Gmail 
Jak používat více účtů Google
  

 

Mnozí z nás se v životě setkají se situací, kdy musejí používat více účtů Google. Svůj osobní účet a ne jeden, ale i více pracovních
e-mailů. Neustálé přihlašování a odhlašování je špatnou cestou pro efektivitu práce, navíc je to otravné a unavující. V tomto článku s vámi projdeme všechny cesty, jak pracovat s více účty. Od těch nejméně použitelných po ty nejefektivnějších.


         
1. Anonymní okno
Prvním a v jistých situacích nepraktickým způsobem je používání anonymního okna.
Tato funkce se skrývá pod tlačítkem a volbou nové anonymní okno nebo klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + N (systémy Windows, Linux a Chrome OS) ⌘-Shift-N (systém Mac). Nese to s sebou velkou řadu nevýhod. Anonymní okno může být pouze jedno, takže jestliže se musíte přihlásit do více jak dvou účtů, máte smůlu. Chrome se ani nemůže personalizovat - nejdou uložit záložky, neukládá se historie prohlížení a stahování ani hesla se v databázi neuloží. Pro plnohodnotnou a profesionální práci je to velmi omezující možnost. Výhodu to může mít v případě, kdy na pracovním počítači chcete používat svůj osobní účet Google a nepřejete si za sebou zanechat žádné stopy.

 

2. Spustit více prohlížečů najednou


Dalším způsobem je spuštění více internetových prohlížečů jako je Chrome, Firefox, Internet Explorer, … Ale nezapomeňte, že každý prohlížeč má jiné uživatelské prostředí, což je dost iritující. Jiné zkratky, jiné ovládání a navíc jste omezeni počtem nainstalovaných prohlížečů. Takže pokud potřebujete obsluhovat více účtů, budete muset instalovat další a další prohlížeče. Takže tato možnost je pro celkovou produktivitu špatnou a uživatelsky nepřívětivou volbou.Jednodušší cestou je používat funkci více profilů. Ta je obsažena v Google Chrome. Více se dozvíte v našem návodě níže.3. Přeposílání pošty


Gmail umožňuje přeposílání pošty na jakýkoli jiný emailový účet. Touto cestou je možné spravovat více e-mailových účtů. Avšak je to velmi omezující možnost pro práci na profesionální úrovni. Přeposláním totiž veškerá správa končí. Tato metoda se řadí mezi nejméně použitelnou metodu co se více účtů Google týká. Veškerý přeposlaný obsah se tak může dostat do vlastnictví jiné organizace. Není ani možné používat aplikace typu Google Drive, Google+ nebo Google Kalendář. Pokud na přesměrovaný účet přicházejí pozvánky událostí, sdílené soubory z Disku Google, musíte se vždy přihlásit na účet, kterému jsou pozvánky určeny. Navíc, maximální počet adres pro přeposílání je 20. Další překážkou může být pokud správce Google Apps tuto možnost zakáže.

1. Klikněte na ozubené kolo v pravé horní části okna a zvolte možnost Nastavení


2. Klikněte na kartu Přeposílání a protokol POP/IMAP a poté na tlačítko Přidat adresu pro přeposílání.3. Zadejte e-mailovou adresu, na kterou chcete zprávy přeposílat a pokračujte tlačítkem Další a potvrďte tlačítkem Pokračovat (tím se na zadanou adresu poslal ověřovací e-mail).

4. Přihlašte se do účtu, kam se bude pošta přeposílat. Ve schránce čeká e-mail, ve kterém potvrdíte pomocí odkazu požadovanou službu. Bez potvrzení nebude přeposílání funkční!


5. Vraťte se zpět do původní e-mailové schránky (první dva kroky v tomto návodu).

6. Díky potvrzení se zpřístupnili možnosti přeposílání. Tu, kterou zvolíte je na vás.


7. Posledním krokem je kliknutí na tlačítko Uložit změny ve spodní části okna.
3.1 Odesílat poštu jako


Jestliže se nebojíte pustit do obtížnějšího nastavení, tak to u přeposílání pošty končit nemusí. Z vašeho prioritního emailového účtu můžete posílat poštu jménem ostatních-přesměrovaných účtů. Ale jak bylo zmíněno výše, veškeré akce spojené s účtem (pozvánky, sdílené soubory, …) nelze spravovat. Vždy je nutné se přihlásit na účet. 


