Home



Recent Announcements

  • 2018 State Meet

    What an exciting end to an AMAZING season!!!

    Congratulations to the 2018 STATE RUNNERS UP! Way to go girls!


    Congratulations to the Boys' team on their 4th place finish!

    Congratulations to the following athletes on their finishes at the state meet:

    STATE CHAMPION Amanda Palutsis - 1st place in the 50 free (school record) and 3rd place in the 100 free.


    STATE CHAMPIONS Girls' 200 Free Relay (Amanda Palutsis, Kate Lochridge, Caroline Ehlers, Parker Timken) - 1st place and a new STATE RECORD!!


    STATE CHAMPIONS Girls' 400 Free Relay (Amanda Palutsis, Reagan St. Clair, Caroline Ehlers, Parker Timken) - 1st place and a new school record!


    Parker Timken  - 2nd place in the 50 Free and 2nd place in the 100 Free (school record)

    Boys' 200 Free Relay (Vince Stevens, Will Schneider, Karl Helmuth, Nate Mullens) - 3rd place (school record)

    Nate Mullens - 4th place in the 50 Free and 6th place in the 100 Free

    Boys' 400 Free Relay (Vince Stevens, Seth Brown, Karl Helmuth, Nate Mullens) - 6th place

    Maya Lewis - 9th place in the 100 Breaststroke (school record)

    Girls' 200 Medley Relay (Caitlin Cronin, Maya Lewis, Kate Lochridge, Reagan St. Clair) - 9th place (school record)

    Boys' 200 Medley Relay (Chris O'Connor, Karl Helmuth, Will Schneider, Seth Brown) - 9th place (school record)

    Caroline Ehlers  - 10th place in the 50 Free

    Kate Lochridge - 10th place in the 100 Backstroke

    Karl Helmuth - 11th place in the 100 Breaststroke (school record)

    Christopher O'Connor - 11th place in the 100 Backstroke

    Vince Stevens - 12th place in the 50 Free

    Posted Mar 5, 2018, 8:26 AM by Lauren Maxwell
  • 2018 District Meet
    Congratulations to all the district qualifiers!! Way to represent Hoover!

    Congratulations to the Girls' team on being DISTRICT CHAMPIONS!!

    Congratulations to the Boys' team on their 3rd place finish!

    Congratulations to the following swimmers on placing at the district meet!

    Girls' 200 Free Relay (Palutsis, Lochridge, Ehlers, Timken) - 1st place and a new STATE RECORD
    Boys' 200 Free Relay (Stevens, Schneider, Helmuth, Mullens) - 1st place and a new school record
    Girls' 400 Free Relay (Palutsis, St.Clair, Ehlers, Timken)  - 1st place and a new school record
    Amanda Palutsis  - 1st place in the 50 Free (school record) and 2nd place in the 100 Free
    Parker Timken - 1st place in the 100 Free (school record) and 2nd place in the 50 Free
    Nate Mullens - 1st place in the 50 Free and 2nd place in the 100 Free (school record)
    Kate Lochridge - 2nd place in the 100 Back and 4th place in the 100 Fly
    Christopher O'Connor - 2nd place in 100 Back
    Boys' 200 Medley Relay (O'Connor, Helmuth, Schneider, Brown) - 3rd place
    Boys' 400 Free Relay (Stevens, Brown, Helmuth, Mullens) - 3rd place
    Girls' 200 Medley Relay (Cronin, Lewis, Lochridge, St.Clair) - 4th place
    Reagan St.Clair  -  4th place in the 100 Free and 5th place in the 100 Back
    Caroline Ehlers  - 4th place in the 50 Free and 6th place in the 100 Free
    Maya Lewis - 4th place in the 100 Breast (school record) and 10th place in the 100 IM
    Caitlin Cronin -  4th place in the 100 Back
    Vince Stevens - 5th place in the 50 Free and 7th place in the 100 Free
    Karl Helmuth - 5th place in the 100 Breast (school record)
    Regan Maxwell - 9th place in the 200 Free and 9th place in the 500 Free
    Paige South - 10th place in the 100 Back
    Mack Lochridge - 10th place in the 100 Back
    Derek McKinney - 10th place in the 100 Breast
    Will Schneider - 13th place in the 50 Free and 16th place in the 100 Fly
    Seth Brown - 14th in the 200 Free and 15th in the 100 Free
    Payton Timken - 14th place in the 500 Free


