GHS Faculty/Staff

Administration:


Tom Smith

Campus Principal

tom.smith@gcssk12.net

 

Mr. Bryson Worley

Assistant Principal

Facilities

bryson.worley@gcssk12.net

770-536-4441 ext. 5422

 

Dawn Jordan

Assistant Principal

dawn.jordan@gcssk12.net

 

Mr. Adrian Cromwell

Assistant Principal

adrian.cromwell@gcssk12.net

770-536-4441ext. 5425


Tonya Sanders

Assistant Principal

tonya.sanders@gcssk12.net


.   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .

 

Graduation Coach:

 

Antione Whelchel

Graduation Specialist

antione.whelchel@gcssk12.net

Ph:770-536-4441

 

.   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .


School Leadership Team

 

Marianna Connor (SPED Department Chair) marianna.connor@gcssk12.net
Katie Denning (ESOL Transition Coordinator 6-12) katie.denning@gcssk12.net
Laura Elsarelli  (Science Department Chair) laura.elsarelli@gcssk12.net
Julia Hamilton (Chorus/Fine Arts Department Chair) julia.hamilton@gcssk12.net
Mitzi Harmon (ESOL Dept Chair) mitzi.harmon@gcssk12.net
Deidre Kell (Foreign Language Department Chair)  deidre.kell@gcssk12.net
Cindy Lloyd  (English Language Arts Dept. Chair) cindy.lloyd@gcssk12.net
Adam Miller (P. E. Department Chair/9th Grade) adam.miller@gcssk12.net
David McConnell (Social Studies Department Chair) david.mcconnell@gcssk12.net
Whitney McPherson (CTAE Dept Chair) whittney.mcpherson@gcssk12.net
Mikkie Stinchcomb  (Math Dept Chair) mikki.stinchcomb@gcssk12.net
John Thompson  (Stomp Lab Instructor) john.thompson@gcssk12.net


Front Office Personnel:


Ashley Behal Receptionist Third Floor Office  ashley.behal@gcssk12.net
Pat Caldwell Secretary CTAE & 9th Grade Center     patricia.caldwell@gcssk12.net
Pat Cook  Receptionist 9th Grade Center patricia.cook@gcssk12.net
Leslie Dorsey Principal's Secretary leslie.dorsey@gcssk12.net
Mindy Ferran Receptionist Main Office mindy.ferran@gcssk12.net
Laura Hughs Bookkeeper  laura.hughs@gcssk12.net
Berlinda Lipscomb  Student Services Third Floor Office berlinda.lipscomb@gcssk12.net
Shailice Lopez Guidance Receptionist shailice.lopez@gcssk12.net
Kendall Thompson QBE Clerk kendall.thompson@gcssk12.net

 

Support Personnel:


Chris Coy  SRO 9th Grade Center  chris.coy@gcssk12.net
Stacia DillinSPED Coordinatorstacia.dillin@gcssk12.net
Paige Golt 
Academic Coach
paige.galt@gcssk12.net
Yolanda Gomez Parent Coordinator yolanda.gomez@gcssk12.net
Roberto Machado  Security roberto.machado@gcssk12.net
Natalie SmithInstructional Specialistnatalie.smith@gcssk12.net
John Thompson Stomp Lab  john.thompson2@gcssk12.net
Tony Vega Technology Specialist  tony.vega@gcssk12.net
Griggs Wall  SRO griggs.wall@gcssk12.net
LeeAnn Waller Receptionist CTAE leeann.waller@gcssk12.net
Antione Whelchel Graduation Coach antione.whelchel@gcssk12.net
Janice YoungGLA Directorjanice.young@gcssk12.net 

   

School Nurse:

 

Paula B  Sawyer Nurse paula.sawyer@gcssk12.net

     

 

Media Center:


Susan Wooten Media Specialist  susan.wooten@gcssk12.net
Rey Zamora   Media Clerk rey.zamora@gcssk12.net

 

Cafeteria Personnel:

 

