Dziecko ratownikiem - uczymy się ratować życie

opublikowane: przez Anna Saletnik   [ zaktualizowane ]

Dnia 24 kwietnia w MDK Mysłowice odbyły się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadził Pan Sebastian Kazek, ratownik medyczny. Tematyką zajęć było:
- poszkodowany nieprzytomny,
- sprawdzanie oddechu, pozycja bezpieczna boczna,
- rany u dzieci.
Uczestnicy warsztatów w parach uczyli się układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej bocznej, sprawdzać oddech u osoby nieprzytomnej oraz zaopatrywać rany. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.


XX Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej

opublikowane: 17 kwi 2018, 08:44 przez Anna Saletnik

W mysłowickim MDKu znów zrobiło się głośno! Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej jest corocznym wydarzeniem, podczas którego już od dwudziestu edycji swoje umiejętności prezentują grupy teatralne (w tym roku - 13 zespołów), taneczne (29) i muzyczne (45) z wielu okolicznych szkół. Tym razem w Festiwalu wzięły udział zespoły z Mysłowic oraz leżących nieopodal miast - Jaworzna, Mikołowa, Tychów, a także bardziej odległych - Zabrza czy Żor. W tym roku konkursy odbywały się od 10 do 12 kwietnia, w auli budynku II LO. Grand Prix festiwalu zdobyło Studio Artystyczne Maciej z Zabrza (za występ zespołu wokalnego "M-Canto"). Szczegółowe wyniki można znaleźć na naszej stronie.
Jakub Stachoń

Turniej o Puchar Dyrektora MDK

opublikowane: 27 mar 2018, 08:41 przez Anna Saletnik   [ zaktualizowane 27 mar 2018, 08:46 ]


Dnia 21 marca w mysłowickim Młodzieżowym Domu Kultury odbył się Turniej Piłki Halowej i Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MDK-u. Zawody zorganizowane były w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. Uczniowie podzieleni na 3 zespoły rozgrywali mecze w formule „każdy z każdym”. Uczestnicy (wśród których znajdowała się młodzież w wieku od 4 do 10 lat) otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy, a zwycięskiej drużynie wręczyła puchar pani dyrektor. Organizatorem turnieju był pan Jakub Wosk.

Wiosenny szał konkursowy!

opublikowane: 20 mar 2018, 09:56 przez Anna Saletnik

Wraz z nadejściem wiosny Młodzieżowy Dom Kultury ogłasza kolejne edycje swoich corocznych konkursów. Podczas gdy za oknami pogoda zaczyna się ocieplać, młodzież będzie miała okazję wziąć udział w czterech różnych kompetycjach.

W dniach od 10 do 12 kwietnia bieżącego roku odbędzie się XX Mysłowicki Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Stawia on sobie za cel między innymi konfrontację dokonań i poszukiwań twórczych w różnych dziedzinach sztuki. Ma on też inspirować do stałego doskonalenia form wyrazu artystycznego i rozwijać talenty estradowe. Brać udział w konkursie mogą zespoły muzyczne różnego typu, a także grupy taneczne i teatralne. Zgłoszenia przyjmowane są na stronie internetowej bądź w placówce MDK do 2 kwietnia. Festiwal będzie miał miejsce w budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Mysłowicach, w auli.

Ale MDK organizuje nie tylko zajęcia związane z kulturą i sztuką! XIII Międzyszkolne Święto Ziemi to uroczystość zaplanowana na 26 kwietnia, podczas której będzie miała miejsce prezentacja prac nadesłanych do Międzyszkolnego Projektu Przyrodniczego „Wynalazki Przyrody”. Przeznaczony on jest dla trzy- i czteroosobowych zespołów uczniowskich, w skład których wejść mogą uczniowie klas 2-4. Ich zadaniem będzie wykonanie komiksu lub nakręcenie filmu przedstawiającego wybrany przez nich „wynalazek przyrody” oraz zaprezentowanie, jak wykorzystywany jest on przez ludzi. Lecz nie jest to jedyny konkurs, który zorganizuje MDK podczas Święta! Kolejny już Międzyszkolny Bieg po Zdrowie będzie otwarty dla uczniów klas 1-6 (zgłoszonych z ramienia szkoły do końca marca). Na tych, którzy zdecydują się wziąć udział w biegu czekać będą zadania praktyczne dotyczące między innymi orientacji w terenie, pierwszej pomocy i zdrowego odżywiania.

Mistrz Ortografii jest kolejnym cyklicznym konkursem. Odbędzie się on 9 maja, a udział w nim wezmą wychowankowie klas 4-6. Organizatorzy postawili sobie za cele między innymi: podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów, doskonalenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, rozwijanie zainteresowań polonistycznych i wspieranie uzdolnień uczniów. Na zadania konkursowe składają się dwie części – dyktando słuchowe i ćwiczenia sprawdzające znajomość zasad ortografii i interpunkcji.

Młodzież, która może pochwalić się dobrą dykcją i pasją do literatury czytanej może wziąć udział w Konkursie Recytatorskim dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Będzie ona podzielona na dwie grupy wiekowe: klasy 4-7 szkół podstawowych (występy do 5 minut) i 2-3 gimnazjów (występy do 7 minut). Dla każdej z grup dostępne są 4 tematy do wyboru, po dwa z poezji i z prozy (przy czym każda grupa musi wykonać i utwór poetycki, i prozatorski). Do celów konkursu należą m.in.: pobudzenie i rozwijanie zainteresowań literaturą polską i obcą, szukanie w niej współczesnych wzorców osobowych, poznawanie wartości moralnych, kształcenie delikatności uczuć, rozwijanie wyobraźni oraz rozbudzanie marzeń i wzruszeń poprzez czytelnictwo. Przesłuchania odbędą się 23 i 24 maja.

