בית‏ > ‏

מנהלת בית הספר

מדברי מנהלת בית הספר ביום זה יצחק רבין : 
צוות יקר, תלמידים והורים יקרים, 
לא סתם נבחר הערך "מעורבות חברתית" להיות הערך המוביל של חודש חשוון. ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל שאותו ואת מורשתו התאספנו לזכור היום, היה מעורב חברתית עוד מנעוריו. 
כשהיה נער לחם בפלמ"ח, 
כשבגר פיקד ופרץ את הדרך לירושלים הנצורה 
כרמטכ"ל ניצח במלחמת ששת הימים ואיחד את ירושלים, 
כשהיה ראש הממשלה חתם על הסכמי-הביניים עם מצרים 
ובכהונתו האחרונה כראש הממשלה שבעיצומה נרצח, חידש את ההשקעות בתשתיות ובחינוך, עשה שלום עם ירדן והוביל את המאמץ להגיע להסדר עם הפלשתינאים. 
רבין הקדיש את חייו למען החברה והמדינה. זה הזמן וזה המקום בו אני קוראת מכאן שכל אחת ואחד מאיתנו יחפש, ילמד וימצא את גבולות האחריות שלו: לא "הוא עשה", "הוא אשם", "הוא צריך", אלא: "אני עושה", "אני מושיט יד לאחר", "אני בוטח באחר", "אני מקשיב ומקבל דעות מגוונות", "אני מחוייב לדמוקרטיה!" 
כולנו חייבים להכיר בכך שאין לנו ארץ אחרת, אין לנו דרך אחרת, 
אך קודם לכל - השלום בינינו. 
בסיפרו "פנקס שירות" שבו מספר על פועלו כרמטכ"ל מלחמת ששת הימים כתב: 
"התעלותם של לוחמינו לא בזכות ברזל באה, אלא בזכות התודעה של שליחות עליונה של הכרה בצדקת דרכנו, של אהבה עמוקה למולדת ושל הכרת התפקיד הקשה שהוטל עליהם להבטיח קיום אומה במולדתה, ולקיים את זכותו של עם ישראל לחיות במדינתו חופשי, עצמאי, בשלום ובשלווה". 
תודה למחנכות ולמורה ולכל השותפים בהכנת הטקס. 
שגית שטרית 
מנהלת בית ספר "השחר"
תשע"ט : 

בוקר חדש תחילתה של שנה"ל תשע"ט 
צוות יקר, הורים יקרים, ואחרונים אבל תמיד ראשונים-תלמידים יקרים, 
שנת הלימודים נפתחת ובלב נרגש- אני מברכת את קהילת התלמידים, המורים וההורים בברכת שנה טובה, שנה של למידה ועשייה, תמיכה ושיתוף פעולה. לכולכם נאחל הצלחה, נחבק אתכם באהבה ונלווה אתכם יחדיו אל המסע לגילוי כישורים חברתיים מיומנויות למידה ורכישת ערכים. 
לילדים העולים היום לכיתה א', נאחל למידה חווייתית קלה ונעימה. בבית ספרינו תצרפו אות לאות ותצרו מילה, תחברו ספרה לספרה ותצרו מספר. תכירו שירים וסיפורים, תחוו פעילויות מגוונות – תשחקו תכירו חברים חדשים. אט אט תהפכו לתלמידים סקרנים ותעשירו את עולמכם בתחומים שונים. 
תלמידי כיתות ו' בוגרינו, היום אתם מתחילים את שנת הלימודים האחרונה שלכם בבית ספרנו. אתם לוקחים על עצמכם את האחריות לקלוט את התלמידים הצעירים כאחים בוגרים, חונכים ומלווים. התלמידים הצעירים נושאים את עיניהם אליכם ואתם בהתנהגותכם מהווים דוגמא אישית. זוהי אחריות גדולה והצפיות שלנו מכם גבוהות מאוד אך מבוססות על הכרותינו אתכם והמסוגלות שלכם להוביל ולהנהיג את הצעירים בבית הספר באחריות ולהוות מודל לחיקוי. אני מאחלת לכם הצלחה בשנתכם האחרונה – הטביעו את חותמכם ומצו עד תום את האפשרויות הניתנות לכם לצמיחה בבית ספרנו. 
לכל ילדי בית ספר "השחר", שנה של הנאות הצלחות רכישת קשרים חברויות חדשות כישורים ומיומנויות לצד מידע וידע. 
לכם ההורים, תפקיד חשוב מאוד בתהליך הצמיחה של ילדכם בביה"ס, שיתוף הפעולה בינינו כמו גם האמון שתתנו בנו יעזרו לנו להצליח במשימה. זכרו יש לנו מטרה משותפת ואנו יוצאים לדרך יד ביד למסע משותף בו נחלוק את הלבטים בהובלה של התלמידים היקרים לכולנו מאוד. 
לתלמידינו החדשים נאחל קליטה מהירה ונינוחה ואת כל קהילת ביה"ס 
נברך כמיטב המסורת 
שנת לימודים פורייה. 
שגית שטרית 
מנהלת בית הספר והצוות החינוכי