Problém může nastat, když správce Google Apps tuto možnost nepovolí.


1. Klikněte na ozubené kolo v pravé horní části okna a zvolte možnost Nastavení.

2. Klikněte na kartu Účty a v části Odesílat poštu jako: klikněte na možnost Přidat další e-mailovou adresu.


3. Vyplňte požadovanou adresu, klikněte na Další krok a poté na Odeslat ověření.


(3a). Pokud přidáváte e-mail jiné domény, máte na výběr ze dvou možností odesílání pošty. První možností je odesílat poštu prostřednictvím SMTP serveru Google. Druhou možností je odesílat poštu prostřednictvím SMTP serveru vaší společnosti. S nastavením vám pomůže váš správce Google Apps.4. Do zadané e-mailové schránky přišel potvrzovací e-mail, kde stačí dle instrukcí kliknout na odkaz a tím se akce potvrdí.


5. Při vytváření nové zprávy stačí vybrat e-mailový účet, jakým se chcete prezentovat.

4. Vícenásobné přihlášení


Dalším pokročilejším způsobem je vícenásobné přihlášení účtů Google. Čímž je myšleno přihlášení více účtů v rámci jednoho prohlížeče. Nemusíte se bát, že by došlo k sloučení údajů či by k sobě účty navzájem získaly přístup. Touto cestou získáváte snadný přístup ke všem účtům v jediném prohlížeči. Nemusíte se stále přihlašovat - odhlašovat. Stačí se pouze přihlásit do těch účtů, které chcete spravovat. Tento způsob je velmi silným a přehledným nástrojem pro vaší každodenní práci.


Zde je stručný návod:


1. Přihlaste se do účtu Google a klikněte na email či fotku v pravé horní části a v zobrazené nabídce vyberte možnost Přidat účet.


2. Nové okno otevře stránku, kam zadáte přihlašovací údaje dalšího účtu.


Gratulujeme, jste přihlášeni!

Na každé další kartě můžete mít otevřený účet, který si sami zvolíte. Pokud používáte spouštěcí ikony na nové kartě ke spuštění Google aplikací, vždy se vám otevře (výchozí) účet Google. To je ten, ke kterému jste se přihlásili poprvé. Nelze se odhlásit pouze z jednoho účtu. Odhlášení proběhne u všech přidaných účtů.

Ovšem nevýhodou je, pokud si nehlídáte v jakém účtě právě jste. Můžete tak omylem odeslat e-mail nebo dokument nesprávným účtem.Bohužel tato možnost může být pro některé uživatele nepřístupná, protože Google v některých ze svých produktů (například Google Analytics, …) nepodporuje vícenásobné přihlášení. 

tip: Pokud okno s jedním účtem zavřete, stačí v otevřeném účtu opět kliknout na e-mail či fotku v pravé horní části okna a následně zvolit požadovaný účet. Tím se otevře karta zvoleného účtu.
Pro lepší přehled je velmi užitečné zvolit u každého Google účtu motiv pozadí pomocí nastavení (ozubené kolo v pravé horní části obrazovky -> motivy)
5. Vytvoření profilů v prohlížeči ChromeŠestý způsob je ideální pro uživatele, kteří chtějí používat více účtů Google odděleně, neboli v každém prohlížeči zvlášť. Ve vašem prohlížeči Chrome můžete používat ten nejpohodlnější způsob ovládání více účtů Google pomocí individuálních profilů.
V každém profilu je možné používat záložky, motivy a nastavení. Vytvoříte tak tolik kopií Chromu, kolik je potřeba. Tento způsob je nejoblíbenější mezi fanoušky Google Chrome.