Brandy Thomas Cafeteria Manager  brandy.thomas@gcssk12.net
Amy  Morrison Cafeteria Manager, 9th Grade Center amy.morrison@gcssk12.net
Patricia Contreras  9th Grade Center Cafeteria patricia.contreras@gcssk12.net
Faye Davis Cafeteria 9th Grade Center faye.davis@gcssk12.net
Maria Elias Cafeteria  maria.elias@gcssk12.net
Maria Guerrero Cafeteria 9th Grade Center maria.guerrero@gcssk12.net
Consuelo Hernanez Cafeteria  consuelo.hernandez@gcssk12.net
Nita Jennings Cafeteria nita.jennings@gcssk12.net
Paula Lewis Cafeteria paula.lewis@gcssk12.net
Mary Robinson Cafeteria mary.robinson@gcssk12.net
Kimberly Smith Cafeteria kimberly.smith@gcssk12.net
Lisa Starnes Cafeteria lisa.starnes@gcssk12.net


Faculty


Counseling Team:

 

Betsy Escamilla   betsy.escamilla@gcssk12.net
Michael Jackson Grade 10 - 12 - (O-Z) michael.jackson@gcssk12.net
Rakia Marcus 9th Grade Center  rakia.marcus@gcssk12.net
J. D.  Mutchler Grade 10-12 - (G-N) jd.mutchler@gcssk12.net
Wendy Savitz  Grade 10-12 (A-F) wendy.savitz@gcssk12.net


World Language Team:


Ken Basinger  Website ken.basinger@gcssk12.net
Stacy Finelli Website stacy.finelli@gcssk12.net
Deidre Kell
deidre.kell@gcssk12.net
Jose Sanchez Website jose.sanchez@gcssk12.net
Emily Webster Website emily.webster@gcssk12.net
Julia  Zhu Website julia.zhu@gcssk12.net


English Team:

 

Sandy Blankenship  sandra.blankenship@gcssk12.net
Sarah Densmore sarah.densmore@gcssk12.net
Cortney Evans Website cortney.evans@gcssk12.net
Nicoletta Freeman nicoletta.freeman@gcssk12.net
Kristi French   kristi.french@gcssk12.net
Jenny Givens Website jenny.givens@gcssk12.net
Jarret Holland Website jarret.holland@gcssk12.net
Cindy  Lloyd Website  cindy.lloyd@gcssk12.net
Gay Maehrlein   gay.maehrlein@gcssk12.net
Lara  Mallard Website lara.mallard@gcssk12.net
Jeffrey Mann   jeffrey.mann@gcssk12.net
Bri Neves   bri.neves@gcssk12.net
Jordan Plank   jordan.plank@gcssk12.net
John Price Website john.price@gcssk12.net
Bryant Tench    bryant.tench@gcssk12.net
Amanda Toney Website amanda.toney@gcssk12.net
Brian West   brian.west@gcssk12.net
Michael Williams    michael.williams@gcssk12.net

                                                    

Social Studies Team:

 

Veronica Blayton veronica.blayton@gcssk12.net
Kelsie Burks   kelsie.burks@gcssk12.net
Cris Carpenter  cris.carpenter@gcssk12.net
Cristi Conti
cristi.conti@gcssk12.net   
Richard Elsarelli Website richard.elsareli@gcssk12.net
Angela Haughton angela.haughton@gcssk12.net 
Richard Howard Website richard.howard@gcssk12.net
Brian Kovach brian.kovach@gcssk12.net
David McConnell Website david.mcconnell@gcssk12.net
Josh O'Hara joshua.ohara@gcssk12.net
Derek Rials derek.rials@gcssk12.net
Sandy Rivera Website sandy.rivera@gcssk12.net
Charlie Sea Website charlie.sea@gcssk12.net
John Thompson john.thompson@gcssk12.net
Derek Tiller   derek.tiller@gcssk12.net
Nancy Ware Website nancy.ware@gcssk12.net
Rickey Young   
rickey.young@gcssk12.net

                                     

Science Team:

 

