Activities‎ > ‎Athletics‎ > ‎

Volleyball

DateOpponentW/L Sets  Scores
 Tournament
(where)
 08/25/17
 Brady


 L 5 2-3 -
      
      
      
      
      
      
      
      

Maintained By Gracie Hoyt


2016 Bronco Volleyball Schedule/Record


Month DayOpponentTime W/L Sets Set 1  Set 2 Set 3  Set 4Set 5   
             
             
             
             
             
             
             
             
             


Maintained By: Kristina Miller


2015 Bronco Volleyball Schedule/Record

Volleyball Slide show



Month Day Opponent TimeW/L  SetsSet 1Set 2 Set 3Set 4 Set 5
 September 3@South Loup  3:00 L 4 14-2525-23  23-25 15-25
 September Tri@Hyannis vs. ST        
  vs. Sandhills Thedford  18-25 20-25 


 vs. Hyannis  W 225-21 25-16  -
 September11 @Sandhills Thedford  3:00 3 15-2519-25 14-25  - -
 September 12 Seven Valleys Tourney@Callaway 8:30       
   Anselmo-Merna  W 3 25-23 17-25 25-21 - -
   Twin Loup  W 2 25-19 25-18 - - -
   Sandhills Thedford  L 2 15-25 13-25 - - -
 September15 Tri @ Arthur  4:30       
   vs. Garden County  W 3 22-2525-9 25-5 
    vs. Arthur W  2 25-14 25-19 - -
 September17  @ Hyannis 4:00 5 25-1820-25 25-21 21-25 15-13 
 September25  Paxton 4:00W  513-25 8-25 25-19 25-19 15-8 
 September26  Tourney @ Brady8:00        
  vs. Amselmo-Merna  W 25-12 25-13 
  vs. Eustis-Farnam  22-25 19-25  -
  vs. Stapelton  25-22 25-11  - - -
 September 29 North Platte St. Pat's 4:0016-25 23-25 20-25 
 October 2 @Stapleton 3:3025-21 25-22 23-25 25-21  -
 October 3 4-Corners Tourney @ Tryon Noon       
  vs. Twin-Loup  21-25 19-25  -
   vs. McPherson County 25-16 25-15  -
 October  9 Wallace ~Homecoming~ 3:00 W25-22 25-22 23-25 25-11  -
 October  15 & 17 MNAC Tourney TBA       
   vs. Arthur County 25-16 23-25 25-12 
  vs. South Loup  19-25 25-19 21-25 26-24 14-16 
  vs. Ansley Litchfield  W 25-20 20-25 25-19 23-25 16-14 
 October20 Double Tri@Cody  3:30       
  vs. McPherson County  W 25-12 25-9  - -
   vs. Cody-Kilgore W 25-21 25-16  - - -
 October23 Tri @ Brady3:00        
  vs. Elwood 22-25 24-26  -


vs. Brady
 W 2 25-2025-22  - -
 October27  Tri @ A-M vs. A-M 4:00       
 October27 Tri @ A-M vs. South Loup  4:00       
 November2 & 3  Sub Distracts Tourney TBA       
NovemberDistrict Finals TBA        
 November12-14  State Tourney @ Lincoln TBA - - - - - -
Maintained by: Jesse Coble

2014 Season-
Overall Record 
 MonthDayOpponentTimeW/LSetsSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
 September4South Loup3:00L   425-2725-2217-2520-25
Tri@Thedford9Hyannis3:30L325-1823-2521-25

 September9S/T TBAL219-2522-25


 September   11S/T3:30L419-2515-2513-2523-25
Seven Valley Tourn.13S/T 8:30322-2525-2223-25

 September13Medicine ValleyTBAW225-1225-18


Tri@Arthur16Arthur4:30W225-1825-8


 September16Garden Co.TBAW226-2425-14


September18Hyannis4:00W426-2415-2525-1625-13
 September26@ Paxton4:00L316-2522-2523-25

 Tourn@Brady27Anselmo/Merna8:00W225-1325-7


 September27Wauneta PalisadeTBAL327-2523-2519-25

September27MaxwellTBAW320-2525-2025-19

September30@St. Pat's 4:00W425-1921-2525-1825-21
October3Stapleton3:30W325-1025-925-18

4-Corners Tournament4Twin Loup11:00W325-1423-2525-6

October4S/TTBAL325-1921-2519-25

October10@Wallace3:00W425-2225-2114-2525-9
MNAC @Cody-Kilgore16HyannisTBAW225-1025-18


MNAC @Broken Bow   18S/TTBAW425-1015-2525-1925-19
MNAC@ Broken Bow18Ansley/LitchfieldTBAL315-2515-2515-25

Double Triangular 21McPherson County3:30W225-1225-17


October 21Cody-KilgoreTBAW225-1325-14


October24Brady3:00W425-1825-1828-3025-17
Triangular @A-M28Anslemo/Merna4:00W225-1725-18


October28South LoupTBAL323-2525-1922-25

 Nov. (Subs @ Sutherland)3HyannisTBAW326-2425-2125-9

 Subs @ Sutherland  4 Paxton TBA W 425-14 25-920-2525-17 
 November (Dist. Finals)6Wauneta Palisade TBAW325-2125-2228-26

November (State)13-14Stuart TBAL318-2518-2522-25

DREAM GOLD

Volleyball Starts in:




 MonthDayOpponentTimeW/LSetsSet 1Set 2Set 3Set 4Set 5
 September5@ S. Loup3:00W526-2421-2520-2525-2017-15
 September6@ T. Loup2:30L425-1320-2523-2519-25-
 September10S/T 3:30L220-2521-25---
 Tri@Mullen10HyannisTBAL215-2525-27---
 September13SMC3:30 W425-1825-2321-2525-21-
 September14Ansley/Litchfield8:30L26-2511-25---
South Loup Tourn.14Medicine ValleyTBAW225-1825-10---
 September17Garden Co.4:30W225-1925-19---
Tri @ Arthur17ArthurTBAW225-1525-10---
 September20@ Merna3:30W328-2625-1525-20--
 September27S/T3:00L321-2515-2512-25--
 September28S. Loup2:00W229-2725-14---
Brady Tourney28BradyTBAL220-2513-25---
Brady Tourney28MaxwellTBAL219-2517-25---
October1N.Platte St. Pats4:00L321-2514-2523-25--
October5SMC11:00W225-1525-19---
4 Corners @ Sargent5S/TTBAL325-2210-2522-25--
October7Hay Springs3:30W325-925-2025-15--
October10@ Hyannis3:30L321-2521-257-25--
October19S. LoupTBAW425-1225-1725-2725-17-
LVC @ Merna19Ansley/LitchfieldTBAL311-2522-2515-25--
LVC @ Merna19S/TTBAL327-2514-2516-25--
October 22ArthurTBAW225-1525-12---
SHC @ Dunning22BradyTBAL321-2514-2523-25--
SHC @ Dunning26HyannisTBAW425-1728-2614-2525-21-
October29Anslemo/Merna4:00W225-1625-16---
Tri @ Merna29S. LoupTBAW325-1818-2525-21--
 Nov. (Subs @ Sutherland)4&5HyannisTBAL525-1517-2514-2525-1513-15
 November (Dist. Finals)7NATBA-------
 November (State)14-16NATBA-------



Created and Maintained by: Traci Cooley