Home‎ > ‎

Past Winners

 

2016 KSSEF Winners

OVERALL WINNERS:

Division I

1st - Soil Profiles - Paige Claassen & Deserae Schwindt

2nd - Cowpost Chemistry – Shandon Classen & Nathan Dowell

3rd - Cracking the Code of Biodiesel – Kimberly Mondragon & Valeria Lechuga

Division II

1st - Blurry Photos Aren’t Always Bad! – Cameron Marshall

2nd - Spoiler Alert – Kyle Hampton

3rd - Roach Be Gone – Caden Adkins & Ethan Westerman

CATEGORY WINNERS:

Division I - Animal Sciences

  1st Place
    (110002) Goldfish, Gallons, and Growth
        Student: Brooke Lewis 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  2nd Place
    (110001) The Musketeers: The Effect of Chia and Flax Seeds on Mus musculus.
        Students: Kevin Gomez, Noe Sarabia 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

Division II - Animal Sciences

  1st Place
    (210001) Roach Be Gone
        Students: Caden Adkins, Ethan Westerman 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  2nd Place
    (210002) Mice on the Run!
        Students: Hailey Broyles, Tatum Guerrero 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (210005) The Effect of Agri-Mectin on Different Goats
        Student: Jessica Genova 
        School: USD 339 - Jefferson County North      Jefferson Co North Middle 

Division I - Behavioral and Social Sciences

  1st Place
    (120002) Comparing Academic Achievement of Athletes and Non-Athletes at Hay High School
        Student: Cori Isbell 
        School: USD 489 - Hays      Hays High

  2nd Place
    (120001) Must Be The Weather 
        Students: Gilberto Becerra , Christian Leis 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (120003) Brain Hemispheric Dominance
        Students: Jessica Moffat , Adrianne Stapleford , Ethan Koehn 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

Division II - Behavioral and Social Sciences

  1st Place
    (220006) Can You See the Flavor?
        Student: Grace May 
        School: USD 382 - Pratt      Southwest Elem

  2nd Place
    (220007) Think Fast
        Student: Allie Schneider 
        School: USD 245 - LeRoy-Gridley      Southern Coffey County Jr. High School

  3rd Place
    (220001) Relaxation from Coloring
        Student: Nairilys Santana 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Woodrow Wilson Elem

Division I - BioChemistry

  1st Place
    (130001) Motivate, Hydrate, Feel Great
        Students: Kennedy Johnson, Abigail Noble 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  2nd Place
    (130002) The Effect Of Dehydration On Fermentation
        Students: Christopher Koons, Frank Sandoval 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

  3rd Place
    (1300019) Ibuprofen and Daphnia
        Students: Sophie Park, Kasea Quinata 
        School: USD 320 - Wamego      Wamego High

Division II - BioChemistry

  2nd Place
    (230003) Skunked Out!
        Student: Kyra Ohl 
        School: USD 245 - LeRoy-Gridley      Southern Coffey County Jr. High School

  3rd Place
    (230002) Spherification Sensation
        Students: Race Ardery, Bella Lopez 
        School: USD 373 - Newton      Sublette Elem

Division II - Cellular and Molecular Biology

  1st Place
    (260002) Do Anticancer Drugs also work as an Antibacterial Agents?
        Student: Yogarupa Das 
        School: USD 229 - Blue Valley      Lakewood Middle 

  2nd Place
    (2600025) Effect of Environmental Toxins on Neuronal Growth
        Student: Aditya Vargheese 
        School: USD 229 - Blue Valley      Lakewood Middle 

  3rd Place
    (260001) Bacteria are Everywhere
        Students: Bailey Jackson, Avery Blasi 
        School: USD 382 - Pratt      Southwest Elem

Division I - Chemistry

  1st Place
    (170001) Cowpost Chemistry
        Students: Nathan Dowell, Shandon Classen 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

  2nd Place
    (1700028) Corrosion 
        Student: Luis Martinez 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

