KUTSU AVOKANOOTTIYHDISTYKSEN VUOSIKOKOUKSEEN

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 6.3.2017 klo 5.11   [ 6.3.2017 klo 5.15 päivitetty ]

Avokanoottiyhdistys ry:n vuosikokous pidetään seuraavasti:

Aika: Keskiviikko 22.3.2017 klo 18

Paikka: Valo-talo, Kisa-kabinetti, Radiokatu 20, Länis-Pasila, Helsinki

Esillä sääntömääräiset asiat.

Tervetuloa!

Avokanoottiyhdistyksen hallitus

Syystapaamisesta virallisemmin pääkohdat

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 27.9.2016 klo 23.02

Kiitos kokousosallistujille Taipaleella. Tässä vielä pähkinänkuoressa oleellisimmat asiat syyskokouksen sisällöstä:

1. Yhdistyksen toimintaa päätettiin yksimielisesti jatkaa.

2. Harri Hypén valittiin yhdistyksen puheenjohtajaksi hallituskaudelle 2017

3. Hallituksen jäsenet kaudella 2017:
- Leena Arpiainen 
- Juha Forsström 
- Tuula Klen 
- Jyrki Kröger 
- Stefan Blomqvist 

4. Toiminnantarkastaja ja varatoiminnantarkastaja 2017: Ilkka Salmi ja Risto Vilkki

5. Tavoite 2017: Selkeyttää tiedottamista melonta-tapahtumista ja muista harrastukseen oleellisesti liittyvistä asioista. Nettikalenterin käytön tehostaminen.

6. Puheenjohtaja Risto Vilkin päätöksellä jaettiin A-paidat : Tiina Kujansuulle ja Maare Heinikoskelle, onnittelut!

Syystapaamisen Taipaleen "leikkimielisen" melontaparikisan tulokset

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 26.9.2016 klo 6.31   [ 26.9.2016 klo 9.14 päivitetty ]

Kisan tuomari Risto Ripa Vilkki jakoi osallistujat arpaonnettaren avulla melontapareiksi siten että ensinnä hatusta noussut nimi oli kohtaava etumelojan tehtävät ja seuraava takamelojan roolitukseen. Melottava matkan lähtö oli saunalaiturilta läheisen matalikon ympäri ja takaisin tullessa aika päättyisi keulan osuessa laiturin edessä olevaan poijuun. Karttamitta matalikon ympäri on 500m mutta todennäköisemmin kaikki melontaparit tekivät eri pituisen kierroksen (629m parilla Maare/Eppu) riippuen kuinka rohkeasti uskalsivat ottaa matalikon kaislikkoon sisään. Osalla oli suoraviivaisemmat reitit osa haki selkeämmin vauhtietuja kaarremelonnasta =D. Samoin taktisia eroavaisuuksia melontapuolien ja rytmien vaihteluissa. Osa luotti yhden melontapuolen valintaan kun osa valitsi selkeästi melontapuolien vuorottelun, jotkut jopa eritahtisen iskuttelun. Kannustusta ja huutoa riitti kaikille osallistujille ja suuremmilta protesteilta vältyttiin =D =D. 

Leikkimielisesti voitaneen todeta kaikkien melontaparien kuitenkin löytäneen itsestään maaliin tullessaan "hapokkuutta" tasavertaisesti!

Erikoismaininta: nuori meloja Quinn ! Hieno suoritus Fögön keulamelojana, kerrassaan mainio melonta ja loistavaa aloitteellisuutta!

Kiitokset Ripalle kisajärjestelyistä ja tuomaroinnista.

https://sites.google.com/a/punakettu.com/avokanootti/tiedotteet/syystapaamisentaipaleenleikkimielisenmelontaparikisantulokset/2016-09-26.png?attredirects=0


Avokanoottiyhdistys
Syystapaamisen melontakisa 25.9.2016
Keskivauhti km/h
EtumelojaPerämelojaAikaSijoitusHuom.
PekkaIlkka3,46,5919,80
JouniHarri3,49,1629,67
WeltsuJanne3,56,9739,34
JaanaMartti 4,07,1048,96
TimoTomi4,21,0158,48
LeenaTuula4,22,1068,45
BettyKari4,23,2278,42
MaareEppu4,57,4187,45Keula EI osunut poijuun kunnolla, aikasakotettu max.60sek
AnjaTiina5,16,9196,98Keula EI osunut poijuun kunnolla, aikasakotettu max.60sek
QuinnFögö5,28,27106,75

Syystapaaminen ja syyskokous

lähettänyt Pasi Talvitie 15.8.2016 klo 10.59   [ 18.8.2016 klo 22.06 päivitetty ]

