CS Scratch & Makey Makey

9 Nisan'da okulumuzda düzenlenen Coding Summit etkinliği sırasında öğrenci ve öğretmenlere Scratch ve Makey Makey konusunda ders verdik. Bu eğitim sırasında onlara Sratch ve Makey Makey'i kullanarak nasıl kendi oyunlarını üretebileceklerini öğrettik.

Dersimize katılanlar Scratch üzerinden kod yazmayı ve Scratch'in ne olduğunu sunum ve etkinliklerimiz sayesinde öğrendi ve kendilerine ait en az iki oyun yaratmış oldu.

Aynı zamanda bu oyunları Makey Makey'e bağlayarak oyunlarını kendi tasarladıkları kumandaları ile kontrol edebildiler.

   


   Son üç aydır Makey Makey'i kullanarak oyunlar tasarlıyoruz. Bu oyunları kendimiz tasarladık, kodladık ve ürettik. Onları sizinle paylaşmak istiyoruz.                        
.
During the last three months we have been working using Makey Makey and creating games. We have designed, coded and created these games on our own and we would like to share them with you.


 


OUR GAMES/OYUNLARIMIZ

PIANO

Tasarladığımız elektronik piano Makey Makey ile bilgisayara bağlı. Bu projeyi 3 hafta içerisinde yaptık ve kodları Scratch üzerinden yazdık. Bu oyunda oyuncu pianonun tuşlarına basarak ses çıkartabiliyor.


The electronic piano we designed is connected to the computer with Makey Makey. We finished this project in 3 weeks and coded it on Scratch. In this project the player touches the piano tiles and the tiles the player touched makes a sound.
KUTU OYUNU

    Bu oyunun piyonlarını TinkerCad üzerinden tasarlayıp 3D printer ile bastık. Bu oyunu 4 oyuncu oynuyor ve her birinin bir piyonu oluyor. Her oyuncu için bilgisayar bir zar atıyor ve oyuncular zarlarına göre ilerliyor. Yolda ilerlerken belirli yerlere geldiklerinde bilgisayar onlar için kartlar çıkıyor bunlar bir puan, adım sayısı veya oyunu bitirme kartı olabilir. Bir oyuncu oyun bitirme kartı çekene kadar oyun devam ediyor. Oyun bitince en çok puanı olan kazanıyor.


    We designed the characters for the board game on TinkerCad and printed it with a 3D printer. The board game is made to be played with four people, and all players have their own character to move around the board. The computer throws the dice for every player and the players move according to the dice. While moving around the board, the computer picks cards for the player -who has the turn- and the cards can be a point for the player, anumber of steps to move on the board or a card to finish the game. The game continues until one player picks the ‘end game’ card. When the game finishes the player with the most points wins.

DANCE DANCE REVOLUTION

Bu oyunumuzda oyuncular ekranı takip ederek dans ediyor. Kodladığımız oyunda oyuncular ekranda görünen oklara uygun olarak ileri, geri, sağ veya sola doğru adım atarak puan topluyor. Adım kaçırınca can kaybediyorlar ve bütün canlar bitince oyun sona eriyor.


In this game as the player follow the arrow keys, they dance. In the game we coded, the player follow the right, left, down and up arrows keys that show on the screen and they move according to the arrows that show on the computer screen. While the player gets the arrows they step on correct, they get points. If they get the arrows wrong, they lose lives. The game goes on until the player loses all their lives.AT YARIŞI

Bu oyunda oyuncular MakeyMakey ile bilgisara bağlı olan patateslere vurarak Scratch üzerinden kodlanan oyunumuzda yarışıyor. Bitirme çizgisini ilk geçen oyuncu kazanıyor.


In this game that we coded using Scratch, the potatoes that are going to be whacked by the players are connected with MakeyMakey to the computer. The player who hits the potatoes the fastest and comes to the finish line first is the winner.


OPERATION

Bu oyunda oyuncu çizdiğimiz karakteri ameliyat ediyor. Oyuncu organları kenarlara değmeden almaya çalışıyor. Eğer cımbız kenarlara değerse oyun sona eriyor ve zil çalıyor, eğer operasyon başarıyla tamamlanırsa oyuncu düğmeye basarak tamamladıklarını gösteriyor ve oyunu kazanıyor.


In this game, the player operates on the character we drew. The main goal is to try not to make the tweezers touch the corners while trying to get the oragans. If the tweezers touch the corners, then a sound -similar to a bell chime- is heard and the game ends. If the operation is a success then the player presses the button that shows the player that they have completed the operation and they win the game.č
IMG_0031.MOV
(3643k)
İpek GÖKTAN,
Sep 30, 2015, 1:36 AM
č
IMG_0033.MOV
(17227k)
İpek GÖKTAN,
Sep 30, 2015, 1:36 AM
č
IMG_0041.MOV
(16919k)
İpek GÖKTAN,
Sep 30, 2015, 1:37 AM
č
IMG_0046.MOV
(12194k)
İpek GÖKTAN,
Sep 30, 2015, 1:37 AM
Comments