Novinky‎ > ‎

Google Apps Script

přidáno: 16. 10. 2011 17:10, autor: Aleš Holubec   [ aktualizováno 16. 10. 2011 17:38 ]
V poslední době se věnuji nejvíce programování v Google Apps Scripts, což je Javascript běžící na Google Cloude na pozadí Google Docs Spreadsheet a Google Sites. V příloze si může prohlédnou prezentaci popisující co je možné udělat od nuly po pár večerech za jeden měsíc...

Limity

Celkově lze říci, že lze rozumě spravovat kód okolo 1000 řádek, pokud jich je více, tak narůstá doba ukládání a ladění se stává nepohodlným. Také je nutno myslet na to, že každé volání Google API přidá zpoždění okolo 1s, čili je potřeba spíše načíst vše při jednom volání a následně procházet až takto načtená data. 

Vyhledávání dat

To platí třeba při vyhledávání ve spreadsheetu, kdy není k dispozici search funkce. Existuje řešení použít Spreadsheet Data API a vyhledávat za pomoci URL atributu sq (SQL like syntaxe s omezeními) nebo q (z Data Protokol API, který ale umí hledat přes všechny data ze všech sloupců), ale je nutno napsat o trochu více kódu, než kdyby to bylo přímo dostupné v Script Services.

Knihovny

Bohužel v současné době není možné sdílet Google Apps Script kód mezi projekty jinou metodou než cut&paste, což omezuje opakovanou využitelnost odladěného kódu. Existuje sice možnost uložit kód na externí web server a za pomoci UrlFetchApp.fetch a eval takto načtetený kód připojit, ale má to omezení vyplývající z výše zmíněných limitů, kdy každá taková operace přidá zhruba 1s a navíc pokud v kódu jsou volání nějaké privilegované funkce (např. GmailApp.search), která vyžaduje autorizaci , tak ta musí být provedena předem, čili hlavní kód ji musí obsahovat také, aby se detekovala a vyvolal se autentizační dialog.
ć
Aleš Holubec,
18. 10. 2011 13:26
Comments