Památník padlým

 Představujeme vám sochu : Památník padlým (Památník padlým legionářům)
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(památník v Nové Pace)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(pamáník v Kunžaku)  
 

  ♠ Karla Vobišová ♠

        (autorka sochy) 
 
*21.1.1887 Kunžak - +7. 6. 1961 Praha (74 let)
Narodila se jako třetí dítě do početné rodiny s třinácti dětmi. Chodila na hořickou odbornou kamenosochařskou školu. Po absolvování školy v Hořicích (jako její první dívčí absolventka) se stala žačkou profesorů Josefa Drahoňovského a Bohumila Kafky na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Po dobu dvou let rovněž studovala v Paříži, tam byl jejím učitelem významný francouzský sochař Emile Antoine Bourdelle.
 
Je autorkou celé řady pomníků, pamětních desek a soch, např. E. Krásnohorské na Karlově náměstí z roku 1929 (za tuto sochu z rumunského mramoru obdržela vyznamenání od Akademie věd a umění).
 
V rodném Kunžaku byl před kostelní věží v roce 1933 postaven památník obětem 1. světové války, kde na žulovém postavci stojí socha jejího Legionáře. Velký pomník padlým má také v Nové Pace (původně ho měl dělat prof. Kafka). Vobišová je autorkou mnoha sochařských portrétů: Charlotty Masarykové, Bohumila Kafky, Boženy Němcové, Karla Hynka Máchy, členů své rodiny a dalších. Vynikala také v portrétech dětí. Životním dílem měl být stříbrný náhrobek sv. Vojtěcha pro katedrálu sv. Víta v Praze. Karla Vobišová se provdala za svého spolužáka z Hořic Josefa Františka Žáka (*27.10.1886 v Kadeříně), se kterým realizovala některá svá větší díla.
 
 ← text na pomníku : VÁM SYNŮM MILÝM NA USMÍŘENÍ A VRAHŮM NAŠIM NA POKOŘENÍ
ċ
Neznámý uživatel,
11. 6. 2011 12:02
ċ
Neznámý uživatel,
11. 6. 2011 13:34
ċ
Neznámý uživatel,
11. 6. 2011 13:26
Comments