  3rd Place
    (1700022) The Fastest to Cool the Soda
        Student: Yujin Seo 
        School: USD 320 - Wamego      Wamego High

Division II - Chemistry

  1st Place
    (270007) An Apple A Day, What Will Keep The Browning Away?
        Student: Corbin Montenegro 
        School: USD 323 - Rock Creek      St George Elem

  2nd Place
    (270005) Floating Eggs
        Students: Katie Mongeau, Anne Lofquist, Brody Hoff 
        School: USD 363 - Holcomb      Holcomb Middle

  3rd Place
    (270002) EGGxactly Which Works Best
        Student: Colleen Decker 
        School: USD 245 - LeRoy-Gridley      Southern Coffey County Jr. High School

Division I - Earth and Environmental Sciences

  1st Place
    (190002) Soil Profiles
        Students: Paige Claassen, Deserae Schwindt 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

  2nd Place
    (190008) Earthquakes effect on the Magnetic Field above the Country of Japan
        Student: Cadin Sanner 
        School: KAMS Academy

  3rd Place
    (190007) Analysis of Carbon Dioxide and Cloud Effects on Temperature in Northeast China
        Student: Hyunsoo Lee 
        School: KAMS Academy

Division II - Earth and Environmental Sciences

  1st Place
    (290003) H2 Oh No!
        Student: Ethan Duncan 
        School: USD 480 - Liberal      Cottonwood Intermediate School

  2nd Place
    (290005) The Big Dig
        Students: Braden Rucker, Haydon Mead 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (290001) Acid Rain What A Pain
        Student: Jordyn Beard 
        School: USD 210 - Hugoton Public Schools      Hugoton Middle

Division I - Energy: Chemical

  1st Place
    (1110001) Cracking the Code of Biodiesel
        Students: Kimberly Mondragon, Valeria Lechuga 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

Division II - Energy: Chemical

  1st Place
    (21100023) Biomass to Biogas
        Students: Avery Norton, Eli Aziere 
        School: USD 265 - Goddard      Challenger Intermediate School, The Independent School

  2nd Place
    (2110001) Vegetable Batteries
        Student: Jenna Haas 
        School: USD 382 - Pratt      Liberty Middle School

Division I - Energy: Physical

  1st Place
    (11200029) Ethanol
        Student: Landon Clemans 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

Division II - Energy: Physical

  1st Place
    (2120011) Light-Behavior differences between RED BLUE & GREEN lights 
        Student: Guwan S W Nilaweera 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Susan B Anthony Middle School

  2nd Place
    (2120004) Cork Decory
        Student: Brandon Guenter 
        School: USD 373 - Newton      Sublette Elem

  3rd Place
    (2120006) How Hot?
        Student: Maria Kroeker 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

Division I - Engineering Mechanics

  1st Place
    (1140001) Environmentally Safe
        Student: Teagan Simmons 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

  2nd Place
    (1130001) Buckling of Composite Strips
        Student: Mohammed Rasheed 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Manhattan High School East- Campus

  3rd Place
    (11300021) propeller efficiency and number of blades
        Student: minseo park 
        School: USD 320 - Wamego      Wamego High

Division II - Engineering Mechanics

  1st Place
    (2130002) Spoiler Alert
        Student: Kyle Hampton 
        School: USD 438 - Skyline Schools      Skyline Elem

  2nd Place
    (21300036) Laramies Bridges Falling Down
        Student: Laramie Helkenberg 
        School: USD 387 - Altoona-Midway      Altoona-Midway Middle/High School

  3rd Place
    (2140002) Sun Fun and Hot Dogs
        Students: Trey Mc-Coy, Rusty Hurley 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

Division II - Materials Science

  1st Place
    (2150001) Fabric for flight
        Student: Gavin LaRue 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

  2nd Place
    (2150002) Nitrotastic
        Student: Jamie Sheedy 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

Division I - Mathematics

  1st Place
    (1160001) Characterization of Lemniscate-Like Curves Generated By Linkages
        Students: Hyung Ju Nam, Kim Jalosjos 
        School: USD 437 - Auburn Washburn      Washburn Rural High