    Posted Mar 5, 2018, 8:19 AM by Lauren Maxwell
  • 2018 JV Champs and Sectionals


    Sectional Meet

    Congratulations to the Girls' team on winning the sectional meet and to the Boys' team for their 2nd place finish.

    Top Finishers at Sectionals:

    Girls 200 Medley Relay (Cronin, Lewis, Lochridge, St.Clair) - 1st place
    Girls' 200 Free Relay (Palutsis, Lochridge, Ehlers, Timken) - 1st place
    Boys' 200 Free Relay (Stevens, Schneider, Helmuth, Mullens) - 1st place
    Girls 400 Free Relay (Palutsis, St.Clair, Ehlers, Timken) - 1st place
    Amanda Palutsis - 1st place 50 Free and 2nd place 50 Free
    Parker Timken - 1st place 100 Free and 2nd place 50 Free 
    Maya Lewis - 1st place 100 Breast and 2nd place 200 IM
    Kate Lochridge - 1st place 100 Back and 3rd place 100 Fly
    Christopher O'Connor - 1st place 100 Back
    Boys' 400 Free Relay (Stevens, Brown, Helmuth, Mullens)  - 2nd place
    Nate Mullens - 2nd place 50 Free and 4th place 100 Free
    Karl Helmuth  - 2nd place 100 Breast
    Reagan St. Clair - 2nd place 100 Back and 4th place 100 Free
    Boys' 200 Medley Relay (O'Connor, Helmuth, Schnieder, Brown) - 3rd place
    Caroline Ehlers - 3rd place 50 Free and 3rd place 100 Free
    Will Schneider - 3rd place 100 Fly and 6th place 50 Free
    Mack Lochridge - 3rd place 100 Back
    Caitlin Cronin - 4th place 100 Back and 6th place 100 Fly
    Regan Maxwell - 4th place 200 Free and 6th place 500 Free
    Seth Brown - 4th place 200 Free
    Vince Steven - 5th place 50 Free and 7th place 100 Free
    Trent Napholz - 5th place 500 Free
    Jim Evans - 5th place 100 Fly
    Paige South - 6th place 100 Back
    Lily Mullens - 6th place  200 IM
    Derek McKInney  - 6th place 100 Breast
    Bria Lewis - 7th place Diving
    Eden Seccombe - 7th place  200 IM
    Sean Brown - 7th place 500 Free
    Payton Timken - 8th place 500 Free


    JV Championship

    Congratulations to the following swimmers on their podium finishes!

    Dom Fonte - 1st place 50 Free and 1st place 100 Free
    Allie Bercaw - 1st place 50 Free and 2nd place 100 Free
    Boys' 200 Free Relay (Fonte, Blandine, Ile, Plentovich) - 1st place
    Boys' 400 Free Relay (Fonte, Blandine, Ile, Plentovich) - 1st place
    Max Plentovich - 2nd place 50 Free and 2nd place 100 Free
    Girls' 200 Free Relay (Testa, Mahajan, Allshouse, Bercaw) - 2nd place
    Girls' 200 Medley Relay (Allshouse, Zylko, Mahajan, Bercaw) - 3rd place
    Alexia Zylko - 3rd place 100 Breast
    Cole Ile - 4th place 50 Free
    Alex Allshouse - 7th place 100 Free and 7th place 100 Back
    Ishika Mahajan - 7th place 100 Fly




    Posted Mar 5, 2018, 8:26 AM by Lauren Maxwell
Showing posts 1 - 3 of 14. View more »




Quick Calendar












Subpages (1): Team Calendar
Comments