Terry Bennett terry.bennett@gcssk12.net
Sandra Claxton
sandra.claxton@gcssk12.net
Laura Elsarelli   
laura.elsarelli@gcssk12.net
Garrick Hill  Website  garrick.hill@gcssk12.net
Derrick Jones
derrick.jones@gcssk12.net
April Karn  Website   april.karn@gcssk12.net
Lance Kelley   lance.kelley@gcssk12.net
Alyssa Lacey alyssa.lacey@gcssk12.net
Teresa Leach  Website teresa.leach@gcssk12.net
Alejandra Quevedo  alejandra.quevedo@gcssk12.net
Pamela Quigley-Jones   pamela.quigley-jones@gcssk12.net
Nantheyyen Ramachandran
nantheyyen.ramachandran@gcssk12.net
Dane Robar  Website  dane.robar@gcssk12.net
Melissa Schenfield     melissa.schenfield@gcssk12.net
Haley Swift   haley.swift@gcssk12.net
Jenny Zschau 
jenny.zschau@gcssk12.net


Math Team:


Sarah Almand  Website sarah.almand@gcssk12.net
Susan Bolen Website susan.bolen@gcssk12.net
Christy Britton  Website christy.britton@gcssk12.net
Billy Bryan   Website billy.bryan@gcssk12.net
Ashley Burroughs Website ashley.burroughs@gcssk12.net
Adam Cain   adam.cain@gcssk12.net
Lames Coldren   lames.coldren@gcssk12.net
Shelly Cornett   Website shelly.cornett@gcssk12.net
Katie Fox 
katie.fox@gcssk12.net
Melissa Hill   Website melissa.hill@gcssk12.net
Beth Hintze  
beth.hintze@gcssk12.net
Trailly Holland Website trailly.holland@gcssk12.net
Shannon Jenrette shannon.jenrette@gcssk12.net
Walter Jester Website walter.jester@gcssk12.net
Casey Jordan  Website casey.jordan@gcssk12.net
Chandra Karnati 
chandra.karnati@gcssk12.net
Vijji Karnati   vijji.karnati@gcssk12.net
Gail King   Website gail.king@gcssk12.net
Joseph Miller   joseph.miller@gcssk12.net
Erasmus Muhammad   erasmus.muhammad@gcssk12.net
Randall Roys Website    randall.roys@gcssk12.net
Brandy Stapleton Website  brandy.stapleton@gcssk12.net 
Joanne Stenger   joanne.stenger@gcssk12.net 
Mikki Stinchcomb Website    mikki.stinchcomb@gcssk12.net 
Elie Viviant    elie.viviant@gcssk12.net
Katy Wright    katy.wright@gcssk12.net

 

Physical Education Team:

 

Brenda Gilmore  
brenda.gilmore@gcssk12.net
David Hawkins  Website david.hawkins@gcssk12.net
Wayne Jones  
wayne.jones@gcssk12.net
Jeremy Kemp 
jeremy.kemp@gcssk12.net
Stan Luttrall   stan.luttrall@gcssk12.net
Clay McDonald    clay.mcdonald@gcssk12.net
Adam Miller      adam.miller@gcssk12.net
Bruce Miller   
bruce.miller@gcssk12.net
Brad Prestridge 
brad.prestridge@gcssk12.net
Benjiamin Wood     benjamin.wood@gcssk12.net


Career & Technology Team:

 

Kateria Bogan Law and Public SafteyWebsitekateria.bogans@gcssk12.net
Nathan Bourdeau JROTCWebsitenathan.bourdea@gcssk12.net
Steven Cornett MarketingWebsitesteven.cornett@gcssk12.net
Lorissa  Crumley    Early Childhood EdWebsite lorissa.crumley@gcssk12.net
Abshul Ellis     Culinary Arts
abshul.ellis@gcssk12.net
Ron Friedman   BusinessWebsite ron.friedman@gcssk12.net
Dave Head    RoboticsWebsite david.head@gcssk12.net
Karen Jackson     Early Childhood EdWebsite karen.jackson@gcssk12.net
Steve Lawhorne     Audio/Video Tech
steve.lawhorne@gcssk12.net
Darrell Lucas     ConstructionWebsite darrell.lucas@gcssk12.net
Shane Millwood     ConstructionWebsite michael.millwood@gcssk12.net
Edward Nemec     Engineering and TechWebsite ed.nemec@gcssk12.net
Jason Nierenhausen    jason.nierenhausen@gcssk12.net
Helen Perry   Youth Based LearningWebsite helen.perry@gcssk12.net
Scott Thomson    JROTC
scott.thomsom@gcssk12.net
Whitney Van Atta    Business
whitney.vanatta@gcssk12.net
Robert Yadon   Healthcare Science   robert.yadon@gcssk12.net


