יחידה מס 9-הבנת הנקרא(סיפור עם) - דלאל שנאן .

תלמידם יקרים נא לקרוא את הקטע שלפניכם ולענות על השאלות בטופס שאחריו: 
    

                                                               סיפור עם

 

       מעשה במלך אחד, שציווה לתלות אדם שנתפס גונב. אמר הגנב שהוא מוכן לקבל את העונש המגיע לו,      אבל הוא מבקש להציג בפני המלך חכמה נפלאה, שרק הוא יודע אותה. הוא רוצה ללמדה את המלך לפני מותו,כדי שהמלך יוכל להשתמש בה. שאל אותו המלך: "מה היא אותה חוכמה? "  ענה הגנב,                         שהוא יודע איך לזרוע גרעין של תפוח או של פרי אחר ולאחר חצי שעה יִנְבֹּט הגרעין ויצמח ממנו עץ גדול מלא פירות.

             התפלא המלך מאוד והזמין את הַמִּשְׁנֶה לַמֶּלֶךְ ואת שר האוצר אל גינת הארמון, כדי שיראו את המעשה המופלא.

       הביאו לגנב גרעין של פרי. הוא הִשְׁרָה את הגרעין במים, וכעבור חצי שעה אמר: "עכשיו צריך לזרוע את הגרעין באדמה,כדי שיצמח ממנו בעוד חצי שעה אילן גדול, אך האדם שיזרע את הגרעין צריך להיות איש נְקִי כַּפַּיִם, שלא גנב אף פעם בחייו.אבל אם יתברר, שגנב אפילו פעם אחת, העץ לא יצמח. "אני, למשל", הוסיף הגנב ואמר:  "לא יכול לזרוע את הגרעין ,כי הייתי גנב כל חיי".

      פנה הגנב אל המשנה למלך וביקש ממנו לזרוע את הגרעין. הַמִּשְׁנֶה התנגד ואמר:                                            "לא אשקר ואספר לכם שבילדותי גנבתי כסף מאבי,ולכן אינני מתאים למשימה".

      פנה הגנב אל שר האוצר והציע לו לזרוע את הגרעין. ענה השר: "אני שר האוצר של המלך.                              אני אחראי לכספים רבים. פעם אחת לא התאפקתי והכנסתי לכיסי סכום גדול ולכן אינני מתאים למשימה ".

      פנה הגנב את המלך ואמר לו: "אדוני המלך, אתה תזרע את הגרעין". ענה המלך:                                           "בילדותי ראיתי אצל אמי המלכה שרשרת  זהב משובצת יהלומים וגנבתי אותה ממנה. לכן גם אני אינני מתאים למשימה. נביא אדם אחר ".

       כששמע הגנב את דברי השלושה, נפל לרגלי המלך ואמר: "אדוני המלך, שר האוצר שלך סיפר שגנב מכספך,המשנה למלך הודה שגנב מאביו בילדותו, ואפילו אתה, אדוני המלך הודית שגנבת מאמך המלכה.       אם כך, מדוע אתה מבקש לתלות אותי על שגנבתי? הרי אני עשיתי זאת, מכיוון שאני אדם עני והייתי רעב ללחם".

       התבייש המלך והבין, כי בחכמה פעל הגנב. המלך ביטל את העונש ושלח את האיש לחופשי. 


לטופס לחץ כאן.

 

Comments