תזונה ובריאות הגוף

תזונה ופעילות גופנית

אבות המזון

אבות המזון הם המרכיבים הבסיסיים הנחוצים לתפקודו התקין של גוף האדם. איזון נכון של אבות המזון הוא הבסיס לתזונה בריאה.

פחמימות  חלבונים  שומנים

פחמימות
הגוף מפיק אנרגיה מהפחמימות. הפחמימות משמשות את הגוף כמו שדלק משמש מכונית, ללא פחמימות הגוף אינו יכול לנצל שומן ולייצר אנרגיה בשביל המוח ומערכת העצבים. כשנוצר מחסור באנרגיה ובפחמימות, הגוף מתחיל לפרק שרירים. קבוצת הפחמימות כוללת מאכלים כמו לחם, פסטה, תפוח אדמה ופרות.
מנת פחמימה אחת היא למשל פרוסת לחם אחת, תפוח אדמה אחד, אפרסק אחד. כל מנת פחמימה מכילה 80 קלוריות.

חלבונים
תפקיד החלבונים בגופנו הוא לבנות תאים - לשרירים, לעור, למוח, לרקמות שונות בגופנו, ולשמש בתפקידים אחרים כמו אנזימים. הגוף יודע להפיק מהחלבונים אנרגיה אבל רק כשאנו אוכלים נכון ומאוזן. הגוף מעדיף להפיק אנרגיה מפחמימות או שומנים.
קבוצת החלבונים כוללת מאכלים כמו בשר, דגים, גבינה וביצים.
מנת חלבון אחת היא למשל ביצה אחת, שוק עוף אחת, יוגורט טבעי אחד. כל מנת חלבון מכילה 100-80 קלוריות.

שומנים
תפקידי השומנים:
לבנות את רקמת השומן בגוף שהיא רקמת בידוד והגנה.
לבנות מרכיבים תפקודיים בגוף כמו הורמונים.
לעזור בספיגת ויטמינים. ישנה קבוצה שלמה של ויטמינים הנספגים בגוף רק בנוכחות שומן.
קבוצת השומנים כוללת מאכלים כמו: אבוקדו, פיצוחים, טחינה, חמאה ושמן. מנת שומן אחת היא למשל כפית שמן אחת, כף טחינה אחת, שני אגוזי מלך. כל מנת שומן מכילה 50 קלוריות.


 
מהי תזונה נכונה

מהי תזונה נכונה - תצלום של מנת פלאפל

שמירה על משקל גוף נכון | גיוון ואיזון | תזמון נכון | שתייה | יותר פרות, ירקות, סיבים וסידן |פחות נתרן, שומן וכולסטרול | פעילות גופנית 


לכל אחד/ת מאתנו יש טווח של משקל גוף הנחשב בריא ומתאים לגוף שלנו, זה לא מספר ק"ג מדויק וזהה אצל כולם; מה ההבדל? למשל, אם בגיל 12 הגובה שלך הוא 1.5 מ' משקלך אמור להיות 40 ק"ג אבל אם משקלך הוא 5 ק"ג יותר או פחות, זה עדיין משקל שמתאים לגוף שלך וזה בסדר גמור. על מנת לשמור על משקל זה כדאי לאכול לפי צורכי הגוף: לא יותר מדי ולא פחות מדי, ובהתאם לעקרונות בסיסיים שרובם מפורטים ממש כאן בהמשך.

על מנת שתהיה לנו אנרגיה רבה, לשמירה על גוף בריא ולהרגשה כללית טובה, הגוף צריך את מגוון אבות המזון. כשאנחנו אוכלים מזון מגוון ומאוזן הגוף מקבל את כל חומרי הדלק והבניין שהוא זקוק להם כדי לפעול בצורה הטובה ביותר: פחמימות וחלבונים, ויטמיניםמינרלים וסיבים תזונתיים. עם גוף שעובד כמו שצריך אנחנו יכולים לשחק טוב יותר, לחשוב טוב יותר ולגדול בצורה הטובה ביותר. ללמוד עוד על אבות המזון ועל פירמידת המזונות.

כדאי לאכול משהו בריא וטעים כל 4-3 שעות. כשאנו אוכלים בפרקי זמן כאלה אנו שומרים על רמת סוכר יציבה בגוף וכך לא נרגיש חולשה, עייפות או עצבנות.

