Informační SMS systém

přidáno: 16. 10. 2011 14:23, autor: Aleš Holubec   [ aktualizováno 16. 10. 2011 14:43 ]

Popis

Informační SMS systém je řešení přinášející zjednodušení komunikace mezi správou obce a občany. Systém umožňuje registrovaným uživatelům jednoduše jednotlivě či hromadně rozesílat informační SMS zprávy (například obyvatelům obce či vedení obce) a přijímat odpovědi na ně posílané zpětně na centrální číslo.
Výhody systému :
  • Efektivní komunikace s občany či správou obce (např. hromadné odesílání upozornění občanům v případě havarijních situací)
  • Možnost samoregistrace/odhlášení občanů do systému (pomocí definované zprávy, občané si sami mohou rozhodnou, zda chtějí zprávy dostávat)
  • Personalizované nastavení systému pro každého uživatele na obecním úřadě (vlastní seznam kontaktů, skupin příjemců)
  • Sdílení kontaktů a skupin bez nutnosti instalace samostatné na každém jednotlivém počítači
  • Přístup k seznamu přijatých zpráv je společný, každý uživatel může reagovat na připomínky občanů, které se týkají právě jeho případně zastoupit ostatní
  • Jednotné centrální číslo přes, které komunikace probíhá (tj. občané nemusí řešit komu poslat zprávu a na jaké číslo)
  • Jednoduché použití z libovolného počítače v obecním úřadě (systém běží v okně internetového prohlížeče

GUI


Technické řešení

Systém pro svůj běh potřebuje zcela standardní počítač s nainstalovaným operačním systémem Windows XP. Vlastní program běží na pozadí jako systémová služba, tudíž oproti jiným řešením ho není nutné ručně spouštět či nechávat přihlášeného uživatele.  K připojení SMS centra O2 se používá zabezpečené připojení přes internet na službu O2 SMS Connector. Služba umožňuje použití virtuálního čísla, ze kterého lze odesílat SMS do sítě O2 (v rámci paušálního poplatku je určitý počet SMS zdarma a následné jsou za zvýhodněné ceny než v případě posílání z telefonu) a do sítě libovolného operátora (viz. ceny v aktuálním ceníku O2). Pro příjem zpráv také neplatí žádné omezení a je možný z libovolné mobilní sítě. Služba O2 SMS Connector používá pro zabezpečení komunikace klientský certifikát, který je 
možné nainstalovat na počítač pouze pro konkrétní uživatelský účet, proto systémová služba musí běžet ve stejném kontextu, čili pod stejným uživatelským kontem, kde byl instalován certifikát.
Ċ
Aleš Holubec,
24. 10. 2011 8:36
Comments