Elizabeth Reed teaches Theatre and English 9. 
Information for the English 9 class is located in the sidebar under English classes.

 This is the SLHS Theatre page! 
Information for the Theatre Program
and the Speech Team is found here.

Image result for thespian clip art



The International Thespian Society                                

Troupe #4559 Awards



Total Thespian Points Earned


Seniors
Emily Isaacson - 39
Alec Main - 50
Shelby Iversen- 52
Jeremy Kreagar - 56
Kammie Delahunt - 57
Ezekiel Reyna- 60
Averi Sivers - 65
Wesley Woodcock - 304

Juniors
Alex Reed - 20
Warren Bowden - 26
Aubrey Barber - 33
Amelia Carlblom - 66
Autumn Baker - 77
Hunter Kaufman - 132

Sophomores
Rachel Barbiere - 10
Deziree Smith - 14
Liam Coulter - 20
Matthew Stoker - 35
Alisyn Arnone - 48
Jasmine James - 52
Marcus Rubin - 63
Robyn Darnell - 74
   
Freshmen
Payton Halverson - 10

Honors Awards

Honor Thespian is awarded when students have earned at least 60 points.      

Ezekiel Reyna, Marcus Rubin, Averi Sivers, Amelia Carlblom, Robyn Darnell, Autumn Baker

National Honor Thespian is awarded when students have earned at least 120 points.
Hunter Kaufman

International Honor Thespian is awarded when students have earned at least 180 points.
Wesley Woodcock


Over 200 Club


Sean Coleman 200 / Devyn Ward 209 / Ashley LaMaster 210 / Nathan Harper 214 /  Cybil LaPenna 214 / Danny DiTorrice 219 / Aly Bott 244 


Over 300 Club                                                                                                                                                          


Wesley Woodcock 304 / Elsa Homann 310 


Theatre Letter


In order to earn an SLHS letter for Theatre, students must have earned at least 15 points this year in theatre activities held at SLHS.  Ten of the points must be for active participation in at least two categories.  Categories include: Fall Play, Spring Musical, Children’s Play, One Acts, Acting Class, and Improv.  Active participation is defined as participating as more than an audience member. Some examples are: performing onstage, working backstage, and taking classes. Letters are an extracurricular award and the student’s GPA is a factor. Students with three or more F’s (or NC) in the 2019/2020 school year are not eligible.

Seniors
Kailey Carr, Emily Isaacson, Shelby Iversen, Alec Main, Averi Sivers, Wesley Woodcock
               
Juniors
Autumn Baker

Sophomores
Alisyn Arnone, Robyn Darnell, Jasmine James, Matthew Stoker


Mixed Nuts Improv Team      


Alisyn Arnone, Autumn Baker, Kailey Carr, Robyn Darnell, Kammie Dellahunt, Shelby Ivesen, Jasmine James, Hunter Kaufman, Ezekiel Reyna, Marcus Rubin, Brody Schmidt, Averi Sivers, Wesley Woodcock


Fall Play Awards
Best Actor - Wesley Woodcock Best Actress - Emily Isaacson
Best Supporting Actor - Ezekiel Reyna Best Supporting Actress - Robyn Darnell
                Best Minor Actress - Shelby Iversen

Musical Awards
Best Actor - Wesley Woodcock Best Actress - Lucy Steinmier
Best Supporting Actor - Alec Main Best Supporting Actress - Irelynn TerraNami
Best Minor Actor - Marcus Rubin Best Minor Actress - Deziree Smith
Best Male Chorus - Jeremy Kregar Best Female Chorus - Julianne Pelletier

Special Awards
Student Directors - Autumn Baker, Robyn Darnell, Kammie Dellahunt
Best in Technical Theatre - Hunter Kaufman
Best Thespian - Wesley Woodcock
Director’s Choice - Hunter Kaufman


Standley Lake High School  

Speech & Debate Awards 

                                                  


National Speech & Debate Association Awards

Merit - 25 points - Silver Pin
Honor - 75 points - Emerald Pin
Excellence - 150 points - Sapphire Pin
Distinction - 250 points - Ruby Pin
Special Distinction - 500 points - Double Ruby Pin
Superior Distinction - 750 points - Triple Ruby Pin

Merit Award

Alisyn Arnone - 50

Liam Coulter - 29

Shannon Lujin - 38

Josephine Roe - 51

Matthew Stoker - 29


Honor Award 


Robyn Darnell - 142

Rowan Ehn - 89

Tahlia Fish - 83 

Gordon Huang - 81

Jasmine James - 79

Deelia Sherman - 128

Aarushi Sing - 140


Excellence Award


Jacob Rouse - 176


Distinction Award


Luis Molina Barazza - 370

Kaitlyn Pierce - 327


Special Distinction Award 


Patrick Warnaka - 658

Wesley Woodcock - 530


Superior Distinction Award 


Tam Vo - 765


Congratulations to the following students who earned an SLHS letter in Speech & Debate


Jasmine James

Robyn Darnell

Deelia Sherman

Jacob Rouse

Luis Molina Barazza

Kaitlyn Pierce

Wesley Woodcock

Tam Vo

Patrick Warnaka


Congratulations to the following students who earned an Honor Cord to wear at graduation


Luis Molina Barazza 

Kaitlyn Pierce 

Tam Vo
Patrick Warnaka
Wesley Woodcock 


Congratulations to the following students who qualified for the State Speech & Debate tournament

Robyn Darnell

Luis Molina Barazza

Deelia Sherman

Tam Vo

Patrick Warnaka


Congratulations to the following students who qualified for Nationals in World Schools Debate

Tam Vo
Patrick Warnaka

And congratulations to the entire SLHS Speech & Debate team for winning the traveling trophy at the Jeffco Sweepstakes Tournament.








Speech & Debate  
Interpretation of Literature

2019-2020  Schedule

Tournament

Location

Date

Cherry Creek
(Debate Only)

Cherry Creek HS

Saturday

11/2

Demon Invitational

Golden HS

Saturday

11/16

SMART Academy Invite

Strive Prep SMART

Saturday

11/23

Chatfield Chill

Chatfield HS

Saturday

12/7

Jeffco Sweeps

Lakewood HS

Saturday

12/14

Patriot Games

George Washington HS

Saturday

1/11

DPS Invite

Denver South HS

Saturday

2/1

Jeffco Invite

TBD

Saturday

2/8

Columbine Invite

Columbine HS

Saturday

2/15

National Quals 
(Not open to all students)

Mullen HS

Fri/Sat

2/21-22

State Quals

TBD

Fri/Sat

3/6-7

State Tournament

Cherokee Trail

Fri/Sat

Postponed

 

Schedule is subject to change

Want more information or have questions - see Mrs. Reed in A100.