Official Election Results


Winning Candidates for each position are in BLUE

Executive Candidates

President Votes
Bruce C. Flamont 226
Steve Fraser 216
Karen Anne LaRocque  880
Charlene Lavallee 631
Lorna Docken Ledoux 555
Alex Laurent Maurice 409
Dale McAuley 606
Glen Hector McCallum  1016
Mike Tanton 517

--------------------------------------------------------------

Vice-President

Votes
Darren Deschambeault 1082
Cheryl Fiddler-Agren-Reed 549
Louis G. Gardiner 1060
Miranda Moran 650
Gerald Morin  1359
Wayne Whitford  305
--------------------------------------------------------------

Secretary

Votes
Tammy Louise Mah-Fiddler 1414
Lisa McCallum  1817 **
Ashley Norton  1809

** a Judicial Recount for the Secretary position has been automatically initiated because the vote count for the top 2 candidates is within 2% (see below)

-------------------------------------------------------------

Treasurer

Votes
May Henderson 1396
Roxanne Marie Kennedy 1107
Mary Ann Morin 2504

Eastern
Representatives

Region 1 Votes
Ryan Lee Carriere   Acclaimed

---------------------------------------------------------------

Region 2

Votes
Helene Johnson 42
Sherry Soll 47

---------------------------------------------------------------

Region 2A

Votes
Derek Porky Langan 115
Garry K. Martin 71

---------------------------------------------------------------

Region 3

Votes
Marg Friesen 116
Leebert M. Poitras 87

Western
Representatives

Region 1 Votes
Michael Edward Bell 190
Wally Chatelaine  21
Loretta Maria King  205

---------------------------------------------------------------

Region 1A

Votes
Wendy Vandale Bissonnette 132
Billy Dean Kennedy 171

---------------------------------------------------------------

Region 2

Votes
Shelley Fraser  110
Darlene Doris McKay 515
Sherry Ann McLennan 624

---------------------------------------------------------------

Region 2A

Votes
Rebecca Major 454
Kelly Charles Pruden 344

---------------------------------------------------------------

Region 3

Votes
Lela R. M. Arnold 55
Dennis Cameron Brooks  156
Wendy S Gervais 201
Jennet Connie McGillis  133

Northern
Representatives

Region 1 Votes
Earl Cook  Acclaimed 

---------------------------------------------------------------

Region 2

Votes
Sandy Ericson  170
Leonard John Montgrand 262

---------------------------------------------------------------

Region 3

Votes
Mervin Tex Leonard Bouvier 359
Vince Walter Natomagan  316