הגוף שלנו צריך לפחות 7 כוסות נוזלים ביום ולכן כדאי לנו לשתות גם אם איננו צמאים. נוזלים הכרחיים לחילוף חומרים תקין בגופנו והם חלק חשוב בהזנת הגוף. הנוזלים בגופנו שומרים על חום גוף רצוי, על בריאות האיברים והרקמות המרכיבות אותם.

בפרות וירקות בשלל צבעים וצורות יש מגוון ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים. סיבים תזונתיים יש גם בדגנים מלאים כמו לחם מלא, אורז מלא וקטניות כמו פול, שעועית ועדשים. סידן חשוב לעצמות, לשיניים ולשרירים. אפשר למצוא אותו בעיקר במוצרי חלב, סויה וסרדינים.

נתרן, המרכיב הבעייתי במלח נמצא כמעט בכל המזונות שלנו. כשאוכלים יותר מדי מלח הדם שלנו שזורם בלחץ מסוים עלול לזרום בלחץ גבוה יותר. לחץ דם גבוה מסוכן ללב ולמוח. פעם חשבו שלחץ דם גבוה יש רק אצל מבוגרים אבל היום יודעים שהוא עלול להופיע גם אצל ילדים. נתרן בכמויות גדולות במיוחד קיים ברוב המזונות המתועשים כמו שניצלים מוכנים, שימורי טונה, חמוצים כמו מלפפונים חמוצים וחטיפים כמו תפוצ'יפס. השומן משמין ומכביד על הגוף, על הנשימה ועלול להיות מסוכן. כולסטרול מהמזון שאנו אוכלים עלול לשקוע בתוך כלי הדם ולכן הוא מסוכן. שומן וכולסטרול בכמויות גדולות נמצאים בבשרים שמנים כמו המבורגר, בגבינות שמנות כמו גבינה צהובה עתירת שומן וברוב החטיפים.

פעילות גופנית בריאה לגוף ולנפש. פעילות גופנית חשובה ללב, לשרירים, לעצמות ואפילו למוח! יש לעשות פעילות גופנית בכל יום, לפחות 30 דקות - ורצוי 60 דקות בכל יום!

 

