דף הבית‏ > ‏

הידעתם ?


כיצד ישנים דולפינים?

לדולפינים ישנה יכולת ליצור הפרדה במח ולישון כל פעם רק עם צד אחד.

ולמי שרוצה לדעת קצת יותר :
דולפינים וליוויתנים הם יונקים ימיים. הכוונה במילים "יונקים ימיים" היא שהם נולדים אחרי הריון בבטן אימם, ממש כמונו. וממש כמונו הם יונקים חלב כשהם תינוקות, מאמא לוויתן או אמא דולפין. (דגים נולדים על ידי השרצת ביצים של האמא במים ואינם יונקים חלב). בגלל שדולפינים הם יונקים ולא דגים, הם לא יכולים לנשום מתחת לפני המים ועליהם לעלות כל כמה דקות לפני המים ולנשום (או עשרות דקות במקרה של הלוויתנים).

כל היונקים בעולם חייבים לישון, אבל לדולפינים יש בעיה. אם הם יירדמו בתוך המים הם לא "יזכרו" לעלות לפני המים כל כמה דקות כדי לנשום, ולכן עלולים לטבוע. כדי לפתור בעיה זו, פיתחו הדולפינים טכניקת שינה מאוד מיוחדת !

המוח של כל היונקים מחולק לשני חלקים. חלק ימין וחלק שמאל. כאשר הדולפין הולך לישון הוא ישן רק עם חצי מוח, בזמן שהחצי השני נשאר ברמה נמוכה של ערות (כמעט נרדם אבל עדיין ער). חצי זה שעומד על המשמר "מזכיר" לדולפין לעלות כל כמה דקות לפני המים ולנשום. מלבד תפקיד זה, שומר חצי המוח הער מפני טורפים (הדולפין ישן עם עין אחת עצומה ועין אחת פקוחה). לאחר זמן מה מחליף הדולפין בין הצדדים : החצי שנשאר ער הולך לישון והחצי השני מתעורר.

שינה זו של הדולפינים היא שינה מאוד קלה ונחשבת בעיני המדענים למשהו שבין שינה לנמנום. דולפינים באקווריומים נצפו כשהם ישנים שינה עמוקה יותר תוך כדי ציפה על פני המים, כאשר פתח הנשימה שבראשם נמצא מחוץ למים באוויר הפתוח.


עופות דורסים-

ישנו עף אשר ניזון ממח עצמות אותן הוא מוצא בטבע. 
עצמות, כידוע לכם, הן קשות ואינן נחתכות בקלות. למרות זאת נמפה עוף זה כשהוא אוכל מח מעצמות ענקיות במשקל כמה קילוגרמים!
מהו שמו של עוף זה, וכיצד הוא מגיע למח העצם המזין בו הוא חושק?
אותו עוף נהנה לאכול גם צבים, הוא משתמש בשיטה זהה בכדי להגיע לצב המסתתר השריונו.

התשובה לשאלה :

בטבע אין בזבוז ושום דבר לא נזרק ללא שימוש. נניח שאריה צד חזיר בר. האריה יאכל את בשר החזיר, אבל לאחר שיסיים לאכול יישארו בשדה עצמות ועליהן שאריות בשר שהאריה לא אכל. בשלב זה יגיעו עופות דורסים אוכלי נבלות ויתחילו, יחד עם אוכלי נבלות אחרים, לכרסם את שאריות הבשר עד שלא יישאר בשדה דבר, פרט לעצמות נקיות. היינו עלולים לחשוב שאין מה לעשות עם העצמות האלו אבל העובדה היא, שבתוך העצמות מסתתר מח עצם מזין ושמנוני שחיות רבות חושקות בו. ישנן חיות כמו צבועים למשל (ממשפחת הכלביים) שיכולים לפצח את העצמות בין לסתותיהם אולם ישנו עוף שלמד להגיע אל מח העצם בעזרת טכניקה מעניינת. עוף זה הוא עוף הפרס . 

Comments