Avokanoottiyhdistyksen syystapaaminen järjestetään tänä vuonna 23.-25.9., paikkana Taipaleen matkailutila,Taipale 20, Petäjävesi. Lisätietoa paikasta http://taipaleentila.com/

Syystapaamisen yhteydessä järjestetään syyskokous, jonka ajankohta on lauantaina 24.9. klo 09:30. Kokous järjestetään poikkeuksellisesti aamupäivällä. Syystapaamisen ohjelmassa on melontaretki Suolivedellä ja Suolijoella, saunomista, ruokailua, kuvaesityksiä ja retkikertomuksia sekä sunnuntaina soolomelontakoulutusta ja pujottelukisa. Syystapaamiseen ilmoittautuminen oheisesta linkistä.

https://goo.gl/forms/YjFHCchpHjskYna92


Syystapaaminen 2016

lähettänyt Pasi Talvitie 11.8.2016 klo 6.21   [ 11.8.2016 klo 6.21 päivitetty ]

Syksyn päätapahtuma eli syystapaaminen lähestyy. Ajankohtaa hierotaan vielä, mutta se on joko 16.-18.9. tai sitten 23.-25.9.. Paikka pyritään varmistamaan viikolla 33, karkeasti sijainti on Keski-Suomi - Kymijoki -akselilla.

Koskipuljauspäivä Kymijoella 30.7.

lähettänyt Pasi Talvitie 22.7.2016 klo 10.06

Avokanoottiyhdistyksen perinteinen koskipuljauspäivä Kymijoen Kultaankoksella 30.7. klo 11 - 17. OKM eli oma kanootti mukaan. Koski on kuulemma täynnä Pokemoneja :)

Roskaretki 2016 Espoonjoelle

lähettänyt Pasi Talvitie 23.5.2016 klo 22.14

Avokanoottiyhdistyksen vuosittainen Roskaretki suuntautuu jälleen Espoonjoelle, jossa roskia siivotaan tiistaina 24.5.2016 alkaen. Lähtö on Espoon kirkon alapuolelta klo 16:30. Ensin noustaan jokea ylöspäin - palataan takaisin. Sitten jokea alaspäin. Lisätietoja some-kanavilla.


Kevään tapahtumia

lähettänyt Pasi Talvitie 29.3.2016 klo 4.45

Vaikka sisämaassa järvet ovat vielä tukevasti jäässä, melontakausi on Etelä-Suomessa ja aluillaan. Huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna Janne Pyykkö vetää perinteisen Vantaanjoki päästä päähän -melontaretken, ja vappuna on ohjelmassa retki Baltiaan. Lisätietoja yhdistyksen tapahtumakalenterista ja foorumilta.

Bill Masonin melontakirjoihin ja -elokuviin tutustuneille tiedoksi: edesmenneen melontalegendan tytär Beckyt Mason on kiertueella Euroopassa ja vetää melontakoulutuksia ympäri maanosaa. Lähimmäksi Suomea Becky saapuu 19.-24.4., jolloin hän on Ruotsin Tukholmassa. Lisätietoja http://www.redcanoes.ca/becky/canoe/locatemap16.html


Liittymismaksu tänä vuonna nolla euroa

lähettänyt Pasi Talvitie 16.3.2016 klo 23.40

Avokanoottiyhdistyksen vuosikokous pidettiin 10.3. Valotalolla Helsingin Pasilassa. Esityslistassa mainittujen asioiden lisäksi kokouksessa päätettiin muuttaa liittymismaksun suuruudeksi nolla euroa, eli tästä eteenpäin jäseneksi pääsee pelkällä jäsenmaksulla.

Syystapaamista koskien toivotaan jäsenistöltä ehdotuksia paikan suhteen kesäkuun loppuun mennessä. Jos tiedät hyvän majoitus- ja kokoustilan hyvien retkivesien ja kosken partaalta, niin laita viestiä hallitukselle vaikkapa sähköpostilla info(a)avokanootti.info.

Kutsu Avokanoottiyhdistyksen vuosikokoukseen

lähettänyt Stefan Eppu Blomqvist 23.2.2016 klo 8.34   [ 23.2.2016 klo 8.34 päivitetty ]

Avokanoottiyhdistyksen kevään vuosikokous pidetään alla ilmoitettuna ajankohtana ilmoitetussa osoitteessa.

10.3.2016 klo 17:30, Valo-talo, Radiokatu 20, 00520 Helsinki

Vuosikokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntöjen mukaisesti sääntömääräiset asiat.

Tervetuloa mukaan,
terveisin Avokanoottiyhdistyksen hallitus.

1-10 of 24