STATE QUALIFIERS

This list below is a compiled list of all state qualifiers for Mosinee Track and Field.  The information has been tracked down on the WIAA website, which only goes back to 2000.  If you have any information regarding state qualifiers prior to the year 2000, please feel free to email the head coaches. 

2018
NameEvent Result PlacePoints
Emily WicklundHigh Jump 5'026    3
Cassidy Zuleger100m Dash 12.73
 
Jayde Sitko
Cassidy Zuleger
Natalee VanBrocklin
Lilly Haimerl
Violet Wendt
Emily Wicklund
4 x 100m     51.65150
Cyle Kowalski
Justin Stubbe
Michal Dul
Ryan Thomas
Carter Samples
Wyatt Beyerl
4 x 100m44.57150

2017
NameEvent Result PlacePoints
Parker Samples100m Dash11.51130
Kiana Pugh    Shot Put     36'00.0512
Jayde Sitko
Kiana Pugh
Kira Millhausen
Iris Schira
4 x 200m1:47.86130
Jayde Sikto
Kianna Pugh
Natalee VanBrocklin
Irish Schira
4 x 100m 50.51 120

2016
No Qualifiers

2015
Name Event  Result  Place Points
Hannah Nigh Pole Vault  10'00.00 
Jordan Budnik Triple Jump  42'02.75  11

2014
NameEvent Result PlacePoints
Jordan BudnikTriple Jump41'02.75120

2013
NameEvent Result PlacePoints
Sarah Vils200m27.77130
Sarah Vils400m 61.42 11 
Brittany Dulak100m Hurdles 15.14 
Nathan Dulak200m 22.75 
Britian Samuels
Wyatt Pufall
Zach Pyan
Nathan Dulak
4 x 200m 1:33.15 12 
Jordan BudnikLong Jump 19'02.50 16 

*Girls - 8 points - 29th Place
*Boys - 1 Point - 62nd Place

2012
NameEvent Result PlacePoints
Sarah Vils400m 58.89 
Brittany Dulak100m Hurdles 15.53 
Brittany Dulak300m Hurdles48.74150
Kennedy Vanderwaal
Brittany Dulak
Ty Filipiak
Sarah Vils
4 x 400m  4:10.01 14 
Brittany DulakLong Jump 16'01.50 13 
Nathan Dulak200m 22.72

*Girls - 4 Points - 52nd Place
*Boys - 1 point - 63rd Place
2011
NameEvent Result PlacePoints
Brittany DulakLong Jump17'00.7590
Alexa HayesLong Jump 15'00.00 16 
Brittany Dulak100m Hurdles 15.37 
Sarah Vils400m 59.11 
Brittany Dulak300m Hurdles 47.94 
Lindsay Brandenburg1600m 5:42.38 17 
Jordan Matis110m Hurdles 15.14
Joe Kahler
Nathan Dulak
Jeremy Gould
Blake Vine
4 x 200m 1:34.34 15 

*Girls - 8 Points - 35th Place
*Boys - 5 Points - 44th Place
2010
NameEvent Result PlacePoints
Brittany Dulak100m Hurdles15.4645
Lindsay Brandenburg
Ty Filipiak
Amelia Cisewski
Meaghan Bruening
4 x 800m  10:20.45 16 
Blake Vine200m 23.06 14 
Dylan Iczkowski
Joe Kahler
Wes Duberstein
Blake Vine
4 x 200m 1:33.45 11 
Dominique HarrisHigh Jump 6'00.00 
Ryan PearsonHigh Jump 5'10.00 15 
Alex BarnesPole Vault 12'00.00 13 

*Girls - 5 Points - 40th Place
2009
NameEvent Result PlacePoints
Alex BarnesPole VaultNHNANA
Sam SoderbergLong Jump 20'07.50 

*Boys - 2 Points - 57th Place

2008
NameEvent Result PlacePoints
Kristan Barker200m27.78160
Cody SondelskiPole Vault13'00.00T71.5 
Andy Jacobs400m 50.79 

