דף בית מדעים71 שנה למדינת ישראל

"ארצנו הקטנטונת, ארצנו היפה... עוד לא תמו כל פלאייך", כתב יורם טהרלב.

השנה, בשנת הלימודים תשע"ט, ימלאו 71 שנה להקמתה של מדינת ישראל. ישראל היא מדינה קטנה, שטחה משתרע על פני 22,072 קמ"ר בלבד ואוכלוסייתה מונה 8,720,400 מיליון בני אדם.

ואולם חרף היותה כה צעירה וקטנת ממדים, היא מתקדמת ועשירה ברוח ובחומר. יש בה מוסדות שלטון יציבים, צבא משטרה ובתי משפט, מערכות חינוך רווחה ובריאות, כלכלה וחקלאות. לזכותה פיתוחים טכנולוגיים ששינו את פני העולם כולו, מחקרים אקדמיים פורצי דרך והישגים של ממש שזיכו את בניה ובנותיה בפרסי נובל ובאותות הוקרה אחרים. עם הֶסְפֵּק כזה בשבעים שנה – נראה שלא תמו כל פלאיה.

על פי נתונים ומחקרים בינלאומיים, מדינת ישראל ממוקמת במקום מוביל בעולם במספר הבקשות המוגשות מידי שנה לרישום פטנטים, ביחס לגודל האוכלוסייה. למעשה, ישראל נחשבת למעצמה טכנולוגית ולאחד ממרכזי החיפוש והבחינה הבינלאומיים לפטנטים.
יתר על כן, ישראל ממוקמת במקום גבוה בעולם גם ביחס לכמות המדענים לנפש, בשיתוף הפעולה הקיים בין התעשייה לאקדמיה, בחינוך אקדמי וביזמות, ומובילה בהוצאות על מחקר ופיתוח. לאור נתונים אלו אין פלא כי מישראל יוצאות באופן תדיר המצאות חדשניות ושימושיות בכל תחומי החיים והמשק, החל  בתחומים יומיומיים ועד לענפי הייטק וטכנולוגיה מתקדמים. 

YouTube Video

YouTube Video

YouTube Video


עוד לא הסתיימה נדידת הנימפיות והתחילה נדידת שפיריות

הקיסרית הנודדת (Hemianax ephippiger) חולפת בימים אלו בארצנו. זהו מין שפירית גדול יחסית הנפוץ באפריקה וחולף אצלינו במספרים עצומים בכיוון צפון. שפיריות הן חרק טורף אשר רוב הגלגול שלו מתרחש במים מתוקים. במינים רבים של שפיריות שלב הזחל הוא ממושך, אולם במינים נודדים שלב זה מהיר יחסית (שבועות בודדים), כך שהן יכולות לנצל מקווי מים זמניים לרביה ולייצר כמות גדולה של שפיריות המתלהקות ונודדות בעקבות מזון ואתרי רביה. באזורים המדבריים של ישראל, במיוחד באזור ים המלח והערבה, ניתן לראות לינה של שפיריות כאלה על עצים - אז הן לעיתים מכסות באלפיהן את ענפי העץ.