איך זה להיות עץ / דתיה בן דור

פעם שאלתי עץ –
"
עץ, איך זה להיות עץ?"
"
אתה וודאי מתלוצץ"- אמר העץ.
"
לא ולא", אמרתי – "ברצינות גמורה,


זה טוב או רע?"
"
רע?" תמה העץ. "מדוע?"
"
ולא אכפת לך שאתה תקוע כל השבוע?"
"
אינני תקוע, אני הרי נטוע"
"
ולא מתחשק לך לפעמים ללכת לבקר חברים
או לראות מה נשמע במקומות אחרים?"
"
אין לי כל צורך לנוד ולנוע.
ציפורים מזמרות לי באופן קבוע
פרפרים לי נושקים, מלטפת הרוח
ולנגד עיני כל האופק פתוח."
"
ובלילה כשכולם ישנים – אז מה?"
"
בלילה אני מאזין לדממה
ושומע
איך נושמת האדמה
איך פירות מבשילים
איך יורדים הטללים
ובתוך ענפי ישנים גוזלים ואני שומר על שנתם."
"
אני אוהב אותך עץ" – אמרתי
והלכתי אל גני
ונטעתי לי עץ מול חלוני
.

צוות השחר קהילה יקרה,

סיימנו יחד שנה ראשונה בבית הספר – שנה מלאה בלמידה ועשייה משמעותית –  זכיתי להכיר וזוכה כל יום להיות חלק מקהילת השחר.

מורים תלמידים והורים, המשולש שמאפשר קיום מיטבי של בית הספר והקהילה, בדגש על הקשבה לשלושת הקדקודים.

מתחיל בצוות מורים מסור שמגיע כל בוקר במטרה לעשות למען … ללוות , לקדם , ללמד, לתמוך, להוביל ובעיקר לעשות חינוך – אחת המשימות המורכבות בעולם והכל מתוך אהבה למקום ולמקצוע.

חשוב לי לומר כי אנו כצוות לומדים כל הזמן ומתמקצעים הן כמורים למקצוע והן כמחנכים – לייצר מציאות בבית הספר בה התרבות היא אחידה ומאחדת.

בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל הצוות, מורים הנהלה ומינהלה על העשייה למען.

אתם ההורים משתתפים בדרך, בחינוך ובכל אשר אתם בוחרים לקחת חלק. אני מודה לכם הורים יקרים על האמון שאתם נותנים בבית הספר ומזמינה כל אחד ואחת מכן לבוא ולהיות חלק – להציע ליזום ולעשות.

במהלך השנה התלמידים חוו למידה משמעותית בהרבה תחומים והגיעו להישגים מרשימים ביותר – אני מאמין כי משימתנו לייצר כמה שיותר חוויות משמעותיות בשביל התלמידים ולהקנות להם מיומנויות שילוו אותם בחיים ויקדמו אותם בלימודים, להיות כמה שיותר רלוונטיים לקידמה.

נרחיב בשנה הבאה את ההתנסויות ויצירת סביבות למידה המאפשרות גיוון בדרכי ההוראה.

התנדבות בקהילה ומעורבות חברתית אחת מאבני היסוד של בית הספר. נעמיק את המטרה הזו בשנה הבאה עם מעורבות חברתית בכל שכבות הגיל – לראות את האחר ולעשות …

