Řízení domu (1-wire bus v praxi)

přidáno: 16. 10. 2011 15:19, autor: Aleš Holubec   [ aktualizováno 17. 12. 2013 5:07 ]

Popis

Stávající implementace realizuje kompletní a nízko-nákladový systém na řízení technologií domu jako je vzdálené ovládání zásuvek, zavlažování rostlin na terase, sledování teplot na různých místech, řízení filtrace bazénu a monitorování solárního ohřevu.

GUI

Přehled teplot za poslední 2 dny:
temps_48h.png

Přehled teplot za poslední měsíc:
temps_1month.png

Technické řešení

  • Základem HW řešení systému je vyřazený wifi router ASUS WL-500b s nainstalovaným a upraveným OpenWRT firmware připojený skrz USB adapter DS9490R k čidlům a výkonným prvkům přes 1-wire bus vedený ethernetovým kabelem.
  • SW část je založena na OWFS (One Wire File System), který zpřístupňuje celou sběrnici jako virtuální adresářovou strukturu, kdy adresáře jsou tvořeny ID zařízení a obsahují virtuální soubory dle vlastností každého zařízení, např. soubor temperature který obsahuje teplotu ve stupních Celsia. Proto bylo možné zbytek aplikační logiky napsat pouze za pomoci shell scriptů, která se spouštějí třeba pravideleně podle crontab.
  • Výhodou 1-wire HW je cena, a jednoduchost implementace, kdy není většinou potřeba kromě příslušného SMD "švábu" většinou nic, nebo maximálně trazistor a odpor a sepnutí většího proudového zatížení, třeba relátka. Lehce se tak dá sestavit do zásuvky i její ovládání a to v ceně pár korun.
  • Využití starého routeru, na který lze nainstalovat OpenWRT firmware také uspoří jinak podstatnou investici do nějaké centrální jednotky.
Comments