*Boys - 5.5 Points - 45th Place

2007
NameEvent Result PlacePoints
Molly Bochanyin100m Hurdles16.84130
Andy Jacobs400m 53.27 15 
Derek Nechuta800m 2:00.35 12 
Nathan Kaiser
Dan Kahler
Andy Jacobs
Derek Nechuta
4 x 400m 3:30.42 12 

2006
NameEvent Result PlacePoints
Amber Starr
Jamie Stankowski
Julie Stieber
Carmen Stankowski
4 x 400m4:11.92110
Carmen StankowskiTriple Jump 31'04.50 15 
Derek Nechuta800m 1:58.30 
Austin Tucker
Derek Shuda
Andy Gewiss
Jed Williams
4 x 100m 44.28 
Austin Tucker
Derek Shuda
Andy Gewiss
Jed Williams
4 x 200m 1:31.23 
Derek ShudaLong Jump 22'00.00 
Brad SmolekDiscus 137'02.00 14 

*Boys - 18 Points - 12th Place

2005
NameEvent Result PlacePoints
Ashley Schlosser100m13.71160
Ashley SchlosserPole Vault 9'00.00 0
Carmen StankowskiLong Jump 14'11.00 15 
Carmen StankowskiTriple Jump 32'02.75 12
Jed Williams100m 11.66 13 
Travis Nechuta1600m 4:18.69 10 
Jake Liedtke1600m 4:30.26 
Travis Nechuta3200m 9:27.97 
Andy Jacobs
Derek Shuda
Andy Gewiss
Austin Tucker
4 x 100m 44.57 11 
Derek ShudaLong Jump 20'04.00 12 

*Boys - 18 Points - 9th Place

2004
NameEvent Result PlacePoints
Ashley Schlosser100m13.72160
Molly Warner3200m 11:47.55 10 
Amber Starr
Carrie Stankowski
Ashley Schlosser
Ali Schulte
4 x 100m 52.15 16 
Ashley SchlosserPole Vault 9'06.00 T8 0**
Kole Heckendorf100m 11.69
Travis Nechuta3200m 9:45.48 
Kole Heckendorf300m Hurdles 39.61 10 
Erik Oleson
Derek Shuda
Jed Williams
Kole Heckendorf
4 x 200m 1:31.40***  DQ

*Boys - 16 Points - 14th Place
**Points awarded to another athlete
***DQ in Finals
2003
NameEvent Result PlacePoints
Laura Kosloski200m26.6881
Erin Kurth100m 15.80 10 
Angie McKellips
Natalie Patton
Laura Kosloski
Ashley Schlosser
4 x 100m 51.22 
Angie McKellips
Erin Kurth
Laura Kosloski
Ashley Schlosser
4 x 200m 1:47.84 
Ashley SchlosserPole Vault 9'06.00 T5 
Angie McKellipsDiscus 118'10.00 
Travis Nechuta3200m 10:11.81 12 

*Girls - 26 Points - 5th Place

2002
NameEvent Result PlacePoints
Relay Team4 x 100m51.8154
Erin KurthTriple Jump 33'11.75 
Erin Kurth100m Hurdles 15.56 

*Girls - 11 Points - 19th Place
2001
NameEvent Result PlacePoints
Laura Kosloski100m13.40100
Amanda Nechuta100m Hurdles 15.69
Erin Kurth100 Hurdles 17.20 11 
Amanda Nechuta300m Hurdles 47.43
Relay Team4 x 100m 52.51
Amanda NechutaShot Put 45'01.50 10 
Amanda NechutaDiscus 121'10.00 

*Girls - 34 Points - 3rd Place

2000
NameEvent Result PlacePoints
Amanda NechutaDiscus128'04.0036
Amanda Nechuta Shot Put 43'01.00 10 
Amanda Nechuta100m Hurdles 16.15 
Amanda Nechuta300m Hurdles 47.17 

*Girls - 29 Points - 5th Place

1984
NameEvent Result PlacePoints
Rick Jass100m Dash11.072*
Rick Jass200m Dash 23.06 *
Ric Coy110m Hurdles15.59 *

*Jass scored 10 total points and Coy scored 1.  Team earned 11 points and took 18th place.  Daily Herald Article
Comments