Home

2017-2018 Site Has moved to 







________________________________________________________________


2017 FREESTYLE SEASON

Congrats to all of our wrestlers who competed this spring in Freestyle and Greco-Roman.

We had several major accomplishments:

Javan Kaufman - Cadet State Greco Roman Champion, member of the Cadet National Duals team champions, participant in the Cadet National Championships.

Mannix Morgan - Schoolboy State Freestyle and Greco participant, Schoolboy Northern Plains Freestyle participant. 

Brendan Dunagan - 6th Place in Cadet State Freestyle

Nick DunaganCadet State Greco Roman runner-up, Cadet State Freestyle - 3rd place, Cadet Northern Plains runner up in both freestyle and Greco, member of the Cadet National Duals team champions, participant in the Cadet National Championships.

Rowan Morgan - US Open Champion Freestyle and Folkstyle, Cadet Northern Plains Champion - Freestyle, UWW Cadet World Trials participant, member of the Cadet National Duals team champions, participant in the Cadet National Championships.


_______________________________________________________________

Congrats to our 24 participants at the National Tournament. 

We had 9 All-Americans on the weekend. (Top 8 placing)

All-Americans:
Joe Muhlstein - Intermediate 87lbs - 2nd Place
Rowan Morgan - Cadet 195lbs - 3rd Place
Chase Dressel - Cadet 170lbs - 5th place
Ethan Swenson - Intermediate 95 lbs - 5th Place
Jacob Solheim - Novice 130 - 6th Place
Nick Dunagan - Cadet 132 lbs - 7th Place
Drew Rogers - Novice 120lbs - 7th Place
Javan Kaufman - Cadet 88lbs - 8th Place
Ethan Benson - Bantam 55lbs - 8th Place

Other Participants:
Patch Bulera
Brett Swenson
William Schneider
Brady Swenson
Jammer Huff
Quin Morgan
Nick Shaw
Charlie Dojan
Mannix Morgan
Will Rogers
Mitch Engebretson
Brendan Dunagan
Brandon Tankovich
Mike Sprung
Daniel Van Oort


Joe Muhlstein  - 2nd Place


Mustang gathering  - The wrestlers did a great job supporting each other all weekend.



Ethan Benson  - 8th Place finish - All American in Bantam Division



Drew Rogers - 7th Place - Novice




Cadet All-Americans: Chase Dressel -5th, Rowan Morgan -3rd, Nick Dunagan -7th



Cadet All-American - Javan Kaufman -8th


​J-Roc Solheim - Novice 6th Place

Ethan Swenson -5th Place Intermediate


Final High School Season

** March 3 - Minnesota State High School Individual Results
Mounds View State HS participants 

113- Mitch Engebretson (6th Place)
Rd 1 - Lost by Fall
Cons Rd 1 - Win by Fall
Cons Rd 2 - Win 10-0
Cons Semi - Lost by Fall
5th Place match - Lost by Fall

120 - Nick Dunagan
Rd 1 - Win 5-3
Quarters - Lost 9-1
Cons Rd 1 - Win 7-0
Cons Rd 2 - Lost 10-5

160 - Jack Graham
Rd 1 - Lost 9-5

182 - Rowan Morgan
Rd 1 - Win by Fall
Quarters - Lost 15-3
Cons Rd 1 - Win by Fall
Cons Rd 2 - Lost 4-3

220 - Johnny Terrrault
Rd 1 - Lost by Fall
Cons Rd 1 - Lost by Fall

_____________________________________
** Individual Sections 


Feb 25 - Individual Sections
106 - Garrett Wilson - 3rd
113 - Mitch Engebretson - 1st
120 - Nick Dunagan - 2nd
126 - Brendan Dunagan - 4th
132 - Sam Bobick - 3rd
138 - Charlie Floeder - 5th
145 - Bruce Marino - 6th
152 - Chase Dressel - 3rd
160 - Jack Graham - 2nd
170 - Guy Fleischhacker - 4th
182 - Rowan Morgan - 2nd
195 - Daniel Van Oort - 3rd
220- Johnny Terrault - 1st



Chase Dressel after a big pin vs Stillwater

** Feb 17 - Team Sections: 
Win vs North St Paul
Semis- Lose vs Stillwater 38-31


* Feb 9 - Loss vs Centennial, 40-36

Congratulations to Will Rogers on qualifying for the 9th grade State



Feb 4 - Loss to Faribualt, Goodhue and Delano

Feb 2  - Loss to Forest Lake

January 27 - Win vs North St Paul, Win vs. Spring Lake Park, Win vs. Roseville

January 26 - Win vs Cretin Derham Hall 68-6

January 19 - Win vs White Bear Lake 37-15

January 14 - Mustang Duals , Win vs Blaine, Win vs Tartan, loss to Owatonna, Loss to Eastview

January 12 - Win 36-35 over Osseo

January 7 - 4th Place Team Finish at Foley Invitational

Rowan Morgan and Nick Dunagan finish first place at Foley


*January 5 - Loss to Stillwater

*December 22 - Win vs East Ridge

*Dec 15-16 - 9th Place Finish at Big Bear

*Dec 10 - Team, finishes 2nd at Coon Rapids Duals, losing  to Coon Rapids 38-29

6 Wrestlers finish 3-0 on the day: Mitch Engebretson, Nick Dunagan, Sam Bobick, Jack Graham, Rowan Morgan and Johnny Terrault

_____________________________________________________________

*Dec 3 - Congrats to the team on a 2nd place finish at the Osseo tournament. 

#1 Ranked Shakopee placed 1st. (Click Results tab for more team info)

Individual Champions Rowan Morgan and Daniel Van Oort.