצמה נמוכה מאוד. חשמל בטבע התגלה במקרה ע"י אמריקאי  איש מדע ומדינאי "בנג'מין פרנקלין". בחודש יוני בשנת 1752 יצא ביום מעונן וגשום להפריח עפיפון, ולחוט העפיפון קשר מפתח ממתכת שנרטב בגשם וכך קיבל מכת חשמל שכמעט הרגה אותו.                                                                                                                 כעבור 100 שנים למדו בני האדם לנצל אנרגיה זו ולהפוך אותה מחשמל סטטי לזרם חשמלי רב עוצמה שבזכותו אפשר להניע מנועים ולהפעיל מוצרי חשמל רבים, ולהקל לאדם את  חיי יום יום.


Comments