Szczegółowe informacje, regulaminy i inne dokumenty związane z konkursami organizowanymi przez MDK można znaleźć w odpowiednich zakładkach na naszej stronie internetowej.

Jakub Stachoń

UWAGA !!! ZMIANA TERMINU PODSUMOWANIA KONKURSU PLASTYCZNEGO.

opublikowane: 26 lut 2018, 13:22 przez Grzegorz Gadomski   [ zaktualizowane 26 lut 2018, 13:23 ]

Ze względu na dużą ilość prac nadesłanych na ogólnopolski konkurs plastyczny "Ulubiony książkowy bohater - przyjaciel z dzieciństwa"
ogłoszenie wyników zostaje przesunięte na 16 marca 2018 r. 
Za zmiany przepraszamy.

Rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Zakładka do książki"

opublikowane: 20 lut 2018, 09:13 przez Anna Saletnik

Serdecznie zapraszamy zwycięzców i wyróżnionych w konkursie plastycznym "Zakładka do książki" na uroczystość wręczenia nagród oraz wystawę pokonkursową, która odbędzie się w czwartek 22 lutego o godzinie 16:30 na auli. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do udziału w następnej edycji.
Anna Saletnik

Akcja Zima 2018

opublikowane: 13 lut 2018, 08:21 przez Anna Saletnik   [ zaktualizowane 21 lut 2018, 07:29 przez Grzegorz Gadomski ]

Po dwóch tygodniach odpoczynku uczniowie wrócili do szkół, a Młodzieżowy Dom Kultury podsumowuje tegoroczne półkolonie. W mających miejsce podczas ferii półkoloniach wzięło udział ponad 70 dzieci.

Młodzież miała okazję wziąć udział w rozmaitych warsztatach, odbywających się w godzinach od 9 do 13. Poza corocznymi zajęciami – m.in. komputerowymi, plastycznymi i sportowymi miało miejsce też puszczanie modeli samolotów, a muzykalni uczestnicy zajęć mogli rozwijać swoje talenty w konkursie karaoke, oraz spróbować swoich sił w grze na keyboardzie. Ponadto odbyły się rozgrywki piłki nożnej, dwóch ogni oraz wyścigi rzędów. Dzieci łamały sobie też głowy, rozwiązując zagadki matematyczne. Podopieczni MDK wybrali się dwukrotnie do kina – obejrzeli filmy „Fernando” i „Gnomy rozrabiają”. Uczestnicy półkolonii mieli zapewnione śniadania. Następne półkolonie odbędą się – jak co roku – latem. A tymczasem zapraszamy na pozostałe, organizowane przez MDK zajęcia.   

Jakub Stachoń

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Ulubiony książkowy bohater - przyjaciel z dzieciństwa"

opublikowane: 23 sty 2018, 09:14 przez Anna Saletnik

MDK zachęca do udziału w organizowanym przez siebie ogólnopolskim konkursie plastycznym "Ulubiony książkowy bohater - przyjaciel z dzieciństwa". Jego celem jest pobudzenie wyobraźni, nawiązanie do literatury z dzieciństwa oraz próba wykreowania swojego ulubionego bohatera z bajki. Sprawdzić swoje umiejętności mogą uczniowie wielu progów nauczania - od przedszkola po szkoły ponadgimnazjalne. Będą oni oceniani w pięciu kategoriach wiekowych. Ich prace muszą zostać wykonane w formacie A3, A4. Dopuszczalne są rozmaite techniki, od rysunku przez malarstwo do kolażu ale też techniki mieszane. Szczegółowy regulamin dostępny jest w sekretariacie. Prace mogą być nadsyłane do 28 lutego bieżącego roku na adres Młodzieżowego Domu Kultury. Autorom najciekawszych prac zostaną wręczone nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 2 marca. Zapraszamy do udziału!
Jakub Stachoń

Świętujemy śpiewająco, czyli Koncert Kolęd

opublikowane: 23 sty 2018, 08:47 przez Anna Saletnik


18 stycznia w Auli odbyła się kolejna już - tegoroczna edycja Koncertu Kolęd. W zorganizowanym przez MDK wydarzeniu wzięli udział podopieczni pani Kariny Krechowieckiej oraz pana Jana Gębickiego, którzy zaprezentowali swoje talenty wokalne i instrumentalne. Wykonali oni zarówno stare, jak i nowe świąteczne piosenki oraz kolędy - polskie jak i angielskie. Wystąpiły dwa zespoły oraz kilkunastu solistów. Spośród instrumentów można było usłyszeć gitary, flety oraz keyboard. Licznie przybyli goście podziwiali umiejętności młodych muzyków. Atmosfera jak co roku dopisała, krzewiąc wspomnienie nie tak odległych świąt. Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii.

Jakub Stachoń

Idą święta!

opublikowane: 19 gru 2017, 09:08 przez Anna Saletnik

Pracownicy MDKu razem z zespołem koła dziennikarskiego w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia i nadchodzącym Nowym Rokiem życzą wszystkim wychowankom, oraz ich rodzinom wspaniałych, radosnych chwil, spędzonych wśród najbliższych w ciepłej domowej atmosferze. Niech rozpoczynający się niebawem rok 2018 będzie czasem inspiracji, szczęścia, sukcesów oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

1-10 of 80