פירמידת המזונות
בשרחלבשמניםפירותירקותדגנים
 • קשת של צבעים
  כמו שאתם רואים, פירמידת המזונות מורכבת מקשת של פסים צבעוניים. כל צבע מסמל קבוצת מזון. אנחנו חייבים לאכול מדי יום מכל המזונות כדי לשמור על בריאותנו.
 • רוחב פס שונה ומשתנה
  לכל פס - רוחב שונה. רוחב הפס מסמל את החלק היחסי שצריך להיות לאותה קבוצה בתזונה שלנו. הפס הצהוב למשל, שמסמל שומן, הוא הדק ביותר כי בתזונה מאוזנת יש מעט שומן. בנוסף, רוחב הפס משתנה: רחב בתחתית הפירמידה והולך ונעשה צר עד שמגיעים לראשה. הסיבה לכך היא שלא כל המזונות באותה קבוצה שווים בתרומה שלהם לבריאות הגוף. כדאי לבחור את המזונות הבריאים ביותר בכל קבוצה. למשל לאכול יותר לחם שעשוי מחיטה מלאה ופחות חלה מתוקה שאין בה בדרך כלל חיטה מלאה.
 • דמות מטפסת במדרגות
  בצד הפירמידה יש מדרגות ודמות שמטפסת עליהן. פעילות גופנית יומיומית היא חלק חיוני וחשוב באורח חיים בריא והיא קשורה לתזונה נכונה. לא חייבים להירשם לחדר כושר כדי לעשות פעילות גופנית; אם נעדיף טיפוס במדרגות על פני המעלית נעשה בחירה נבונה שמקדמת את בריאות גופנו.
  יש לבצע פעילות בכל יום או ברוב ימות השבוע. כמה זמן בכל פעם? לפחות שעה! החשוב בפעילות הגופנית שהיא שומרת על בריאות הגוף, בריאות הנפש ועל משקל גוף תקין. דוגמאות לפעילות מתונה: הליכה בקצב, ריקוד. דוגמאות לפעילות נמרצת: ריצה, משחקי כדור.
 • פס כתום - קבוצת הדגנים
  זהו הפס העבה ביותר, מכיוון שדגנים הם פחמימות שהן ה'דלק' של גופנו. צריך לאכול יותר דגנים מכל קבוצת מזון אחרת.
  קבוצת הדגנים כוללת מאכלים כמו אורז, פסטה, לחם ודגני בוקר.
  חשוב לאכול לפחות שלוש מנות דגנים ביום. עדיף לאכול דגנים מלאים. דגנים מלאים מכילים את כל הגרעין של הדגן ולכם הם יותר מזינים מדגנים מזוקקים, שעברו עיבוד תעשייתי. דגן מזוקק הוא דגן שהורידו ממנו חלקים מהגרעין. דוגמאות לדגנים מלאים: קמח חיטה מלא, אורז מלא ושיבולת שועל.
 • פס ירוק - קבוצת הירקות
  גם פס זה עבה במיוחד, כי חשוב מאוד לאכול ירקות בכל ארוחה ומכל צבע. ירקות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים ולכן כל כך חשוב לאכול אותם. בעיקר כדאי להרבות באכילת ירקות כתומים כמו גזר ודלעת, וירקות ירוקים כהים כמו ברוקולי, חסה ערבית ועלי בייבי.
 • פס אדום - קבוצת הפרות
  גם פרות יש לאכול בכל יום. כדאי להעדיף פרות טריים על פני פרות משומרים ומיצי פרות. פס הפרות צר מפס הירקות; הסיבה היא שפרות מכילים הרבה סוכר ולכן יש לאכול מהם פחות לעומת ירקות. בדומה לירקות, גם הפרות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים ולכן חשוב לאכול פרות יום יום.
 • פס צהוב - קבוצת השמנים
  מתקשים למצוא את הפס הצהוב בציור? הסיבה היא שזהו הפס הדק ביותר! מכל קבוצות המזון, שמנים היא הקבוצה שממנה יש לאכול בכמות הקטנה ביותר, אבל גם מקבוצת השמנים יש לאכול בכל יום. חשוב לאכול מזונות מקבוצת השמנים מכיוון שהשמנים מכילים חומצות שומן חיוניות שהגוף איננו יכול לתפקד בלעדיהן. כדאי לאכול יותר שומן שמקורו בשמנים מהצומח כמו שמן קנולה, שמן זית, אגוזים ודגים. כדאי לאכול פחות שומנים מוצקים, שבטמפרטורת החדר נראים קשים ולא נוזלים, כמו חמאה ומרגרינה רגילה.
 • פס כחול - קבוצת החלב
  גם פס זה עבה במיוחד, כי בכל יום יש לאכול לפחות 3 מוצרי חלב. מוצרי החלב חשובים לגוף כי הם מכילים חלבונים וסידן. יש לאכול מוצרי חלב דלים בשומן. אם לא אוכלים מוצרי חלב, חשוב לאכול תחליפים מתאימים, כמו מוצרי סויה.
 • פס סגול - קבוצת הבשר והקטניות
  קבוצה זו כוללת גם ביצים, דגים, אגוזים וזרעים. מכל הקבוצה ביחד יש לאכול פחות מאשר מקבוצת מוצרי החלב. קבוצת הבשר והקטניות חשובה לגופנו מכיווון שהיא מכילה חלבונים, מינרלים וויטמינים חיוניים לגוף, כמו ברזל וויטמין בי-12, ע"פ סוג המזון. כדאי לאכול בשר רזה שאין בו הרבה שומן ולהשתדל לא לאכול בשרים מטוגנים. רצוי לגוון את הבשר בקטניות כמו פול, שעועית, עדשים, ובדגים עשירים בחומצות שומן אומגה-3 כמו סלמון וטונה. גם אגוזים, שקדים טבעיים ואגוזי מלך נכללים בקבוצת הבשר והקטניות ומספקים לנו חלבונים, ויטמינים ומינרלים חשובים.

