Угода з ЄС

    Україна і Європейський Союз завершили підписання Угоди про асоціацію в повному обсязі. Угоду підписали в Брюсселі в рамках саміту ЄС президент України Петро Порошенко, президент Ради ЄС Герман Ван Ромпей, президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу та голови держав і урядів усіх 27 країн-членів ЄС.


    Режим поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом передбачає негайне скасування діючих ввізних мит на більшість товарів двосторонньої торгівлі (82,6% товарних позицій з боку України і 91,8% з боку ЄС). Для інших товарних позицій будуть встановлені перехідні періоди — коли мита будуть поступово знижуватися впродовж декількох років (від 1 до 7 років). Перехідні режими встановлюються переважно для України як захисний захід підготовки українських виробників до роботи в умовах конкуренції з європейськими партнерами. Крім того, як захисний захід для українських виробників будуть встановлені нерівнозначні зниження мит на аграрну продукцію.

    В ЄС оцінюють майбутні прибутки України від УА з ЄС в 1,2 млрд євро на рік. “УА з ЄС створить додаткові можливості для торгівлі за рахунок зниження тарифів на імпорт. За оцінками Європейської комісії, реалізація угоди між Україною та ЄС, як очікується, підвищить доходи України близько на 1,2 млрд євро на рік”, – повідомляє прес-служба Єврокомісії.

    За умовами угоди, для України будуть поступово усуватися митні тарифи і квоти, а українські закони, норми і правила будуть гармонізовані з європейськими в різних секторах, пов’язаних з торгівлею. Український експорт до ЄС, як очікується, збільшиться на 1 млрд євро на рік.

    У першу чергу від виходу на європейські ринки виграють такі категорії товарів, якодяг і текстиль, продукти харчування, рослинна олія і кольорові метали, вважає директор департаменту європейської інтеграції Міністерства економічного розвитку і торгівлі України В’ячеслав Цимбал. “Великий потенціал є в галузі українського сільського господарства, зокрема – у постачальників м’яса курки, томатних паст, а також у сфері кондитерських товарів”, – додав він. 

    Союз виступає як єдиний гравець у зовнішній торгівлі, та підтримує принципи вільної та чесної міжнародної торгівлі. Оскільки, він провадить єдину політику, він може здійснювати серйозний вплив. Разом, 28 держав-членів Європейського Союзу створюють 19% світового імпорту та експорту. Оскільки технічні норми ЄС широко використовуються у всьому світі, Союз часто визначає умови функціонування ринку.

“Європейський ринок не є відокремленим від України. Він не є недосяжним для українських компаній. При цьому очевидно, що стосунки з Росією залишаться тим чинником, який впливатиме на нашу політику та економіку. Тож ми повинні цілком справедливо визнати, що нам навряд чи вдасться повністю переорієнтувати український експорт з російських ринків на європейські. Але, тим не менше, певну компенсаторну норму європейський ринок при цьому може виконати”, – вважає голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.

“Угода про асоціацію з ЄС — це лише можливість, успішність використання якої залежить від активності українського бізнесу та уряду України. Ми не повинні недооцінювати потенціал зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, але ми не повинні його й переоцінювати. Сам факт підписання угоди відкриває лінії фінансування та доступи до ресурсів, але багато залежить від того, як ми зможемо цим скористатись”, – додав він.

Водночас, європейський ринок є більш складним для українських товарів, оскільки має більші вимоги і вже сформовані торговельні та економічні зв’язки – їх щільність економічних між країнами ЄС становить не менше 50%.

“Щодо того, як країни торгують в ЄС, то ми бачимо, що фактично більше, ніж 50%, а в окремих країнах і 75% продукції, як, наприклад, це в Австрії, – це експорт або імпорт з країн ЄС. Тобто, для нас це також має бути певним індикатором: країни ЄС дуже зосереджені на взаємних економічних зв’язках. І це зрозуміло, адже ЄС розвивається в цілому. Але в окремих країнах ЄС є свої особливості. Наприклад, Нідерланди мають найменший показник серед інших країн ЄС по відсотку постачання товарів з ЄС – він становить 45,3%”, – розповів експерт. На його думку, такі дані можуть служити підказкою для українських підприємств де їм шукати нішу для свої товарів.

Загалом же Україна за обсягами торгівлі на європейському ринку займає 22 місце серед інших країн, продукція яких представлена в ЄС. “В цьому наші показники близькі до показників Тайваню”, — додав Бураковський. Головними ж китами у постачанні товарів до ЄС є США, Китай та Росія.