Syystapaaminen pidettiin upeassa syyskelissä

lähettänyt Harri Hypen 25.9.2017 klo 13.55

Avokanoottiyhdistyksen perinteinen syystapaaminen järjestettiin 22.-24. syyskuuta 2017 Kymijoen varrella Aholan Lomalaitumessa Kotkan Hurukselassa. Tapahtumaa suosi kaunis aurinkoinen syyssää, osallistujia oli kaikkiaan 16 henkeä.

Lauantaina 23.9. pidetyssä Avokanoottiyhdistyksen sääntömääräisessä syyskokouksessa yhdistyksen hallitukseen vuoden 2018 valittiin puheenjohtajaksi Harri Hypén (Vantaa) sekä hallituksen jäseniksi Stefan Blomqvist (Espoo), Leena Arpiainen (Espoo), Juha 'Fögö' Forsström (Espoo), Suvi Marttinen (Sipoo) ja Tuula Klen (Espoo). Toiminnantarkastajana jatkaa Ilkka Salmi (Helsinki), varatoiminnantarkastajaksi valittiin Pekka Koivukunnas (Järvenpää). 

Vuoden 2018 syystapaamisen ajankohta on alustavasti 21.-23.9.2018, varaa aika kalenteriisi jo nyt!

Kutsu syyskokoukseen ja syystapaamiseen

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 4.9.2017 klo 8.21

Syystapaaminen & syyskokous

Aika: 22 – 24. syys 2017
Paikka: Aholan Lomalaidun, Aholanpolku 15, 46930 Huruksela, Suomi (kartta)

Avokanoottiyhdistyksen perinteinen syystapaaminen järjestetään 22.-24. syyskuuta Kotkan Hurukselassa, Aholan Lomalaitumessa (http://www.aholanloma.net/index.php) Kymijoen varrella. Luvassa on aikaisempien vuosien malliin yhdistyksen syyskokous, melontaa niin sileällä kuin virrassakin, yhdessäoloa, melontakeskusteluja, saunomista, maittavaa ruokaa ja hyvää seuraa. Tilaisuuden ohjelma tarkentuu lähipäivinä, netti-ilmoittautuminen avataan pian. Seuraa sähköpostiasi! 

Terveisin Hallitus / Avokanoottiyhdistys ry

KUTSU AVOKANOOTTIYHDISTYKSEN VUOSIKOKOUKSEEN

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 6.3.2017 klo 5.11   [ 6.3.2017 klo 5.15 päivitetty ]

Avokanoottiyhdistys ry:n vuosikokous pidetään seuraavasti:

Aika: Keskiviikko 22.3.2017 klo 18

Paikka: Valo-talo, Kisa-kabinetti, Radiokatu 20, Länis-Pasila, Helsinki

Esillä sääntömääräiset asiat.

Tervetuloa!

Avokanoottiyhdistyksen hallitus

Syystapaamisesta virallisemmin pääkohdat

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 27.9.2016 klo 23.02

Kiitos kokousosallistujille Taipaleella. Tässä vielä pähkinänkuoressa oleellisimmat asiat syyskokouksen sisällöstä:

1. Yhdistyksen toimintaa päätettiin yksimielisesti jatkaa.

2. Harri Hypén valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi hallituskaudelle 2017

3. Hallituksen jäsenet kaudella 2017:
- Leena Arpiainen 
- Juha Forsström 
- Tuula Klen 
- Jyrki Kröger 
- Stefan Blomqvist 

4. Toiminnantarkastaja ja varatoiminnantarkastaja 2017: Ilkka Salmi ja Risto Vilkki

5. Tavoite 2017: Selkeyttää tiedottamista melonta-tapahtumista ja muista harrastukseen oleellisesti liittyvistä asioista. Nettikalenterin käytön tehostaminen.

6. Puheenjohtaja Risto Vilkin päätöksellä jaettiin A-paidat : Tiina Kujansuulle ja Maare Heinikoskelle, onnittelut!

Syystapaamisen Taipaleen "leikkimielisen" melontaparikisan tulokset

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 26.9.2016 klo 6.31   [ 26.9.2016 klo 9.14 päivitetty ]

Kisan tuomari Risto Ripa Vilkki jakoi osallistujat arpaonnettaren avulla melontapareiksi siten että ensinnä hatusta noussut nimi oli kohtaava etumelojan tehtävät ja seuraava takamelojan roolitukseen. Melottava matkan lähtö oli saunalaiturilta läheisen matalikon ympäri ja takaisin tullessa aika päättyisi keulan osuessa laiturin edessä olevaan poijuun. Karttamitta matalikon ympäri on 500m mutta todennäköisemmin kaikki melontaparit tekivät eri pituisen kierroksen (629m parilla Maare/Eppu) riippuen kuinka rohkeasti uskalsivat ottaa matalikon kaislikkoon sisään. Osalla oli suoraviivaisemmat reitit osa haki selkeämmin vauhtietuja kaarremelonnasta =D. Samoin taktisia eroavaisuuksia melontapuolien ja rytmien vaihteluissa. Osa luotti yhden melontapuolen valintaan kun osa valitsi selkeästi melontapuolien vuorottelun, jotkut jopa eritahtisen iskuttelun. Kannustusta ja huutoa riitti kaikille osallistujille ja suuremmilta protesteilta vältyttiin =D =D. 