מהו משקל נכון

מה צריך להיות משקלי? שאלה מצוינת, שהתשובה עליה לא פשוטה כלל!
לכל אחד מאתנו יש טווח משקל גוף שנכון עבורו. זהו משקל הגוף הנכון. אם אני בת 12 וגובהי מטר וחצי המשקל שמתאים לי הוא בין 37 ק"ג ל-47 ק"ג.
המשקל שלנו מושפע מגורמים שונים:

 • תכונות שירשנו מהורינו - למי שיש הורים רזים יש סיכוי גבוה יותר להיות רזה ולהפך
 • גובה
 • גיל
 • מין
 • מבנה גוף
 • תזונה
 • פעילות גופנית

על חלק מגורמים אלו אנו יכולים להשפיע:

 • כמות המזון שאנו אוכלים
 • איכות המזון שאנו אוכלים
 • כמות הפעילות הגופנית שאנו מבצעים

על מקצת מהגורמים אנו לא יכולים להשפיע. קשה למשל להחליף הורים...

אם אתם חושדים שמשקל הגוף שלכם אינו בטווח המשקל הנכון, כדאי לפנות לרופא או דיאטן ולברר את העניין

חישוב המשקל הנכון נעשה לפי חישוב מדד מסת גוף(BMI), המחושב ע"פ נתוני גובה ומשקל, באופן הבא:  
המשקל בק"ג לחלק לגובה במטר בריבוע
את המספר שמתקבל יש להציב לפי גיל ומין בעקומות דומות לאלו שבאתר
אם מדד מסת הגוף גדול מאחוזון 85 לגיל ומין - יש עודף משקל
אם מדד מסת הגוף גדול מאחוזון 95 לגיל ומין - יש השמנה

מסובך??? בקש עזרה מההורים או מאח בוגר.

מחשבון אחוזי BMI (אנגלית).


סימון תזונתי

דוגמא לסימון תזונתי על מיכל חלב טרי

על כל מוצר מזון חייב להיות פירוט של הערך התזונתי שלו. כמה אנרגיה(קלוריות) הוא מכיל, כמה שומן, כמה  פחמימות, כמה חלבונים ועוד. פירוט הערכים הוא לרוב לפי 100 גרם. אולם רוב המוצרים אינם מכילים 100 גרם ליחידה. 

 • יש לחשב את כמות הקלוריות והשומן לכל היחידה כדי לדעת כמה כדאי  לאכול. דוגמה: גביע יוגורט רגיל מכיל 150 גרם. ב-100 גרם - 80 קלוריות ו-3% שומן=3 גרם, כי מדובר על 100 גרם. לכן, סכום הקלוריות בגביע הוא 80X1.5=120 והשומן הוא 3X1.5=4.5 גרם.
מופחת קלוריות=לייט לעומת דל קלוריות=קל
בשנים האחרונות אפשר לקנות מאכלים שיש בהם פחות קלוריות מאשר במאכלים רגילים והם דומים מאוד למאכלים המקוריים. במזונות אלו יש פחות סוכר או שומן, מקצתם כמעט ללא קלוריות כלל ומקצתם רק פחות עתירים מהמאכל המקורי. 

 • איך תדעו להבחין ביניהם?
 1. במזון שכתוב עליו מופחת או לייט או קל יש 1/3 קלוריות פחות מהמזון המקורי. אם המזון המקורי הוא עתיר קלוריות ועתיר שומן יש לצרוך את המזון המופחת בחסכנות. לדוגמה ב-100 גרם חמאה יש 740 קלוריות ו-82 גרם שומן. ב-100 גרם חמאה מופחתת יש 390 קלוריות ו-40 גרם שומן. מסקנה: גם חמאה קלה צריך למרוח דק-דק על הלחם.
 2. מזון שכתוב עליו דל קלוריות או דיאט מכיל עד 40 קלוריות ל-100 גרם מאכל ועד 20 קלוריות ל-100 מ"ל משקה. כלומר, במוצרים הללו - מעט קלוריות. לדוגמה בכוס בירה שחורה יש כמעט 90 קלוריות. בכוס בירה דיאט יש 40 קלוריות (פי 40 יותר משמין מכוס מים!). כלומר, גם כשאנחנו לוקחים מאכלים כאלו צריך לחשוב היטב מה כדאי יותר ומה בריא יותר.
מזון מהיר


דוגמא למזון מהיר בריא (מנת פלאפל)

לפעמים כשאנחנו נמצאים בחוץ מתחשק לנו מאוד לאכול משהו 'על הדרך' גם אם אנחנו יודעים שזה לא יהיה בריא מאוד וסביר להניח שעתיר קלוריות... אז מה כדאי לבחור???

