בית ספר הגומא

בית ספר "הגומא" - בית ספר יסודי אזורי, בצמוד לקיבוץ כפר בלום המשתייך למועצה האזורית גליל עליון.
בבית ספרנו לומדים מעל 470 תלמידים, ב- 20 כיתות, מהן 4 כיתות של החינוך המיוחד.

מרבית תלמידנו מגיעים מהקיבוצים כפר בלום, מעין ברוך, גונן, שדה נחמיה, יפתח ומהמושב בית הלל.

בכתות של החינוך מיוחד לומדים ילדים מרשויות ומישובים נוספים מהגליל והגולן.

הלימודים בבית הספר הנם במסגרת של יום חינוך ארוך, חמישה ימים בשבוע.

 בית הספר מטפח בתלמידיו כישורים אישיים, ערכיים; מיומנויות השתלבות בחברה ומנהיגות תוך יצירת אקלים לימודי מיטבי.

בית הספר מעניק חשיבות רבה לשילוב תלמידים בעלי צרכים מיוחדים ופועל לקידומם הן של הלומדים בכיתות החינוך המיוחד והן של הלומדים בכיתות ה"רגילות".  כחלק מה"אני מאמין" של בית הספר והמטרות שהצבנו,  פועל צוות ביה"ס לשילוב בשלושת תחומיו –פיזי, חברתי ולימודי.

בבית הספר מועצת תלמידים פעילה היוזמת ומארגנת פעילויות חברתיות רב גילאיות. בנוסף, פועלים כל ילדי כיתות ד'-ו' ב"צוותים חברתיים" – כל צוות עוסק בתחום ייחודי לו כשהמטרה המשותפת לכולם היא – עשייה למען הקהילה ( ירוקי הגומא, הפסקה פעילה, גינונים, חבורת זמר ועוד).     בוגרי בית הספר (תלמידי ו'), משמשים כ"נאמני הסעות": דואגים לנסיעה בטוחה לבית הספר וממנו ומשמשים דוגמא אישית לכלל התלמידים. כמו כן, חונכים ילדי ו' את ילדי כיתות א' וכך מסייעים בהסתגלותם לבית הספר.         

בית הספר שם דגש על מניעת אלימות: בבית הספר תוכנית מערכתית לאחריות אישית שמטרתה בניית אקלים כתה חיובי תוך הגברת שיתוף-הפעולה בין תלמידים למורים, קידום ועידוד ההתנהגויות הנאותות ושיפור יכולת התלמידים להתקדם בלמידה.                                    

בין עצי הנוי והמרחבים הירוקים של בית הספר הקמנו פארק אקולוגי ובו בוסתן, גן ירק וצמחי תבלין, חממה, מתקנים למחזור מים, כלים חקלאיים קדומים ודרכי השקיה מסורתיות. ברחבי בית הספר פינות ישיבה ומשחק מחומרים ממוחזרים ופינת חי קטנה שמחזקת את הקשר של הילדים עם עולם החי והטבע. הפארק האקולוגי מהווה מוקד למידה בנושאים של: מים, צומח, בע"ח, חקלאות, אקולוגיה ואיכות סביבה. תוכניות הלימוד משלבות את כל ילדי ביה"ס בהתאם לגילם וכחלק מתוכנית ספירלית מתמשכת. בשנה"ל תשע"א קיבל בית הספר תו "ירוק מתמיד" על פעילותו הענפה בתחום הקיימות על פיתוח תוכניות לימוד ייחודיות, ניצול המשאבים תוך חיסכון והתייעלות, ותרומה לשינוי במודעות הקהילה ובהתנהגותה.

מידי שישה שבועות יוצא כל מחזור לטיול חד יומי באזורים שונים של הגליל. בנוסף לטיולים אלו יוצאים התלמידים לסיורים לימודיים, מוזיאונים  ולטיול שנתי (מיום אחד עד שלושה). כל אלה מהווים תוספת חווייתית המעשירה את החומר העיוני- תיאורטי שנלמד בכיתה במסגרת שיעורי מולדת, טבע, מורשת ישראל, חגים ועוד.