Vytvoření profilu má následující postup:

1. Klikněte na ikonu přizpůsobení a ovládání vpravo nahoře


2. Zvolte možnost Nastavení.

3. V části Uživatelé klikněte na možnost

4. Vyberte si jednu ze sympatických ikon, díky které rozlišíte jednotlivé profily

5. Po kliknutí na vytvořit se otevře nová kopie Chromu, kde zadáte přihlašovací údaje.


Váš profil byl vytvořen.Kliknutím na ikonu v levé horní části prohlížeče se otevře nabídka pro přepínání mezi profily Chromu. Po zvolení účtu se otevře nová kopie Chromu.
Každý profil otevře další kopii prohlížeče Google Chrome. Pozor na to, že když se odhlásíte z účtu Google na webu, neznamená to odhlášení z prohlížeče Chrome.

Na tomto odkazu se dozvíte hlavní výhody proč se do Chromu přihlásit.
A co smartphone?

I v Android je užívání více účtů Google řešeno velmi elegantním způsobem. Jejich správa se podobá ovládání profilů Chrome. Proto se nebojte do vašeho Androidu přidat více účtů Google. Výjimkou jsou některé aplikace (například Google+ nebo Google Chrome), kde je zatím možné přihlásit pouze jeden účet Google.

Android:

Multidoménová podpora

A na závěr jsme si nechali ještě jednu možnost. Ta už je spíše pro fajnšmekry. Respektive pro lidi, kteří figurují ve více projektech, či firmách. Google Apps umožňují přistupovat ke všem firemním datům a spolupracovat napříč firmou s ostatními bez nutnosti firemního mailu. Vše záleží na správci Google Apps. Uživatelé, kteří nemají firemní mail, ale využívají standardní @gmail.com nebo mají svou vlastní doménu (např. @prijmeni.cz) si mohou ponechat svůj účet (např. jmeno@prijmeni.cz) a bez problémů využívat všechny aplikace Google z organizace, ve které pracují. Tím se Google Apps odlišuje od jiných.

Některými používané, pro jiné nebezpečné

Bankrot osobního účtu Google a migrovat data na pracovní účet je jednou z možností, pro kterou se někteří v minulosti rozhodli. Ten s sebou však nese jisté problémy. Musíte přesunout veškerá svá data na ten nový - pracovní účet Google. Export dat je možný provést pomocí Google Takeout. Bohužel ne všechna data se dají exportovat. Například z Google+ se nepřesunou vaše komentáře, hodnocení, a tak dále. Zároveň pokud se tak rozhodnete, vyhraďte si na tuto akci dostatek času.
Do problémů se pak můžete dostat v situaci, kdy jste ze zaměstnání propuštěn. Zaměstnavatel vám může zakázat přístup do všech firemních dat, takže i přístup k pracovnímu účtu Google. Vznikne tím problém jehož vyřešení se může protáhnout na velmi dlouhou dobu.

Ne všichni zaměstnavatelé se tak mohou rozhodnout a zmrazit/smazat veškeré vaše data. Takže je tu šance celý účet Google opět migrovat na svůj starý/nový účet Google. Zkrátka tato volba patří mezi tu rizikovou, za kterou si nese uživatel odpovědnost víceméně sám.
Mohly by vás dále zajímat:
 


 Úvod do Gmailu 

Materiál pro první den s Gmail účtem. Naučíte se přijmout a

odeslat poštu. Vyhledávání a filtry - 3:50 video 

Nastavte si své vlastní filtry pro příjem pošty a naučte se 

společně s Viktorem a Jurou vyhledávat své emaily.

 Pokročilé vyhledávání v Gmaiu 

Umíte pracovat s vyhledávacími kódy? Naučte se to díky 

přehledné tabulce pro vyhledávání.Prezentace obsahující porovnání funkcí Microsoft Outlook s funkcemi Gmailu. Velmi podrobný materiál, ve kterém naleznete i spoustu vychytávek pro práci s emaily, štítky a filtry.
  Učte se podle jednotlivých aplikací...


Gmail
Hangouts

Kalendář


Google Disk

Weby

Skupin
y
    Tento portál připravila společnost Netmail, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. © 2014

Používáním těchto stránek uživatel vyjadřuje souhlas s podmínkami užití.