מזון מהיר הוא ברוב המקרים ג'אנק-פוד. ג'אנק-פוד כולל סוגים של מזון מהיר, שכדי שאפשר יהיה להכין אותו במהירות עיבדו את המזון בצורה כזאת שהוציאה ממנו את רוב המרכיבים הבריאים או הוסיפה לו המון שומן. לדוגמה המבורגר ברשת מזון מהיר, צ'יפס, מלאווח.

קיימים מזונות מהירים בריאים! אבל גם מזון מהיר בריא עלול להכיל הרבה שומן! איזה מאכלים הם מזון מהיר בריא? מאכלים שעשויים מכמה מרכיבים ולא רק מרכיב אחד (למשל רק מבצק). מרכיבים אלו טריים ברובם. למשל המבורגר שהבשר שלו נטחן במקום הוא עדיין מאכל משמין, אבל יש לו גם יתרונות בריאותיים שאין בהמבורגר של רשת מזון מהיר. המבורגר טרי מכיל חלבונים, ברזל ואבץ.

דוגמאות למזון מהיר עם יתרונות תזונתיים:

 • פלאפל
 • שאוורמה הודו
 • מנת חומוס

אפשר וכדאי להרכיב ארוחה טעימה לא פחות ובריאה יותר בעלת אותו ערך קלורי.
וגם כדאי לדעת שהיום כמעט כל מקום שמוכר מזון מהיר מציע גם סלט ירקות שזו תמיד בחירה בריאה, טרייה ודלת קלוריות, אם שמים לב לסוג וכמות הרוטב שאנו מוסיפים לסלט שלנו.

כמה "נשלם" על מזון מהיר ?

 • בשווארמה בפיתה יש 400 קלוריות
 • במשולש פיצה יש 450 קלוריות
 • במנת פלאפל יש 500 קלוריות
 • בבורקס קטן יש 450 קלוריות
 • בצלחת חומוס עם פיתה יש 600 קלוריות
 • בביגלה עם שומשום יש 400 קלוריות
 • בהמבורגר בלחמנייה יש 520 קלוריות
 • בנקניקייה בלחמנייה יש 320 קלוריות, במקל צ'יפס יש 10 קלוריות
 • בשקית רוטב אלף האיים יש 450 קלוריות
 • במלאווח יש 450 קלוריות
מושגי תזונה

בעמוד זה תמצאו הסברים למושגי תזונה שמופיעים לעתים קרובות באתר "קל-אור". אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות טופס צור קשר ולהציע הסברים למושגי תזונה נוספים או לשאול שאלות על מושגי תזונה. נסו אותנו!

ויטמינים מינרלים סיבים ברזל סידן אומגה-3 | קלוריה שומן רווי

ויטמינים הם תרכובות שונות מין הטבע בעלות פעילויות חיוניות לגוף. קיימים ויטמינים רבים. כמויות הוויטמינים שהגוף צריך הן קטנות אבל הכרחיות. גוף האדם יודע לייצר מקצת מהוויטמינים, אך לא את כולם ולא בכמות מספיקה. לכן חייבים לאכול מזון שיש בו ויטמינים. הם נמצאים במאכלים צמחיים ובמאכלים מהחי. ויטמינים "משתתפים" בגוף בהרבה מאד פעילויות, למשל: גדילה, ייצור אנרגיה, עיכול, שמירה על מאזן הנוזלים בגוף, פעילות שרירים, בניית כדוריות דם והורמונים. בוויטמינים אין קלוריות ולכן הם לא משמינים.

מינרלים הם חומרים שמומסים בתוך המים שבגוף והם חיוניים לחיים. בגופנו יש מינרלים רבים בעלי תפקידים שונים. כמויות המינרלים שהגוף צריך הן קטנות ואפילו מאוד אולם הן הכרחיות. את המינרלים השונים אנחנו מקבלים ממאכלים שונים. המינרלים חשובים לקיום תהליכים חיוניים: גדילה, ייצור אנרגיה, בניית עצמות ושיניים, עיכול, שמירה על מאזן הנוזלים בגוף, פעילות שרירים. מאזן נוזלים בגוף: גופנו מכיל 60% מים, שמפוזרים במקומות שונים בגוף. במים מומסים חומרים שונים כמו: כדוריות דם, חלבונים ומינרלים. ריכוז כל מומס ומומס חייב להיות מדויק ביותר! שיבוש בכמות מומס (אפילו בודד) או בכמות הממיס (=מים) עלולה להוביל למחלות קשות ואף למוות. יש בגופנו איברים ומערכות שונות שמשתתפות בשמירה על כמות המומסים ועל כמות הממיס. איבר חשוב ביותר שזו מלאכתו היא הכליה.

