Activities‎ > ‎Athletics‎ > ‎

Boys Basketball




 

Boys Schedule 2016-2017



DateTime  OpponentW or L
 Dec.1 3:00@Stapleton Won 86-19
 Dec.2 3:30@Anselmo Merna Won 66-35
 Dec.6 4:00Valentine Jv Won
 Dec.9 3:00Hyannis Won 66-7 
Dec.10  2:00@Hay Springs Won 69-36
 Dec.13 5:30McPherson Won
59-17 
Postponed
Jan. 17
3:00 Cody/Kilgore Won 68-48
Postponed
Jan. 31
 2:00 @Gordan/RushvilleLost 54-49
 Dec.20&22 TBA@Paxton Tournament Paxton: 44-42
Garden County: 59-51
 Jan.63:00 @Sandhills Thedford Won
67-40
Jan.7  1:00Wallace Won
64-48
Jan.10  3:30@St. Pats Won 42-34
 Jan.135:00 @McPherson Won 64-24
 Jan.142:00 @Arthur County Won 77-32
 Jan.19 3:00Brady Won 59-46
Jan.20 2:00 Twin Loup Won 50-34
Jan.23-28  TBAMNAC Tournament Won South Loup: 57-52 
Championship:
Twin Loup Lost: 47-45
Feb.2  3:00Sandhills Thedford Won 68-45
 Feb.3 3:00South Loup Won 53-43
Feb.10  3:00@Hyannis Won 63-25
Feb.17 5:00 Twin Loup  Won  66-41
Feb.20-23 TBA Boys Subdistrict Won 83-38 Arthur
Won 53-31 South Platte
Feb.28 TBA Boys district finals Won 48-40 SEM
March.9-11   TBA  Boys State @ Lincoln   
St. Francis  




Maintained by Kaitlyn Crowe and Alysen Daniels 








2015-16 Basketball Season

 Dec. 3 Stapleton (W)3:00 
 Dec. 4A-M (W)3:00 
 Dec. 8 Valentine  JV (L)4:00 
 Dec. 11Hyannis (W)3:00 
 Dec. 12Haysprings (W)2:00 
 Dec. 15 McPherson Co. (W)5:30 
 Dec. 18Cody/Kilgore (W)3:00 
 Dec. 19Gordon/Rushville (L)2:00 
 Dec. 21 & 22Paxton Tournament (W)4:00 
 Jan. 8Sandhills/Thedford (Dunning) (W)3:00 
 Jan. 9Wallace (W)1:00 
 Jan. 12North Platte St. Pats (L)3:00 
 Jan. 15McPherson County (W)5:00 
 Jan. 16Arthur County (W)4:00 
 Jan. 21Brady (W)3:00 
 Jan. 22Twin Loup (W)3:00 
 Jan. 23JV Tournament / A-M (Cancelled)11:00 
 Jan. 25-30MNAC Tournament (3rd)TBA 
 Feb. 4Sandhills/Thedford (W)3:00 
 Feb. 5South Loup (Arnold) (W)3:00 
 Feb. 12Hyannis (W)3:00 
 Feb. 15-18Girls / SubdistrictTBA 
 Feb. 19Twin Loup Boys (Taylor) (W)5:00 
 Feb. 22-25Boys / Subdistrict (W)TBA 
 Feb. 26Girls District Final TBA 
 Mar. 1Boys District FInal (L)TBA 
 Mar. 3-5Girls State / Lincoln 
 Mar. 10-12Boys State / Lincoln  


Home (Black)
Away (Yellow)

















2014-15 Basketball Season

Basketball



2014-2015 Schedule
 Date      Team      Score  Time
 Dec. 4
Stapelton  52-49 (W)  3:00
 Dec. 5  Anselmo-Merna  43-34 (L)  3:30
 Dec. 9 Valentine JV (W)   5:00
 Dec. 12  Hyannis 73-29 (W)   3:00
 Dec. 13 Hay Springs  62-30 (W) 2:00
 Dec. 16 McPherson County  58-30 (W) 5:30
 Dec. 19  Cody-Kilgore  60-35 (W) 3:00
 Dec. 20 Gordon-Rushville  62-53 (W) 2:00
 Jan. 2  Dundy-County Straton 
(Paxton Tournament)
61-49 (W)   6:00
 Jan. 3 Paxton
(Paxton Tournament)
 47-44 (L)  6:00
 Jan 9 Sandhills/Thedford 52-51 (W)  3:00
 Jan 10 Wallace  41-42 (L)  1:00
Jan. 13  North Platte St. Pats 33-57 (L)   3:30
Jan. 16 McPherson County 52-30 (W)   5:00
 Jan. 17 Arthur County47-37 (W) 4:00
Jan. 22Brady65-58 (W) 3:00
Jan. 23Twin Loup 63-32 (W)3:00
Jan. 24 Anselmo-Merna JV
Tournament
 (W)
(L)
11:00
 Jan. 26-31MNAC Tournament
Cody-Kilgore
Sandhills/Thedford
Anselmo-Merna
-
51-43 (W)
40-38 (W)
45-47 (OT) (L)
 TBA
Feb. 5Sandhills/Thedford
 36-39(L) 2:30
Feb. 6 South Loup 44-36(W)3:00
 Feb. 13Hyannis72-43(W)  3:00
Feb. 27Twin Loup (Boys Only)62-34(W) 5:00
Feb. 23/26Boys Subdistrics-TBA
Feb. 23Arthur57-18(W)6:00
Feb. 26Paxton43-49(L)6:00
March 3Boys District FinalTBA
 March 5-7
Girls State-TBA
 March 12-14 Boys State TBA

FIND MORE SCORES HERE
(Red=Home Game)
(Blue=Away Game)

Created and maintained by Samuel Vinton