Robotika‎ > ‎

Adaptivní tempomat

Využij informace webové stránky Adaptivní tempomat – detekce překážky z Učebnice LEGO robotiky.

Úkol 1: Vytvoř program VZDALENOST, který na displeji kostky zobrazí vzdálenost v centimetrech změřenou ultrazvukovým čidlem k nejbližší překážce (viz úkol 8.1 v učebnici).

Úkol 2: Vytvoř program ZASTAV. Program po 2 sekundovém čekání rozjede robota směrem dopředu. Při rozjezdu vydá robot zvuk "Forward" ze své nabídky zvuků. Ve chvíli, kdy ultrazvukové čidlo změří vzdálenost k nejbližší překážce menší než 50 cm, robot zastaví a vydá zvuk "Stop" ze své nabídky zvuků.  (viz úkol 8.2 v učebnici).

Úkol 3: Uprav předchozí program tak, aby se robot znovu rozjel, když před ním zmizí překážka. Využij k tomu opakovací smyčku (blok Loop).


Úkol 4: Vytvoř program TEMPOMAT.  Program po 2 sekundovém čekání rozjede robota směrem dopředu. Při rozjezdu vydá robot zvuk "Forward" ze své nabídky zvuků. Ve chvíli, kdy ultrazvukové čidlo změří vzdálenost k nejbližší překážce menší než 30 cm, robot začne couvat a vydá zvuk "Backwards" ze své nabídky zvuků. Pokud se vzdálenost k překážce zvětší nad 30 cm, robot pojede znovu dopředu (viz úkol 8.3 v učebnici).
Comments