סיבים תזונתיים הם פחמימות שהגוף אינו מעכל. הסיבים מצויים במזונות מהצומח כמו: פרות, ירקות, דגנים וקטניות. סיבים תזונתיים חשובים לגוף מכיוון שהם מעלים את איכות התפריט, משפרים את תהליך העיכול ומאזנים את הסוכר והכולסטרול בדם.

ברזל הוא המרכיב העיקרי בהמוגלובין (=החלבון בכדוריות הדם האדומות), שנותן לדם את צבעו האדום. הוא האחראי להעברת החמצן לתאי הגוף. מקורות במזון: בשר, דגים, ביצים, ירקות עליים (למשל: חסה, פטרוזיליה), קטניות (למשל: עדשים, חומוס) ואגוזים (למשל: קשיו, אגוזי מלך). ברזל מהחי נספג טוב יותר לעומת ברזל מהצומח.

הסידן חשוב לכל תאי הגוף, אבל 99% ממנו נמצאים בעצמות ובשיניים. יש לסידן תפקידים רבים: בניית עצמות ושמירה על חוזקן, כיווץ שרירים, הוא שותף בקרישת דם, בהעברת אותות עצביים, בבקרה על לחץ הדם בגוף. מקורות במזון: מוצרי חלב, מוצרי סויה, סרדינים, שקדים, שומשום מלא, כרוב, ברוקולי.

אומגה-3 היא חומצת שומן מסוג בלתי רווי שהגוף אינו מייצר בכמות מספיקה והיא חשובה לבניית קרומי התא, המוח, העין וליצירת חומרים, חיוניים למערכת החיסונית של הגוף.

יחידה מקובלת למדידת אנרגיה. קלוריה היא כמות של אנרגיית חום, שדרושה כדי להעלות את הטמפרטורה של גרם מים במעלת צלסיוס אחת (מ-15 מעלות ל-16 מעלות). מכיוון שקלוריה היא יחידה קטנטנה, הונהגה יחידה גדולה פי 1,000 ממנה: הקילוקלוריה (=קק"ל).

 • שומן רווי:

שומן שעקב המבנה שלו נעשה מוצק בטמפרטורת החדר. דוגמאות: חמאה, שומן בשר, שומן קוקוס.יש לצרוך שומן זה בכמויות קטנות, מכיוון שבכמויות גדולות הוא איננו בריא ועלול לגרום לבעיות בכלי דם ובלב. שומן בלתי רווי: שומן, שעקב המבנה שלו - נוזלי בטמפרטורת החדר. דוגמאות: שמנים מהצומח, שמן דגים. קיימים מספר סוגים של שומן בלתי רווי, כולם בריאים יותר משומן רווי.

חיים טובים ופעילות גופנית

פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח ואת היכולת השכלית

אנשים שפעילים גופנית בעקביות נהנים לא רק מגוף חזק יותר, יפה יותר, בריא וגמיש יותר. כיום ידוע שפעילות גופנית משחררת במוח חומרים (ביניהם חומר הנקרא דופאמין) המשפרים את מצב הרוח, מגבירים את יכולת הריכוז והלמידה ומשפרים יכולות גופניות ונפשיות נוספות. נסו בעצמכם, ביום שאתם מרגישים קצת מדוכדכים, לעסוק בפעילות גופנית ושימו לב איך מצב הרוח שלכם משתפר אחרי חצי שעה או שעה של פעילות גופנית

ישנם מניעים נוספים לעיסוק בפעילות גופנית. נסו לשאול את עצמכם את השאלות הבאות:

 • האם אני מרגיש טוב שהתגברתי על קושי והתאמצתי לבצע את הפעילות?
 • האם אני מרגיש שמשפחתי מעריכה אותי יותר על ההתמדה בפעילות?
 • האם אני חושב שחבריי מעריכים אותי יותר בזכות העובדה שאני מתאמץ כל כך? האם הם לועגים למאמציי?
 • האם אני מרגיש טוב שאני מצליח לעמוד באתגרים שהצבתי לעצמי באמצעות הפעילות הגופנית שעשיתי?
 • האם ילדים חדשים ביקשו את קרבתי?
 • האם הזמינו אותי להצטרף למשחק בהפסקה?
 • האם אני מרגיש יותר ביטחון עצמי?
   
