Results Archive‎ > ‎

Results for 2018


To view more photos, please visit the Babble & Speak 2018 Gallery.

We would like to thank everyone who participated in Babble & Speak 2018. 

Individual Round:
  1. Caleb Chua, Temasek Primary School Gold Award 
  2. Themis Lai, Nanyang Primary School - Silver Award Audience Choice Award
  3. M. B. Dharshni, Teck Whye Primary School - Bronze Award
  4. Alexis Kwek Lexin, Haig Girls' School - Merit Award 
Amir Liu Zhi Cheng Bin Mohamed Shahrul, Gongshang Primary School
Saathvika Hari Gopal, Yio Chu Kang Primary School
Siti Hajar btw Shamsul @ Shulin, Alsagoff Arab School
Jonel Dalton, West View Primary School
Madurakavi Sanjita, Rosyth School
Chakravarty Johaan Ajay, Balestier Hill Primary School
Molly-Louise Young Siew Kin, CHIJ (Katong) Primary School
Emily Anne Choi Yi Siu, Cantonment Primary School
Luqmaan Hakeem Bin Mohamed Ridwan, Madrasah Irsyad Zuhri Al-Islamiah


Team Challenge Round:
  1. Faith Teo Khai En, Rivervale Primary School; Sanjana Rachel Madiri, Seng Kang Primary School; Nicholas Tan, Temasek Primary School Gold Award 

  2. Joy Tay, Chong Fu School; Yeo Shan Jae, Henry Park Primary School; Sathappan Vignesh, Radin Mas Primary School - Silver Award 

  3.  Deekshita Kutakula, Global Indian International School; Md Fardeen Zeeshan Khan, Loyang Primary School; Tesslyn Ta Shan Ci, Maha Bodhi School  - Bronze Award

  4. Chan Tzao Han Timothy, Gongshang Primary School; Alina Su Ziying, Nan Chiau Primary School; Nathan Robert Taylor, Poi Ching School - Merit Award 
Nicolas Kwek Yu Cheng, Ngee Ann Primary School

Rachael D'Souza, Seng Kang Primary School

Nurhumaidah Binte Mohamed Fauzi, Yew Tee Primary School

Lee Kaitlyn Winifred Jia Fang, Balestier Hill Primary School

Chong Jia Hao, Eunos Primary School

Shankar VigneshTelok Kurau Primary School

Inez Chua Heang Hoong, Canossa Convent Primary School

Thaddeus Heng, Holy Innocents' Primary

Prithiviraj Chandrasekar, Qifa Primary

Chow Xue Min, Isabelle, CHIJ (Katong) Primary

Senthil Nachiappan Muthiah, Montfort Junior School

Lauren Rice, Nanyang Primary School

Landas Dante Alejandro, Bukit Timah Primary School

Krupa Palaniappan, Kranji Primary School

Ibtida Wazifa Malyat, West View Primary School

Sean Leo Yang Jun, Henry Park Primary School

Aurora Ceriani, Kranji Primary School

Belinda Koh Zi Lin, Mee Toh School

Rajasekaran Krithika, Pioneer Primary School

Mohammad Farhat, Qifa Primary

Daniel Joseph, Yio Chu Kang Primary School

Kang Taeyoung, Bukit Timah Primary School

Md Aqil Abdillah, Loyang Primary School

Hazeldine Coral Rose, Telok Kurau Primary School



We hope you greatly enjoyed this year's edition as we had a blast organising it! 



Best Regards
The Babble & Speak Team 2018
Nanyang Girls’ High School


Comments