חופשה טובה

מצפה לכם בשנת תשע"ט

שגית – מנהלת בית הספר
נאום מנהלת טקס יום השואה תשע"ח
היום כ"ז ניסן,יום הזיכרון לשואה ולגבורה אנו מתייחדים עם זכרם 
של ששת המיליונים מבני עמינו שהוכרעו בקדושת מעונים לטבח ולאובדן על ידי הנאצים ועוזריהם. 
של הקהילות ובתי האב שהושמדו ונחרבו מתוך מזימת רשע למחות את שם ישראל ותרבותו מתחת השמיים. 
אנו זוכרים ביראת כבוד את עוז רוחם של אחינו שמסרו נפשם על עמם בקדושה ובטהרה. את מסכת הגבורה של נצורי גיטאות ולוחמים שקמו והציתו את אש המרד להצלת כבוד עמם. את מאבקם הנשגב והמתמיד של המוני בית ישראל על דמותם האנושית והתרבותית. 
היום יום השואה והגבורה ,יום היגון והגאון .היום בו נתחולל מרד גטו וארשה מרד אחרוני השרידים מאחורי החומה ,אשר קמו למלחמת נואשים על כבוד העם שחולל. נוכחותה של השואה בכל התחומים של הוויית החיים בישראל היא עובדה שאיננה דורשת עוד הוכחה. השואה הולכת ומתעצבת בתודעה ובזהות של הדור הצעיר בישראל כמרכיב מהותי של הזהות האישית והקולקטיבית כאחד. 
אין תופעה אנושית מוכרת העשויה להשתוות למעשי הנאצים בשנות האופל של מלחמת העולם השנייה ומימלא אין כלים נורמאטיביים , שפה, להביעם. אם היו כל הפשעים שבעולם בכף מאזניים אחת ופשעי השואה בכף מאזניים שנייה- כף שנייה מכריעה. 
חיים קפלן שמצא בטרבלינקה את מותו כתב ביומנו, והיא צוואתו-צוואתנו: 
״יום יבוא והעם היהודי יקים כאן על קברי האחים, שבו נטמנו כל אחינו אלה לנצח, מצבת זיכרון....קברי אחים ענקיים שישארו מורשת העם לעולם ועד. כי כאן קבורים חיילינו שאותם על כולנו לזכור ולהוקיר״ 
אני, שגית שטרית, לבית משפחת פרידמן עומדת כאן היום לזכר סבי,דוד פרידמן שהובל למחנה ברגן בלזן ומשם לא חזר. לזכר בנו, דודי- יולה פרידמן שלא חזר מן התופת ולזכר אבי-אפרים פרידמן שהקים תכנן ובנה את הארץ הזו. 

שגית שטרית
מנהלת בית ספר השחר, מושב טל שחר


1/2/2018


ט"ו בשבט תשע"ח


 


הורים יקרים,


 


היום קיבלו ילדיכם את התעודה הראשונה לשנת הלימודים תשע"ח, הילדים נרגשים מאוד ושמחו לקראתה- בטוחה שההתרגשות עברה גם הביתה ונהניתם מהמשוב אותו קיבלו ילדיכם.


אנו מאמינים שלכל אחד כוחות המאפשרים לו למידה בתחומים מגוונים ויכולות לבטא את כישוריו. תפקידינו כצוות חינוכי להצעיד כל אחד במסלול התקדמות תואם, תוך תחושת מסוגלות וחווית הצלחה.


 


התעודה אותה קיבלו ילדיכם היום היא תיעוד של הישגיהם ומידת ההשקעה שלהם, היא מציגה את המקום של ילדיכם ביחס למטרות שהצבנו בבית הספר.


היא מכילה את המילה יעד, יעד אותו יוכלו להציב ילדיכם בפני עצמם, יעד שאותו ישיגו, יעד שיצעיד אותם קדימה אל עולמות רחבים יותר, רכישת ידע ופתוח החשיבה.


מהמילה תעודה ניתן לגזור את המילה עוד השאיפה לרכוש עוד ידע, הרצון עוד להשקיע ולהתקדם, עוד לחוות, עוד לשפר והרבה לשמר.


יש בתעודה גם את המילה דעת המתארת את מקומו של בית הספר בחיי ילדיכם- מקום של קניית ידע, מקום של התנסות על מנת לקנות מקום בחברה ולמקם את עצמם בעולם האמיתי ממקום של הבנה, דעה, ידיעה והכרות עם הסביבה.


מתוך המילה תעודה ניתן לגזור גם את המילה עת – מילה הנותנת תקווה שגם אם לא הצלחתי הפעם, הזמן, התהליך, הוא דבר מתפתח, מחר יגיע העת/הזמן שלי כתלמיד ואזכה להצליח. ההצלחה אינה רק ציונים, ההצלחה נמדדת בעיניים שלנו גם כהצלחה כאדם, הצלחה בעולם הערכים, הצלחה כחבר, הצלחה כבן, הצלחה כילד, כאח- והמדידה שלנו את הילדים היא במגוון סולמות, שבהם לכל אחד הזדמנות להצליח.


 


הורים יקרים, חבקו את ילדיכם, ספרו להם היום, ביום זה, שהוא כה חשוב עבורם, שאתם גאים בהם, סומכים עליהם וכי אתם צופים להם עתיד מזהיר כשאתם ואנחנו צועדים לצידם ומאמינים בהם.


 


באגרת זו אני רוצה להודות לסגניתי-נעמה דורון, ליועצת אור לי בן יוסף מרגלית באופן אישי, על צעידה מקצועית משותפת ואמונה בדרך.