Fine Arts Team:

 

Sarah Claussen  (Art) Websitesarah.claussen@gcssk12.net
Larry Miller  (Band)  Websitelarry.miller@gcssk12.net
Clay Sayre (Art)Websiteclay.sayre@gcssk12.net
Pam Ware (Drama)Website pam.ware@gcssk12.net
Teresa Williams teresa.williams@gcssk12.net

                                                                     

Drivers Education Team:


Jeremy Kemp jeremy.kemp@gcssk12.net
Wayne Vickery
wayne.vickery@gcssk12.net

                                                  

 

ESOL Team:


Chiqui Artley   
chiqui.artley@gcssk12.net
Charles Cook charles.cook@gcssk12.net
Katie Denning  
Beth Dudley  
Mitzi Harmon  Website mitzi.harmon@gcssk12.met
Kristina Sandi   kristina.sandi@gcssk12.net
Kristy Smith
kristy.smith@gcssk12.net

 

Transition Team:

 

Brian Kovach  brian.kovach@gcssk12.net
Derek Rials    derek.rials@gcssk12.net
Josh O'Hara      
josh.ohara@gcssk12.net
Angela Haughton 
angela.haughton@gcssk12.net


Special Education/ Special Needs Team:

 

Cedric Allen   cedric.allen@gcssk12.net
Kelly Bagwell  Website kelly.bagwell@gcssk12.net
Marianna Connor   
marianna.connor@gcssk12.net
Brett Dillin   brett.dillin@gcssk12.net
Stacia Dillin 
stacia.dillin@gcssk12.net
Shelly Garner 
shelly.garner@gcssk12.net
Connie Henderson  Website connie.henderson@gcssk12.net
Robert  Horne  
robert.horne@gcssk12.net
Sally Jackson
sally.jackson@gcssk12.net
Heather McConnell  
heather.mcconnell@gcssk12.net
Jennifer Moore    jennifer.moore@gcssk12.net
Joab Rico joab.rico@gcssk12.net
Godfrey Sijiye  godfrey.sijiye@gcssk12.net
Sam Wallace sam.wallace@gcssk12.net
Allison Worley  Website allison.worley@gcssk12.net


Paraprofessionals:

 

Haydee Anderson  9GC Para haydee.anderson@gcssk12.net
Neydia Arriaga Guidance Receptionist 
Ashley Lopez Behal Third Floor Receptionist 
Vijaya Bhonogiri Instructional Para 
Pat Caldwell        CTAE Secretary 
Pat Cook9GC Receptionist 
John CorbettPara  
Cindy England     SPED Para cindy.england@gcssk12.net
Mindy FerranReceptionist 
Kamria Fields     ESOL (Sci/English) kamria.fields@gcssk12.net
Tauris Hendrix   SPED Parapro tauris.hendrix@gcssk12.net
Sophia HunterGLA Para  
Cristie Langford    SPED Para cristie.langford@gcssk12.net
Berlinda LipscombStudent Services Receptionist 
Roberto MachadoSecurity 
Christy Pierce     SPED Para christie.pierce@gcssk12.net
Colin Ray           Behavior Para colin.ray@gcssk12.net
Leah RoachSPED Para 
LeeAnn Waller   Instructional Para leeann.waller@gcsk12.net
Nancy WallsGuidance Clerk 
Niviea Williams   Computer Lab niviea.williams@gcssk12.net
Rey ZamoraMedia Center Clerkrey.zamora@gcssk12.net