Division I - Microbiology

  1st Place
    (1170001) Banish the Blemishes
        Students: Madison Dehlinger, Camryn Hoover 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  2nd Place
    (1170003) Is It Safe To Eat "The 5-Second Rule"
        Student: Hannah Simon 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (1170002) What's Lurking Beneath the Surface?
        Students: Klanci Wiggins, Chloe Rickman, Alissa Lance 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

Division II - Microbiology

  1st Place
    (2170001) Invasion on the Colonies
        Student: Sophie Bricker 
        School: USD 438 - Skyline Schools      Skyline Elem

  2nd Place
    (2170003) Anti-Bacterial Effects of a Fruit Extract
        Student: Reagan Geisbrecht 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Susan B Anthony Middle School

  3rd Place
    (2170002) The Fungus Among Us
        Student: Kade Coon 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

Division I - Physics and Astronomy

  1st Place
    (11800020) Temperature and Speed of Light
        Students: Wonwoo Choi, Jioh Park 
        School: USD 320 - Wamego      Wamego High

  2nd Place
    (1180005) The Effect Of Wavelength on the Power Production of a Photovoltaic Cell
        Student: Sara Rohleder 
        School: USD 489 - Hays      Hays High

  3rd Place
    (1180003) Get Fueled Up!
        Students: Gracie Ingalls, Tristan Young 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

Division II - Physics and Astronomy

  1st Place
    (2180011) Blurry photos aren't always bad! A new method to determine the distance between you & a light source
        Student: Cameron Marshall 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Susan B Anthony Middle School

  2nd Place
    (2180002) Spinout Racer
        Student: John Auckly 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Woodrow Wilson Elem

  3rd Place
    (2180010) Magnetic Force
        Student: Payton Lohmann 
        School: USD 340 - Jefferson West      Jefferson West Middle

Division I - Plant Sciences

  1st Place
    (1190009) Savage Salt
        Students: Marquisha Torres , Karen Vazquez 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

  2nd Place
    (1190006) Aquaponics: The Way Of The Future
        Students: Elizabeth Hall , Ciara Harris 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (1190010) The Correlation Between Water Pollution and Plant Adaptation
        Students: Gibson Ward , Abbigail Robins 
        School: USD 261 - Haysville      Campus High Haysville

Division II - Plant Sciences

  1st Place
    (2190005) Lettuce Grow A little Taller 
        Students: RoseMarie Inmann-Hall, Ashley Venditti 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  2nd Place
    (2190006) Gardening Out of this World
        Students: Anna Jund, Katharine Ward 
        School: USD 383 - Manhattan-Ogden      Woodrow Wilson Elem

  3rd Place
    (2190008) Polymer Power
        Student: Carissa Sohm 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla Elem (PreK-5)

Division I - Consumer Science

  1st Place
    (1230001) Cricket Cakes
        Students: Gaby Amparan, Sarah Arriaga 
        School: USD 480 - Liberal      Liberal Sr High

  2nd Place
    (1230004) Science Pear!
        Students: Quincy Steely, Teresa Mills 
        School: USD 389 - Eureka      Eureka Jr/Sr High

  3rd Place
    (12300018) One Stop Drop
        Student: Ty Dixon 
        School: USD 217 - Rolla      Rolla JH/HS (6-12)

Division II - Consumer Science

  1st Place
    (2230002) Detergent Wars: Stain vs. Soap
        Student: Nicholas Grabon 
        School: USD 259 - Wichita      Robinson Middle School

  2nd Place
    (2230003) Comparison of Usable Life of Various AA Electrochemical Cells while Powering a Consumer Grade L.E.D
        Student: Jensen Brull 
        School: Holy Family Elementary School

  3rd Place
    (2230008) Brand of popcorn vs unpopped kernels
        Student: Isabel Peine 
        School: Thomas Moore Prep

 

Powered by Website Baker
Comments