לצוות ההוראה על עבודתו המסורה בהובלות תהליכי הלמידה בתחומים מגוונים בהם קידום הישגים לימודיים, חינוך לערכים תוך בניית יחסי אמון ושיתוף פעולה שלכם ההורים.


תודה נוספת לאנשי המנהלה אתי וקותי שהם המנגנון שמסייע ומוציא לפועל את מגוון הפעילויות המתקיים בבית הספר.


 


                                       שבת שלום,


שגית שטרית ,מנהלת בית ספר "השחר"נאום מנהלת  חנוכה תשע״ח-2017

 

צוות יקר, תלמידים והורים יקרים,

 

חנוכה מלשון חינוך, חג בו אנו מחנכים את עצמנו וילדינו להאיר את החשיכה.

עלינו מוטלת הזכות והחובה, לחנך את ילדינו  למען יגדל אורם ויתעצב, למידות טובות, לאהבת העם והארץ, אהבת ילד את חברו

ע''י לימוד, חינוך, שיחה, הסברה. והכי חשוב ע''י היותנו משמשים להם דוגמא טובה.

וככל שנוסיף שמן טוב לאורם.. כך ילך הוא יגבר

 

לא תהיה זו משאלה גדולה לבקש מכם להיות תלמידים מאירים. כתלמידים בבית ספר ״השחר״ חובה עלינו לזכור בכל רגע ורגע כי תפקיד מיוחד לנו להיות ''נרות להאיר'', להשפיע טוב על חברינו, על בית ספרנו, על סביבתנו, על מקום מגורינו, על ארץ ישראל ועל העולם כולו.

כמו בהיסטוריה הארוכה של עמנו אנו נתגבר, אך עתה יותר מתמיד זה תלוי בנו- בפנים החברה הישראלית השלמה שתשכיל להיות מעל חילוקי הדעות ומעל המשברים מתוך ידיעה כי חשוב לחדש את השיח בין התרבויות, כי תרבותנו מקורה בדו-שיח עם האחר.

 

אז נדליק בשמונת ימי החג את נרות השלום, האחווה, הסובלנות, הקרבה, האהבה, האמונה, הנתינה וההודיה.

 

לא יהיה נצחון של האור על החושך כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך עלינו להגביר את האור.

פעילויות חנוכה בבית ספר השחר : יום שיא במדעים סביב נושא האור, פעילות מועצת תלמידים, יום המורה. כולן סבבו סביב זיהוי חוזקות ונקודות אור בכל אחד מתלמידינו והוקרה על הטוב.

תודה לצוות ״השחר״ אשר מוביל בתבונה את תלמידינו ללמידה ערכית ומשמעותית.

תודה מיוחדת לקהילת ״השחר״ שהפכה יום זה ליום מיוחד וחשוב, יום הוקרה ותודה לצוות שמלווה ומחנך את ילדכם.

 

חג אורים שמח!

שגית שטרית-מנהלת בית ספר ״השחר״


אני גאה לפתוח את שנת הלימודים תשע"ח בבית הספר "השחר".
שנת תשע"ח מזמנת לנו אתגרים רבים, של למידה משמעותית , אקלים מיטבי ובניית סביבה חברתית המאפשרת למידה איכותית ומעשירה.
אני מאמינה שלכל תלמיד מגיעה הזדמנות להצליח ולכל אחד דרושה להימצא הדרך להצלחתו. צוות בית הספר ואני, יחד אתכם, נעשה כל שביכולתנו לתת לתלמידנו תחושת בטחון, יציבות וחווית הצלחה.
יושר, חברות, סקרנות ואחריות, הם עיקר הערכים שלאורם ארצה להוביל ולחנך.
אחרי שנים של עשייה חינוכית בהוראה ובניהול במוסדות שונים, אני נוטלת על עצמי את המשימה הגדולה והאחראית של ניהול בית ספר "השחר". אני בתהליך של למידה והיכרות, יחד עם ההכרח לפעול במרץ להכנת שנת הלימודים הקרובה. 
החופשה לקראת סיומה, ואנו מצפים לקבל את הילדים בשמחה ובהתרגשות 
 

ביום הראשון לשנת הלימודים, יום א' ,3/9/17,

יב' באלול התשע"ז, בשעה 9:00 בבוקר

נקיים טקס פתיחת השנה בו נברך את המצטרפים החדשים לבית ספרינו ונאחל המשך הצלחה וצמיחה לכל תלמידינו. 


"כי עוד אאמין גם באדם,
גם ברוחו, רוח עז"
(שאול טשרניחובסקי) 

אשמח לראותכם,
שגית שטרית
מנהלת בית ספר "השחר",
מ.א. מטה-יהודה

Comments