Leikkimielisesti voitaneen todeta kaikkien melontaparien kuitenkin löytäneen itsestään maaliin tullessaan "hapokkuutta" tasavertaisesti!

Erikoismaininta: nuori meloja Quinn ! Hieno suoritus Fögön keulamelojana, kerrassaan mainio melonta ja loistavaa aloitteellisuutta!

Kiitokset Ripalle kisajärjestelyistä ja tuomaroinnista.

https://sites.google.com/a/punakettu.com/avokanootti/tiedotteet/syystapaamisentaipaleenleikkimielisenmelontaparikisantulokset/2016-09-26.png?attredirects=0


Avokanoottiyhdistys
Syystapaamisen melontakisa 25.9.2016
Keskivauhti km/h
EtumelojaPerämelojaAikaSijoitusHuom.
PekkaIlkka3,46,5919,80
JouniHarri3,49,1629,67
WeltsuJanne3,56,9739,34
JaanaMartti 4,07,1048,96
TimoTomi4,21,0158,48
LeenaTuula4,22,1068,45
BettyKari4,23,2278,42
MaareEppu4,57,4187,45Keula EI osunut poijuun kunnolla, aikasakotettu max.60sek
AnjaTiina5,16,9196,98Keula EI osunut poijuun kunnolla, aikasakotettu max.60sek
QuinnFögö5,28,27106,75

Syystapaaminen ja syyskokous

lähettänyt Pasi Talvitie 15.8.2016 klo 10.59   [ 18.8.2016 klo 22.06 päivitetty ]

Avokanoottiyhdistyksen syystapaaminen järjestetään tänä vuonna 23.-25.9., paikkana Taipaleen matkailutila,Taipale 20, Petäjävesi. Lisätietoa paikasta http://taipaleentila.com/

Syystapaamisen yhteydessä järjestetään syyskokous, jonka ajankohta on lauantaina 24.9. klo 09:30. Kokous järjestetään poikkeuksellisesti aamupäivällä. Syystapaamisen ohjelmassa on melontaretki Suolivedellä ja Suolijoella, saunomista, ruokailua, kuvaesityksiä ja retkikertomuksia sekä sunnuntaina soolomelontakoulutusta ja pujottelukisa. Syystapaamiseen ilmoittautuminen oheisesta linkistä.

https://goo.gl/forms/YjFHCchpHjskYna92


Syystapaaminen 2016

lähettänyt Pasi Talvitie 11.8.2016 klo 6.21   [ 11.8.2016 klo 6.21 päivitetty ]

Syksyn päätapahtuma eli syystapaaminen lähestyy. Ajankohtaa hierotaan vielä, mutta se on joko 16.-18.9. tai sitten 23.-25.9.. Paikka pyritään varmistamaan viikolla 33, karkeasti sijainti on Keski-Suomi - Kymijoki -akselilla.

Koskipuljauspäivä Kymijoella 30.7.

lähettänyt Pasi Talvitie 22.7.2016 klo 10.06

Avokanoottiyhdistyksen perinteinen koskipuljauspäivä Kymijoen Kultaankoksella 30.7. klo 11 - 17. OKM eli oma kanootti mukaan. Koski on kuulemma täynnä Pokemoneja :)

Roskaretki 2016 Espoonjoelle

lähettänyt Pasi Talvitie 23.5.2016 klo 22.14

Avokanoottiyhdistyksen vuosittainen Roskaretki suuntautuu jälleen Espoonjoelle, jossa roskia siivotaan tiistaina 24.5.2016 alkaen. Lähtö on Espoon kirkon alapuolelta klo 16:30. Ensin noustaan jokea ylöspäin - palataan takaisin. Sitten jokea alaspäin. Lisätietoja some-kanavilla.


Kevään tapahtumia

lähettänyt Pasi Talvitie 29.3.2016 klo 4.45

Vaikka sisämaassa järvet ovat vielä tukevasti jäässä, melontakausi on Etelä-Suomessa ja aluillaan. Huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna Janne Pyykkö vetää perinteisen Vantaanjoki päästä päähän -melontaretken, ja vappuna on ohjelmassa retki Baltiaan. Lisätietoja yhdistyksen tapahtumakalenterista ja foorumilta.

Bill Masonin melontakirjoihin ja -elokuviin tutustuneille tiedoksi: edesmenneen melontalegendan tytär Beckyt Mason on kiertueella Euroopassa ja vetää melontakoulutuksia ympäri maanosaa. Lähimmäksi Suomea Becky saapuu 19.-24.4., jolloin hän on Ruotsin Tukholmassa. Lisätietoja http://www.redcanoes.ca/becky/canoe/locatemap16.html


1-10 of 26