Teachers/Staff

 Administration  
 Michelle Alongi, Principal  webpage
 Frank Johnson, VP  webpage
 Library  
 Norajean Cardiel webpage
 Counselor  
 CourtneyAnn Kindred  webpage
 Jennifer (Jenna) Willow  webpage
 Nurse  
 Elizabeth Erickson-Lantry  webpage
 PPCD 
 Eliza Tirreswebpage
 Pre-K  
 Dana Schott
 Kindergarten  
 Martha Holzhaus  webpage
 Melissa Barnes webpage
 Melissa Balzen   webpage
 Dana Keith 
 Tiffany Rodriguez    
 First Grade 
 Tammy Taylor webpage
 Laura Bell webpage
 Christy Esquivel webpage
 Patricia (Patty) Kane     webpage
 Second Grade  
 Rebecca Beebe webpage
Yvonne Thomas
 Stacy Shelton webpage
 Chrissy Sheppardwebpage
 Augustina (Tina) Rodriguez-Esquivel 
 Third Grade  
 Ashley Bullock webpage
Ana Gonzalez 
Julie Ortiz  webpage
 Laura Rodriguez webpage
 Barbara Purkhiser webpage
 Fourth Grade   
 Tom York webpage
 Mariaelizabeth (Lisa) Compean webpage
 Christine Damon  webpage
 Cynthia (Cindy) Garza 
Christina (Chrissy) Sheppard 
 Fifth Grade  
 Bonnie Hernandez  webpage
 Catherine Garcia webpage
 Loretta Castanon webpage
Annette Krimmer
 Kimberly Traugott
 Special Education  
 Monique Scott (Spec. Coord.) 
 Kim Damon (Speech) webpage
 Danielle Korte webpage
 Sergio Evans (BMC) webpage
 Janine Gill
 Rebecca Michaels webpage
 Evangelina (Vangie) Reyes webpage
 Specialists  
 Norajean Cardiel-(Librarian) webpage
 Anthony Jacob-(Tech Support)
 Alexandra (Lex) Bashkiroff-(Art) webpage
 Elizabeth Carnes-(Music) webpage
 Amanda Degenhardt-(Reading) webpage
 Candice Esquivel-(Math) webpage
 Carolyn Mirelez-(Gifted & Talented) webpage
 Trina Benavides-(P.E. Coach) webpage
 Raquel Tello-(LSSP) webpage

 
 Instructional Assistants  
 Lina Abreu (PPCD) 
 Meredith Bendele (ECT) 
 Gricelda Carl (PPCD) 
 Marie Hernandez (ISS) 
 Michael Bias (PE) 
 Janelle Roberts 
 Kimberly Smith (BMC) 
  
Support Staff  
 Monica Bedoy (Principal's Sect.) 
 Loretta Rios ( Attendance) 
 Laura Walker (Clerk) 
 Custodial Staff 
 Dana Jones (Head Custodian) 
Cafeteria  
 Teodosia Ruiz webpage