חשיבות הפעילות הגופנית

אורח חיים בריא | יתרונות | כיצד נתגבר על מכשולים | כיצד נתכונן | בטיחות


אין ספק כי פעילות גופנית היא חלק בלתי נפרד מאורח חיים בריא. פעילות גופנית אינה חייבת להתבצע בחוגים או בקבוצות תחרותיות אלא יכולה להשתלב בחיי היום-יום. כל פעילות גופנית שנבצע מסייעת לנו לשמור על בריאותנו. הליכה מהירה ורכיבה על אופניים הן דוגמה לפעילויות יום יומיות המסייעות לנו לשמור על בריאותנו, אך גם ביצוע פעילויות פשוטות בהרבה כגון עלייה במדרגות במקום במעלית, הליכה לבית הספר במקום שימוש בהסעה, קפיצה בחבל או ריקוד הן פעילויות התורמות לבריאותינו.

במה מסייעת לנו הפעילות הגופנית?
משפרת את הכושר הגופני – כלומר את היכולת להגביר את דרגת הפעילות.
מחזקת את השרירים ומשפרת את גמישות המפרקים.
תורמת להפחתת משקל ושמירה על משקל תקין.
מאפשרת תפקוד יעיל של הלב וכלי הדם.
מפחיתה את רמת השומנים בדם.
מחזקת את השלד והעצמות.
תורמת לשיפור ההרגשה.
מפגישה אותנו עם חברים חדשים.

כל אלו הם רק חלק מיתרונות הפעילות הגופנית ואת רובם אנחנו מכירים. 
אם כן למה אנחנו לא מבצעים פעילות גופנית?

כיצד ניתן להתגבר על מכשולים אלו?
אין לי זמן? 
כולנו עסוקים מאוד בלימודים, בחוגים ומפגשים עם חברים. אבל, גם אנשים חשובים ועסוקים מאתנו (כן, יש כאלה...) מוצאים זמן פנוי לעסוק בפעילות גופנית יום יומית. אין הכרח לבצע פעילות רציפה בת שעה ויותר, ובוודאי לא בתחילת האימונים. אם נשלב את הפעילות הגופנית בחיי היום, נוכל להקדיש פרקי זמן קצרים לפעילות מספר פעמים ביום.
לדוגמה: מספר דקות (15-10) של הליכה לבית הספר וחזרה ממנו בשילוב אימון קצר נוסף, הם בהחלט אימון יומי מצוין.
 
אני עייף?
קשה להתחיל לעסוק בפעילות גופנית ולעתים העייפות היא ביטוי לכושר גופני ירוד. צריך לקום ולהתחיל בפעילות, היא כבר תעורר אותנו. עם השיפור בכושר הגופני תפוג גם העייפות.

מחשיך מוקדם? קר בחוץ? חם בחוץ?
פעילות גופנית מתאפשרת בכל מקום וניתן תמיד להתאימה לסביבה שאנו נמצאים בה. ניתן לבצע פעילות גופנית בבית, בחצר, במגרש המשחקים או ברחוב ובכל מזג אוויר. צריך רק לרצות.....

מתביישים? נבוכים?
היו גאים בעצמכם שהחלטתם לעשות לבריאותכם ולעסוק בפעילות גופנית. אנשים רבים, מבוגרים וילדים יעריכו אתכם יותר על שהחלטתם לדאוג לבריאותכם.

קדימה לעבודה............

כיצד נתכונן לאימון?
כדי להפיק את המרב מהפעילות יש להקפיד על מספר כללים:
נעליים מתאימות, ביגוד מתאים.

אמצעי בטיחות במידת הצורך, מגיני ברכיים ומרפקים, קסדה לרכיבה וכו'
מתאמנים בשמש.....רצוי להימנע מחשיפה לשמש בשעות שהקרינה היא מרבית, הקפידו על הגנה מפני השמש, מִרחו קרם הגנה, חִבשו כובע ולבשו חולצה
מתעמלים בערב.....לא לשכוח מחזירי אור.
הקפידו לשתות לפני הפעילות, במהלכה ואחריה.

Comments