Česká část‎ > ‎

Transhumanismus

Úvod

V letech 2003 - 2006 jsem vytvářel web České asociace transhumanistů a pravidelně plnil blog příspěvky ze světa špičkové vědy a techniky, filozofie, futurologie a dalšími zajímavými tématy.
V pozdějších letech byl blog méně často aktualizován dalšími členy komunity, až mu smrtelnou ránu zasadila havárie databáze na serveru. Jak stránky vypadaly si můžete prohlédnout v Internet ArchiveDnes na doméně transhumanismus.cz existují stránky, které na tehdejší web navazují, ale nejsou příliš často aktualizovány.

Rozhodl jsem se využít materiálů, které stále mám, znovu je publikovat a možná se i v omezené míře vrátit k aktualizacím. Jednak si myslím, že témata jsou stále aktuální (ne-li aktuálnější), druhak je zajímavé, jak se některé věci s odstupem téměř patnácti let vyvinuly. Pro začátek je velké množství obsahu z let 2003 a 2004 k dispozici ke stažení ve formátu PDF dole na této stránce.

Témata, kterými jsem se často zabýval mimo jiné zahrnují: umělá inteligence, robotika, nanotechnologie, biotechnologie, genové inženýrství, kyborgizace (augmentace lidského organismu), výzkum vesmíru, vesmírný výtah, futurologie, filozofie (ve vztahu k pozvedání člověka).

Transhumanismus

O co nám šlo (a mnoha snad pořád jde) dobře vystihuje část technooptimistického manifestu z první stránky webu.

Vědecké objevy a nové technologie nevedou nutně k odcizení člověka svému prostředí ani ke zničení přírody, ale k překonání všech omezení a k otevření se novým a nečekaným podobám lidství, přírody i civilizace. Nové technologie vlastně mění celé směřování a smysl evoluce, a podobného procesu se nemáme proč bát, i když je třeba racionálně a věcně diskutovat o jeho rizicích. Celé hnutí také navazuje na sekulární tradice, které člověka nechápou jako dokonalou a neměnnou bytost vytvořenou bohem, ale jako bytost, která mění svoje prostředí a sama sebe, když se novému prostředí musí také přizpůsobit. Dnešní prostředí i samotné lidské tělo jsou do značné míry propojené s technologiemi, a tento vývoj směřuje k překonání a zmizení rozdílu mezi přirozeným a umělým.Ċ
Dalibor Šrámek,
Mar 14, 2017, 6:52 AM
Ċ
Dalibor Šrámek,
Mar 14, 2017, 6:52 AM
Comments