Activities‎ > ‎Athletics‎ > ‎

Girls Basketball

 Date Time OpponentW or L
 Dec.1  
3:00 @Stapleton Won 58-23
 Dec.23:30 @Anselmo- Merna  Lost 52-34
 Dec.64:00 Valentine JV  Won
 Dec.93:00 Hyannis  Lost 52-54 (x2 OT)
 Dec.102:00 @Hay Springs  Won 57-16 
 Dec.135:30 McPherson County  Won
51-10
Postponed 
Jan.17
3:00 Cody/Kilgore  Won 48-38
Postponed
Jan.31
2:00 @Gordan/Rushville     Lost
 Dec.2o &22TBA @Paxton Tournament  Paxton: 58-16
Maywood:
56-37
Jan.6 3:00 @Sandhills Thedford  Lost 52-33
Jan.7 1:00 Wallace  Lost 43-39
Jan.10 3:30 @St. Pats  Lost 66-31
Jan.13 5:00 @McPherson County  Won 58-19
Jan.14 2:00 @Arthur County  Won 44-22
Jan.19 3:00 Brady  Won 52-46
Jan.20 2:00 @Twin Loup  Won 41-38
Jan.23-28 TBA MNAC Tournament  Won: Cody 41-38 Lost: Hyannis 49-43 
Feb.2 3:00 Sandhills Thedford  Lost 48-46 
Feb.3 3:00 South Loup  Lost 46-41
Feb.103:00 @Hyannis  Lost 43-30
Feb.13-16 TBA Girls Subdistrict  Won; Arthur 45-22
Lost; Hyannis 27-43
Feb.24 TBA Girls District Final  
March.2-4 TBA Girls State @ Lincoln  

















            Schedule 2015-2016 
 Date: Component: Time: Score: 
 Dec. 3 Stapleton3:00  W
 Dec. 4Anselmo-Merna    3:00  W
 Dec. 8@ Valentine JV     4:00  L
 Dec. 11@ Hyannis 3:00  W
Dec. 12 Hay Springs 2:00  W
 Dec. 15McPherson County 5:30  W
 Dec. 18@ Cody/Kilgore 3:00  W
 Dec. 19@ Gordon/Rushville 2:00  L
 Dec. 21-22@ Paxton Tournament 4:00  1st Place
 Jan. 8@ Sandhills/Thedford 3:00  L
 Jan. 9Wallace1:00  W
 Jan. 12North Platte St. Pat's 3:00  W
 Jan. 15@ McPherson County 5:00  W
 Jan 16Arthur County 4:00  W
 Jan. 21@ Brady 3:00  W
 Jan. 22Twin Loup 3:00  W
 
Jan. 25-30

MNAC Tournament 

TBA 
 
vs. Arthur: W
vs. A/L: W
vs. S/T: L
 Feb. 4Sandhills/Thedford 3:00  L
 Feb. 5@ South Loup (Arnold) 3:00  W
 Feb. 12Hyannis 3:00  W
 Feb. 15-18Sub districts TBA  vs. Tryon: W
vs.  Arthur W
 Feb. 26 Districts vs. Sandhills-Thedford TBA L







Maintained by: Grace Vinton
___________________________________________________________________________________________________
2014-2015 Lady Broncos Basketball Schedule 

 Date:
Competition: Time: Scores: 
 Dec. 4 @ Stapleton3:00     43-18
 Dec. 5 @ Anselmo- Merna  42- 21
 Dec. 12 Hyannis  3:00 61-28
 Dec. 13 @ Hay Springs  2:00 54-30
 Dec. 16 @ McPherson County 5:30 64-14
 Dec. 19 Cody Kilgore     3:00 72-25
 Dec. 20 Gordon-Rushville 2:00 26-39
 Jan. 2-3 @PAXTON HOLIDAY TOURNAMENT
Round 1- Dundy County Stratton
Round 2- Maywood 
 4:00 

55-70

56-22
 Jan. 9 Sandhills Thedford 3:00 48-45
 Jan. 10 @ Wallace 1:00 53-31
 Jan. 13 @ North Platte St. Pat's  3:30 32-44
 Jan. 16 McPherson County 5:00 56-18
 Jan. 17 @ Arthur County  4:00 48-40
 Jan. 22 Brady 3:00 67-47
 Jan. 23 @ Twin Loup  3:00 59-37
 Jan. 24 @ JV Tournament/ Merna
South Loup 
Anselmo Merna 
 11:00



 
35-45
45-49
 Jan. 26- 31 MNAC TOURNAMENT 
@ NORTH PLATTE MPCC
Round 1- Arthur 
Round 2- Sandhills Thedford
Championship- Brady 
 TBA


 

42-38
45-42 (OT)

52-39
 Feb. 5 @ Sandhills- Thedford  2:30 45-68
 Feb. 6 South Loup  3:00 
 Feb. 13 @ Hyannis  3:00 
 Feb. 16-19    Girls Subdistrict 
Round 1- Paxton
Round 2- Arthur County
 TBA 

 Feb. 27      Girls District Final TBA 
 March 5-7 Girls State Tournament  



2013-2014 Lady Broncos Basketball Schedule 
 Date: Competition Time  Scores
 Dec. 05 Vs. SMC 3:00 48-41
 Dec. 06 Vs. Anselmo-Merna  3:00 46-35
 Dec. 10 @ Valentine JV  5:00 7-22
 Dec. 13 @ Hyannis  3:00 42-45
 Dec. 14 Vs. Hay Springs  2:00 47-42
 Dec. 17 South Loup @ Arnold  3:30 36-41
 Dec. 20 @ Cody-Kilgore 3:00 30-36
 Dec. 21 Vs. Gordon-Rushville 2:00 53-48
 Jan. 03  @ Paxton Tournament 
First Rd. Vs Paxton 
 4:00 39-29
 Jan. 04 @ Paxton Tournament
Final Rd Vs. Dundy County 
 4:00 56-28
 Jan. 10 Vs. Sandhills-Thedford  3:00 38-58
 Jan. 11 Vs. Wallace  1:00 56-62
 Jan. 14  Vs. North Platte St. Pat's  4:00 45-56
 Jan. 17 @ SMC/Stapleton  3:00 48-21
 Jan. 18  Vs. Arthur  4:00 38-27
 Jan. 23 @ Brady  3:00 42-53
 Jan. 24 Vs. Twin Loup  5:00 32-38
 Jan. 27-31 Sandhills Conference @ Hyannis  TBA 3rd Place 
 Jan. 27 SHC Rd 1 Vs. SMC   44-26
 Jan. 30  SHC Rd 2 Vs. Brady   42-45
 Jan. 31  SHC Final Rd Vs. Hyannis   58-49
 Feb. 4,6 & 8Loup Valley Conferecne 
Rd 1 @ Callaway Vs. Twin Loup
 TBA 43-33 
 Feb. 6 LVC Rd 2 @ Broken Bow Vs. Sandhills-Thedford TBA40-46 
 Feb. 8 LVC Final Rd @ Broken Bow
Vs. South Loup
 TBA43-54 
 Feb. 14  Vs. Hyannis (Seniors Night) 3:0040-52
 Feb. 17-20  Girls Subdistricts @ Hershey
First Rd Vs. Paxton 
 6:0039-43
 Feb. 28 Girls District Final  ------- ---------
 Mar, 06-08 Girls State Tour. @ Lincoln ------- ---------




Basketball Practice Begins


Created and Maintained by: Brittni McCully